انواع کابل های شبکه ( قسمت دوم )

امتیاز به این مطلب
(1 نظر)

در ادامه مقاله قبلی ( انواع کابل های شبکه )، دراین مقاله دو نوع دیگر از کابل های مورد استفاده در شبکه را توضیح خواهیم داد.

کابل کواکسیال

کابل کواکسیال یک هادی از جنس مس در مرکز دارد که یک لایه پلاستیکی به صورت عایقی بین هادی مرکزی و یک محافظ فلزی بافته شده قرار دارد . محافظ فلزی کمک به مسدود کردن هر گونه تداخل از چراغ های فلوروسنت، موتورها و کامپیوترهای دیگر می کند. اگرچه نصب کابل کواکسیال دشوار بوده اما دربرابر تداخل سیگنال ها بسیار مقاوم می باشد. علاوه بر این امکان استفاده از طول کابل بیشتری بین دستگاه های شبکه نسبت به کابل های زوج سیم بهم تابیده دارند. دو نوع از کابل های کواکسیال، کابل کواکسیال باریک و ضخیم می باشد. کابل کواکسیال بیشتر در نوع نازک وجود دارد. 10Base2 به مشخصات کابل کواکسیال باریک حامل سیگنال های اترنت اشاره دارد که در آن عدد 2 نشانه ی حداکثر طول تقریبی سگمنت ها برابر با 200 متر، می باشد. در حقیقت حداکثر طول سگمنت 185 متر است. کابل کواکسیال نازک در شبکه های مدارس به خصوص شبکه های bus خطی محبوب می باشد.

10Base5 به مشخصات کابل کواکسیال ضخیم حامل سیگنال های اترنت اشاره دارد که در آن عدد 5 نشانه ی حداکثر طول تقریبی سگمنت ها برابر با 500 متر، می باشد. کابل کواکسیال ضخیم یک پوشش پلاستیکی محافظ دارد که به جلوگیری از وارد شدن رطوبت به هادی مرکزی کمک می کند. این ویژگی، کابل کواکسیال ضخیم را به انتخابی مناسب برای اجرای طول های بزرگتر در شبکه های bus خطی تبدیل میکند. یکی از مشکلات کابل های کواکسیال ضخیم این است که به راحتی خمیده نمی شوند و نصب آنها دشوار است.

کانکتور های کابل کواکسیال

کانکتور های کابل کواکسیال

انواع معمول کانکتورهای مورد استفاده با کابل های کواکسیال، کانکتور BNC می باشد. انواع مختلف آداپتورهایی که برای کانکتورهای BNC مناسب می باشند شامل کانکتور T، کانکتور baral و ترمینال می باشد. کانکتور های روی کابل ضعیفترین نقاط در هر شبکه می باشند. برای کمک به جلوگیری از ایجاد مشکلات در شبکه شما، همیشه از کانکتور BNC استفاده کنید که به جای پیچش نیاز به کریمپ روی کابل دارد.

کانکتور BNC

کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری شامل هسته ای شیشه ای در مرکز که توسط چند لایه مواد محافظ احاطه شده است، می باشد. این کابل برای از بین بردن مشکل تداخل الکتریکی، نور را به جای سیگنال های الکتریکی انتقال می دهد. این ویژگی موجب می شود این کابل برای محیط های خاص دارای مقدار زیادی از تداخلات الکتریکی مناسب باشد. همچنین برای اتصال شبکه های بین ساختمان ها با توجه به ایمن بودن نسبت به رطوبت و نور استاندارد می باشد. کابل فیبرنوری توانایی انتقال سیگنال ها در فواصل طولانی تر از کابل کواکسیال و زوج سیم به هم تابیده دارد. همچنین دارای قابلیت حمل اطلاعات در سرعت بسیار بیشتر را دارد. این ظرفیت امکانات ارتباطی شامل خدماتی مانند ویدئو کنفرانس و خدمات تعاملی را گسترش می دهد. 10BaseF اشاره به مشخصات کابل فیبر نوری حامل سیگنال های اترنت دارد. هسته مرکزی کابل های فیبر نوری از شیشه یا الیاف پلاستیکی ساخته شده است. ( شکل 5) یک پوشش پلاستیکی، زیر سازی مرکز فیبر و فیبر های Revlar به تقویت کابل ها و جلوگیری از شکستگی کمک می کند. روکش عایق بیرونی از تفلون یا PVC ساخته شده است.
کابل فیبر نوری
کابل های فیبر نوری در دو نوع وجود دارند:

Singlemode
Multimode

کابل Multimode قطر بزرگتری دارد. با این حال هر دو نوع پهنای باند و سرعت خیلی بیشتری را فراهم می کنند. Singlemode مسافت بیشتری را پشتیبانی می کند اما گرانتر از Multimode می باشد.

Cable Type Specification
UTP 10BaseT
کواکسیال باریک 10Base2
کواکسیال ضخیم 10Base5
UTP 100BaseT
فیبر نوری 100BaseFX
فیبر Single mode 100BaseBX
فیبر Multimode 100BaseSX
UTP 1000BaseT
فیبر نوری 1000BaseFX
فیبر Single mode 1000BaseBX
فیبر Multimode 1000BaseSX
نصب کابل ها- چند راهنمایی
برای اجرای کابل ها بهتر است از چند نکته ساده پیروی کنید:

• همیشه از میزان کابل بیشتر از نیازتان استفاده کنید، البته این مقدار نباید منجر به ایجاد کابل های شل و آویزان در نصب شود.
• هر قسمت از شبکه را که نصب می کنید در همان لحظه آزمایش کنید. حتی اگر از تجهیزات نو استفاده می کنید ممکن است دارای مشکل باشند که بعد از نصب کابل شبکه جداسازی آن دشوار خواهد بود.
• توجه کنید که کابل ها به فاصله حداقل سه فوت دور از جعبه لامپ های فلوروسنت و منابع تداخلات الکتریکی نصب شوند.
• اگر لازم است کابل ها روی زمین نصب شوند، آنها را با محافظ بپوشانید.
• هر دو انتهای کابل ها را علامت گذاری کنید.
• از بست کمربندی برای نگهداری کابل ها در کنار هم در مکان مشترک استفاده کنید.

در فاطر چه کاری انجام میدهیم؟

ما در فاطر به عنوان مشاور، طراح، تامین کننده و مجری انواع شبکه های فیبر نوری و مس و همچنین توسعه دهنده انواع نرم افزار ها و سرویس های متنوع، قادر هستیم کلیه ی خدمات پسیو، اکتیو و سرویس های جریان ضعیف شما را به صورت یکپارچه و بر روی زیر ساخت ارتباطی فیبر نوری، طراحی و پیاده سازی کنیم.

تماس با ما

آدرس : نارمک جنوبی - بین چهارراه آیت و خاقانی - پلاک 499
تلفن گویا:   73065000-021   واحد بازرگانی:   4-73065111-021
ایمیل:   info[at]opticalfiberco.com

شبکه های اجتماعی

نماد اعتماد

Search