تجهیزات پسیو فیبر نوری | Fiber Optic Passive Equipments

تجهیزات پسیو فیبر نوری محصولاتی هستند که در هنگام نصب و بهره برداری از زیر ساخت شبکه ی فیبر نوری مورد استفاده قرار می گیرند. با فراگیر شدن استفاده از زیر ساخت فیبر نوری و شبکه ی FTTx، تولید کنندگان اکسسوری و تجهیزات پسیو فیبر نوری همواره به دنبال تولید تجهیزات نوآورانه، قابل اعتماد و با کمترین خطا که موجب سهولت پروسه ی نصب نیز می شوند، هستند. در حال حاضر طیف گسترده ای از اکسسوری فیبر نوری برای راه اندازی شبکه ی فیبر نوری موجود است با این وجود سفارشی سازی آنها مطابق با نیاز شبکه نیز امکان پذیر می باشد. اکسسوری فیبر نوری و تجهیزات FTTH شامل محصولاتی همچون پچ کورد، پیگتیل، کانکتور، اسپلیتر، مفصل فیبر و ... می شود که در انواع مختلف و برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

تجهیزات پسیو فیبر نوری | تجهیزات پسیو فیبر  | تجهیزات فیبر نوری

رک | باکس | ODF | OTO

رک و باکس های فیبر نوری Indoor و Outdoor شامل ODF، FAT، OTO و ...

انواع رک - باکس
انواع رک شبکه | انواع باکس فیبر نوری OTO ODF FAT

پچ پنل فیبر نوری

پچ پنل بر اساس نوع آداپتورها و نحوه ی دسترسی، دارای انواع مختلفی است. آداپتور های درون پچ پنل های فیبر نوری می توانند به شکل های مختلف باشند. در اغلب پچ پنل های فیبر نوری، تمامی آداپتورها یکسان هستند اما اگر بیش از یک نوع کانکتور فیبر نوری استفاده شده باشد، ممکن است نیاز باشد از پچ پنل هایی با آداپتور های هایبرید استفاده شود. این نوع از آداپتورها می توانند برای اتصال انواع کانکتور به کابلهای فیبر نوری بکار گرفته شوند.

انواع پچ پنل
انواع پچ پنل فیبر نوری

پیگتیل فیبر نوری

پیگتیل، کابل فیبر نوری است که یک سر آن کانکتور متصل شده و سر دیگر آن آزاد بوده و به کابل فیبر نوری دیگری فیوژن می شود. کانکتورهایی که در انتهای کابل فیبر قرار می گیرند، می توانند از انوع مختلف FC، LC، SC، ST و... با پولیش APC و یا UPC انتخاب شوند...

انواع پیگتیل
انواع پیگتیل فیبر نوری

آداپتور فیبر نوری

آداپتور فیبر نوری از تجهیزات پسیو فیبر نوری است که به عنوان واسط، کانکتورهای فیبر نوری را به یکدیگر متصل می نماید. آداپتورها در انواع FC، LC، SC و... موجود هستند که با وجود اشکال مختلف، عملکرد یکسانی دارند. آداپتور فیبر نوری از کانکتورهای مختلف با پولیش های مختلف پشتیبانی می نماید و متناسب با نوع کانکتور بصورت دو پورت Duplex یا تک پورت Simplex موجود می باشد. از آداپتور فیبر نوری در داخل پچ پنل، کاست و انواع باکس فیبر نوری و ... استفاده می شود.

انواع آداپتور
انواع آداپتور فیبر نوری

اسپلیتر فیبر نوری

اسپلیتر یکی از تجهیزات مهم پسیو فیبر نوری است که وظیفه ی آن اشتراک گذاری سیگنال های نوری بین مشترکین می باشد. اسپلیتر دارای یک یا دو ورودی بوده و خروجی های متعددی دارد. اسپلیتر فیبر نوری گرندوی که برای استفاده در زیر ساخت شبکه ی فیبر نوری طراحی شده است در انواع مختلف میکرو، کاستی، پنلی و رکمونت عرضه می شوند. این اسپلیترها بسیار کوچک بوده و فضای کمی را اشغال می نمایند و می توان آنها را به سهولت در باکس ها و ترمینال های فیبر نوری جاگذاری کرد. از اسپلیتر فیبر نوری در زیرساخت شبکه FTTx ، شبکه ی فیبر نوری ، CATV و... استفاده می شود.

انواع اسپلیتر
انواع اسپلیتر فیبر نوری

پچ کورد فیبر نوری

پچ کورد فیبر نوری کابلی است که دو سر آن دارای کانکتور فیبر نوری بوده و جهت ایجاد ارتباط بین تجهیزات شبکه فیبر نوری به کار برده می شود. پچ کورد انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع کانکتور آن دسته بندی می شود مانند پچ کورد LC، FC، SC و...که ممکن است نوع صیقل دادن فرول کانکتور آنها PC، UPC و یا APC باشد. پچ کورد فیبر دارای دو نوع تک کر یا Simplex و دو کر یا Duplex می باشد و نوع کر آن تعیین می کند کابل پچ کورد مالتی مد است یا سینگل مد.

انواع پچ کورد
انواع پچ کورد فیبر نوری

کیبل منیجمنت | Cable management

از کیبل منیجمنت (Cable management) برای دسته بندی و مرتب کردن کابل های گوناگون استفاده می گردد و کار کردن داخل رک را راحت تر می کنند و در عین حال عملکرد دستگاه را نیز ارتقاء می دهند. بدون دسته بندی کابل ها و آرایش درست آنها در داخل رک هر گونه ارتقاء شبکه و انجام امور تعمیراتی مختل می گردد.
برای آرایش مناسب کابل ها درون رک می توان از 2 نوع cable management استفاده کرد:
  1. افقی Horizontal Cable Management
  2. عمودی Vertical Cable Management
شرکت فاطر رسانور پیشرو در زمینه اجرای زیرساخت سرویس های مبتنی بر فیبر نوری توانایی ارائه انواع محصولات مرتبط با مرتب و مدیریت کابل های ورودی به رک را دارا می باشد.

Cable management

کاست فیبر نوری

کاست فیبر نوری یا Splice Tray وسیله ی است که فیبر نوری پس از فیوژن و اتصال مکانیکی درون آن قرار میگیرد. از کاست های فیبر نوری معمولاً در پچ پنل، ODF (فریم توزیع فیبر)، باکس های توزیع فیبر و مفصل های فیبر نوری که برای مصارف Indoor و Outdoor طراحی شده اند استفاد می شود. کاست های فیبر نوری Longxing دارای بدنه ی سبک و مقاوم بوده و در ظرفیت های مختلف 12 و 24 کر موجود می باشند. این کاست ها برای هر دو کابل Tight-buffered و Loose Tube قابل استفاده بوده و برای فیبر های سینگل مد و مالتی مد مناسب هستند.

انواع کاست
انواع کاست فیبر نوری

کریمپ حرارتی

کریمپ حرارتی یا شرینک حرارتی وسیله ی است که جهت استحکام مکانیکی و همچنین حفظ کیفیت انتقال فیبر نوری، در محل اتصال یا جوش فیبر نوری استفاده می شود. کریمپ حرارتی پس از حرارت دهی دور محل فیوژن قرار گرفته و علاوه بر جلوگیری از شکستگی فیبر نوری در نقطه ی اتصال، از آن در برابر نفوذ گرد و غبار و رطوبت محافظت می کند. کریمپ حرارتی از دو تیوب داخلی و خارجی و یک میله ی تقویت کننده از جنس فولاد یا سرامیک تشکیل شده است.

انواع کریمپ حرارتی
انواع کریمپ حرارتی

مفصل فیبر نوری

مفصل فیبر نوری از تجهیزات پسیو فیبر نوری محسوب می شود و کار آن حفاظت از نقطه جوش فیبر نوری است. در واقع از مفصل فیبر نوری تنها برای محافظت از اتصالات تارهای فیبر نوری (تارهای فیوژن شده) استفاده می شود و عملیات اتصال فیبر در داخل کاست های فیبر در داخل مفصل صورت می گیرد. کاست های فیبر نوری در انوع 12 کر و 24 کر به عنوان لوازم جانبی این محصول قابل ارائه هستند.

انواع مفصل
انواع مفصل فیبر نوری

فست کانکتور فیبر نوری

فست کانکتور فیبر نوری به منظور سهولت عملیات نصب و کوتاه کردن فرآیند اتصالات در شبکه ی فیبر نوری، طراحی شده است. با توسعه راهکار FTTH در سرتاسر جهان، تقاضا برای فست کانکتورهایی که اتصال را در زمان کوتاه تری انجام دهند نیز افزایش یافته است. فست کانکتور را می توان در محل، بدون نیاز به ابزار خاص و در زمان کم (کمتر از 30 ثانیه) مونتاژ کرد و عملیات اتصال را انجام داد البته در کانکتور هایی با پولیش APC به تجهیزات دیگری جهت نصب نیاز است. عموماً از این فست کانکتورها برای کابل دراپ در شبکه ی FTTH استفاده می شود.

انواع فست کانکتور
انواع فست کانکتور فیبر نوری

در فاطر چه کاری انجام میدهیم؟

ما در فاطر به عنوان مشاور، طراح، تامین کننده و مجری انواع شبکه های فیبر نوری و مس و همچنین توسعه دهنده انواع نرم افزار ها و سرویس های متنوع، قادر هستیم کلیه ی خدمات پسیو، اکتیو و سرویس های جریان ضعیف شما را به صورت یکپارچه و بر روی زیر ساخت ارتباطی فیبر نوری، طراحی و پیاده سازی کنیم.

تماس با ما

آدرس : نارمک جنوبی - بین چهارراه آیت و خاقانی - پلاک 499
تلفن گویا:   73065000-021   واحد بازرگانی:   4-73065111-021
ایمیل:   info[at]opticalfiberco.com

شبکه های اجتماعی

نماد اعتماد

Search