پچ کورد فیبر نوری | Fiber Optic Patch Cord

پچ‌کورد فیبر نوری (fiber patch cord یا fiber jumper) کابلی است که انتهای هر دو سمت آن به کانکتور فیبر نوری ختم می‌شود. وجود این کانکتورها امکان اتصال و استفاده سریع پچ‌کورد فیبر نوری را فراهم می‌کند. پچ‌کورد فیبر با قابلیت اطمینان، سازگاری عالی و امنیت بالا در نقاط مختلف شبکه مانند اتاق سرور یا مراکز داده به منظور اتصال تجهیزات مختلف به یکدیگر استفاده می‌شود.

انواع پچ‌کورد فیبر نوری

بر اساس مشخصات و استانداردهای مختلف، پچ‌کوردهای فیبر رایج را می توان از منظر نوع فیبر، نوع انتقال، نوع جکت، نوع کانکتور و نوع پولیش دسته بندی کرد.

پچ کورد فیبر نوری

براساس کانکتور فیبر نوری

کانکتور های فیبر نوری مختلفی مانند LC، SC، ST، MTP وجود دارند. ممکن است کانکتورهای هر دو انتهای کابل یکسان (برای مثال پچ‌کوردLC به LC، پچ‌کورد SC به SC و...) و یا متفاوت (برای مثال پچ‌کورد LC به SC و...) باشند.

براساس نوع فیبر نوری

نوع کر فیبر نوری به کار رفته در پچ‌کورد، تعیین کننده چگونگی حرکت پرتوهای نور در داخل آن است. براساس نوع کر، پچ‌کورد ها به دو نوع سینگل مود و مالتی مود تقسیم می‌شوند.

انواع پچ کورد بر اساس نوع فیبر نوری

بر اساس نوع جکت

Patch cord های فیبر پوشیده شده با جکت PVC در دمای نصب معمولی انعطاف پذیر هستند. در مقایسه با پچ‌کوردهای PVC، پچ‌کوردهای LSZH انعطاف‌پذیری پایین تری دارند اما حاوی ترکیب مقاوم در برابر شعله هستند که در صورت سوختن، بخارات سمی از خود ساطع نمی‌کنند.

بر اساس تعداد رشته‌های فیبر

با توجه به تعداد رشته‌های فیبر، پچ‌کورد فیبر نوری به دو نوع سیمپلکس و داپلکس تقسیم می‌شوند. پچ‌کورد فیبر سیمپلکس شامل یک رشته فیبر با یک کانکتور سیمپلکس در هر انتهای آن است. در حالی که پچ‌کورد فیبر داپلکس از دو رشته شیشه یا پلاستیک با یک کانکتور داپلکس (یا به عنوان دو اتصال سیمپلکس در نظر گرفته می‌شود) تشکیل شده است.

انواع پچ کورد بر اساس نوع جکت

براساس پولیش کانکتور فیبر نوری

متداول‌ترین کانکتورهای مورد استفاده در شبکه‌های فیبر نوری عبارت‌اند از: کانکتورهای فیبر نوری به اشکال مختلف پولیش شده‌اند تا بازتاب را به حداقل برسانند، این موضوع به ویژه در کاربردهای single mode مهم است. با توجه به انواع پولیش کانکتور، پچ‌کوردهای فیبر PC، UPC و APC وجود دارند.

امروزه نوع پولیش PC با نوع UPC جایگزین شده است. اینکه UPC یا APC را انتخاب کنید بستگی به شبکه و نیاز شما خواهد داشت. از آنجایی که APC تلفات عبوری کمتری را نسبت به UPC ارائه می‌کند، کابل‌های پچ فیبر APC برای کاربردهای پهنای باند بالا و لینک‌های مسافت طولانی، مانند FTTx، شبکه‌های نوری غیرفعال (PON) و چندگانه تقسیم طول موج (WDM) کاربرد بیشتری دارند. در حالی که jumper های فیبر UPC برای سیستم‌های نوری که حساسیت کمتری نسبت به تلفات عبوری دارند مانند تلویزیون دیجیتال و تلفن اعمال می‌شود.

پولیش کانکتور فیبر نوری در پچ کوردها

انواع پچ کورد فیبر نوری Indoor

FC/UPC

FC/APC

SC/UPC

SC/APC

LC/APC

LC/UPC

پارامتر

پچ کورد فیبر نوری FC پچ کورد فیبر نوری SC پچ کورد فیبر نوری LC

 

-40 ~ +80

-25 ~ +75

-25 ~ +75

(°C) دمای عملکرد

≤0.25

≤0.25

≤0.25

(dB) تلفات عبوری

≥50

≥60

≥50

≥60

≥50

≥60

(dB) نرخ بازگشتی

≥600

≥600

≥600

دوام (بار)

≥55

≥55

≥55

استحکام کششی(N)

انواع پچ کورد فیبر نوری Outdoor

پچ کورد فیبر نوری F-3000 کابل پچ کورد ضد آب duplex lc

در دونوع 7میل و 5 میل
نوع کابل : فیبر نوری
کاربرد: در فضای باز و شرایط محیطی سخت
دارای روکش ضد آب
Insertion loss: 0.1 دی بی
Reflection loss: 0.15 دی بی
استفاده از فرول های 1.25 mm، 2-5mm

در دونوع 7 میل و 5 میل
دارای کانکتور LC داپلکس
سبک وزن
ضد آب
ضد گرد و خاک
ضد رطوبت
دارای پوشش فلزی محکم
Insertion loss: 0.3 دی بی
دارای دو کر فیبر نوری
قابلیت عملکرد در دمای 40- تا +85

مشخصات فنی پچ کورد فیبر نوری

  • تلفات عبوری کم و نرخ بازگشتی بالا
  • قطر کابل فیبر Φ0.9، Φ2.0و Φ3.0mm
  • در انواع سیمپلکس، داپلکس و مالتی فایبر
  • دارای کانکتورهای FC، LC و SC
  • کر فیبر نوری: 1، 2، 4، 6، 8، 12، 24، 48 و...
  • نوع فیبر: Single mode (G.652), Multimode (OM1/OM2/OM3/OM4)
  • نوع پولیش فرول کانکتور: UPC to UPC، APC to APC و APC to UPC
  • با دوام با قابلیت تبادل خوب
  • قابلیت عملکرد در دمای بالا
  • مطابق با استانداردهای IEC، TIA/EIA،NTT و JIS

نصب و راه اندازی پچ کورد فیبر نوری

این ویدئو شیوه نصب و راه اندازی یا به عبارت بهتر طریق استفاده از کابل پچ کورد را برای شما شرح می دهد. به طور کلی مهمترین نکته در استفاده از پچ کورد اطمینان حاصل کردن از تمیز بودن سر آداپتور و کانکتور است.

راهنمای خرید انواع پچ کورد فیبر نوری

پچ کورد های فیبر نوری نیز مانند دیگر محصولات مرتبط با شبکه های فیبر نوری در انواع مختلف تولید شده و هر کدام دارای کاربرد های مختلفی هستند که در جای خود باید از انها استفاده کرد. در هنگام خرید پچ کورد مورد نظر خود باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

نوع آداپتور فیبر نوری

همانطور که می دانید آداپتور های فیبر نوری در سه نوع FC، LC و SC تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرند. طبیعتاًکانکتور پچ کورد نیز باید با نوع آداپتور همخوانی داشته باشد.

متراژ کابل پچ کورد فیبر نوری

کوتاهی و بلندی طول کابل نیز اهمیت دارد چرا که در بسیاری موارد نیازی به خرید کابل های با متراژ بالا نیست. برای خرید باید مسافتی که می خواهیم از کابل استفاده کنیم را اندازه گرفته وبر حسب نیاز اقدام به خرید کنیم.

در فاطر چه کاری انجام میدهیم؟

ما در فاطر به عنوان مشاور، طراح، تامین کننده و مجری انواع شبکه های فیبر نوری و مس و همچنین توسعه دهنده انواع نرم افزار ها و سرویس های متنوع، قادر هستیم کلیه ی خدمات پسیو، اکتیو و سرویس های جریان ضعیف شما را به صورت یکپارچه و بر روی زیر ساخت ارتباطی فیبر نوری، طراحی و پیاده سازی کنیم.

تماس با ما

آدرس : نارمک جنوبی - بین چهارراه آیت و خاقانی - پلاک 499
تلفن گویا:   73065000-021   واحد بازرگانی:   4-73065111-021
ایمیل:   info[at]opticalfiberco.com

شبکه های اجتماعی

نماد اعتماد

Search