استوریج | storage

شبکه های کامپیوتری به منظور ذخیره اطلاعات پردازش شده از تجهیزات ذخیره سازی(storage) استفاده می کنند. تجهیزات ذخیره سازی در عملکرد شبکه بسیار تاثیر گذار هستند، لذا در هنگام انتخاب سرور مناسب باید دقت کرد که فضای ذخیره سازی نیز متناسب با سرور باشد.

تجهیزات ذخیره سازی به دو دسته تقسیم می گردد:

تجهیزات ذخیره سازی داخلی :

این تجهیزات در داخل کیس سرور وجود دارد.

تجهیزات ذخیره سازی خارجی :

از این تجهیزات به عنوان مکمل تجهیزات داخلی استفاده می گردد و شامل هارد دیسک و نوار مغناطیسی می گردد.

تجهیزات ذخیره سازی

ذخیره سازی DAS

DAS یا Direct Attached Storage، یک استوریج دیجیتالی است که به Storage Controller کامپیوتر یا سرور متصل می‌شود، کنترل سخت‌افزاری آن را سرور انجام می دهد و به همین دلیل بخشی از شبکه ذخیره سازی نیست.

از این فناوری زمانی استفاده می گردد که حجم دیتا بیش از شیارهای روی هارد سرور باشد که با افزودن این استورج تعداد هاردهای تحت مدیریت سرور افزایش پیدا می کند. هارد درایورهای لپ تاپ ها و کامپیترهای خانگی از معروف ترین نمونه های DAS هستند.

ذخیره سازی DAS

ذخیره سازی NAS

در روش ذخیره سازی NAS یا Network Attached Storage هارددیسک‌ها بر روی یک سرور قرار دارد. این هارد دیسک ها با پروتکل TCP/IPبه دستگاه دخیره سازی متصل شده و از آن سرویس های لازم را دریافت می کند. در این دستگاه ها از سیستم عامل ویندوز نسخه storage server استفاده می گردد که قابلیت file sharingبالایی دارند.

ذخیره سازی SAN

ذخیره سازی SAN

دستگاه های SAN نسبت به DAS ها دارای انعطاف پذیری، و کارایی و دسترسی بالاتری هستند. دستگاه های SAN قادرند به صورت مجزا در شبکه به ایفای نقش بپردازند به این معنا که هر نرم افزاری که روی هر سروری در داخل شبکه قرار داشته باشد می تواند به آن دسترسی داشته باشد. ذخیره سازی فایل، پایگاه داده، فایل VMFS، فایل NTFS و… از جمله موارد کاربردی این استورج است که می تواند آن را با سرعت بالا پردازش کند.

لزوم استفاده از راهکارهای ذخیره سازی

از مزیت های استفاده از منابع ذخیره سازی می توان به کاهش فضای مصرفی در دیتا سنتر و کاهش هزینه های هارد دیسک جدید اشاره کرد چرا که دیگر نیازی ندارید با هر بار افزایش هارد دیسک، یک سرور جدید در شبکه ایجاد کنید.

از دیگر مزیت های استوریج ها امکان بکاپ گیری و پیاده سازی disaster Recovery، امکان انتقال اطلاعات بین دو هارد دیسک SAN و جدا سازی فضای ذخیره سازی از روی سرور نام برد که باعث بالا رفتن و بهینه تر شدن قدرت پردازش پردازنده های موجود بر روی سرور می شود.

در فاطر چه کاری انجام میدهیم؟

ما در فاطر به عنوان مشاور، طراح، تامین کننده و مجری انواع شبکه های فیبر نوری و مس و همچنین توسعه دهنده انواع نرم افزار ها و سرویس های متنوع، قادر هستیم کلیه ی خدمات پسیو، اکتیو و سرویس های جریان ضعیف شما را به صورت یکپارچه و بر روی زیر ساخت ارتباطی فیبر نوری، طراحی و پیاده سازی کنیم.

تماس با ما

آدرس : نارمک جنوبی - بین چهارراه آیت و خاقانی - پلاک 499
تلفن گویا:   73065000-021   واحد بازرگانی:   4-73065111-021
ایمیل:   info[at]opticalfiberco.com

شبکه های اجتماعی

نماد اعتماد

Search