بر روی شبکه FTTH چه تست هایی لازم است انجام شود؟

امتیاز به این مطلب
(0 کاربر)

با افزایش تقاضا برای پهنای باند، راهکار FTTH که نسل جدید ارتباطی است به وجود آمد. این راهکار جدید برای کاربران، پهنای باند بالا، قابل اتکاء و ایمن را فراهم می کند. شبکه پسیو فیبر نوری (PON) زیرساخت اصلی شبکه FTTH است که نسبت به ساختار p2p می تواند با هزینه کمتری پهنای باند فیبر نوری را ایجاد کند. به هر حال، زمانی که شبکه FTTH نصب و راه اندازی شد، انجام تست های منحصر به فرد روی PON اجتناب ناپذیر است. علاوه بر این، تست فیبر نوری چندین بار در طول عمر شبکه اعمال می گردد. بنابراین، مهم است از انواع تست ها، زمان و مکان اجرایی کردن آنها به خوبی اطلاع پیدا کنید.

به طور کل، تست FTTH به دو قسمت تقسیم می گردد –تست تایید نصب و تست رفع ایرادات. این تست ها بر اساس یک تقسیم بندی بسیار کلی از شبکه انجام می شود. تست تایید نصب یا همزمان با ساخت شبکه انجام می شود یا زمانی که نصب آن تکمیل شد؛ ولی در هر حال حتماً باید قبل از راه اندازی شبکه این تست انجام شود. ولی تست رفع ایرادات زمانی که مشکلی در شبکه پیش بیاید انجام می گیرد و معمولاً باید خیلی زود جواب تست را به دست آورد تا شبکه دچار مشکل نگردد.

در تست تایید نصب، دقیق ترین تست ها به اجرا در می آید. تست هایی همچون OTDR، تست تضعیف و تست تلفات عبوری از جمله این تست ها هستند. معیارهای تایید و عدم تایید ممکن است روی نتیجه تضعیف و بازگشت و همچنین نتیجه تضعیف و بازتاب فیوژن، کانکتور و اسپلیتر فیبر نوری تاثیر بگذارد. گزارش این تست ممکن است شامل همه ی اندازه گیری ها، ردیابی OTDR ، معیارهای تایید و عدم تایید و نتایج حاصل از آنها بشود.

تست رفع ایرادات در مکان هایی که مشکل وجود دارد برای تغییر و راه اندازی مجدد انجام می گیرد. رفع ایراد نیازمند شناسایی فیبرهای بکار رفته در شبکه است تا مطمئن باشیم که دچار قطعی نشده باشند. کارشناسان و کارکنان بخش نگهداری و رفع ایرادات به منظور شناسایی دقیق مکان نیاز به عیب یاب VFL یا (visual fault locator) دارند.

آنچه در بالا اشاره شد کلیات مبحث تست FTTH بود. در واقع ، تست تایید نصب و رفع ایرادات آنطور که در بالا توضیح داده شد ساده نیست بلکه بسته به شرایط و موقعیت های مختلف تست های متفاوتی نیز وجود دارد و برای تست های مختلف زمان و تجهیزاتی لازم است که همیشه نیز در دسترس نخواهد بود. در ادامه به برخی از تست هایی که انجام می گیرد به صورت خلاصه اشاره خواهیم کرد.

تست های FTTH | FTTH tests

تست های تایید نصب FTTH

تست تلفات عبوری feeder cable قبل از نصب اسپلیتر

این تست جزء تست های تایید نصب است. ابزار مورد نیاز این تست OLS و OPM است و مسیر دستگاه OLT به FDH و برعکس را به صورت رفت و برگشت مورد آزمایش قرار می دهد.

تست تلفات عبوری feeder cable بعد از نصب اسپلیتر

این تست نیز جزء تست های تایید نصب است و ابزار بکار رفته نیز مشابه تست بالا است و حتی همان مسیر را مورد آزمایش قرار می دهد با این تفاوت که اتصالات به اسپلیتر را نیز تست می کند.

تست OTDR روی feeder cable قبل از نصب اسپلیتر

در این تست مسیر OLT به FDH را به صورت رفت و برگشت مورد آزمایش قرار می گیرد. تمام کانکتورها وفیوژن ها تست می شود که دچار بازتاب و تضعیف نشده باشد

تست OTDR روی feeder cable بعد از نصب اسپلیتر

این تست OLT را مورد آزمایش قرار می دهد و مانند آزمایش قبلی کانکتورها و فیوژن ها را تست می کند تا تضعیف و بازتاب آنها مشخص شود ولی پورت های اسپلیتر را تست نمی کند.

تست رفع ایرادات FTTH

تست OTDR روی اسپلیتر، distribution و کابل دراپ

این تست از دستگاه OTDR استفاده می کند و فاصله ONT به OLT را مورد تست قرار می دهد.

تست سنجش میزان قدرت downstream

در این تست از تجهیزات PON و OPM استفاده می شود و هدف آن تشخیص و اندازه گیری سطح dowmstream در دستگاه ONT است.

منبع مقاله

در فاطر چه کاری انجام میدهیم؟

ما در فاطر به عنوان مشاور، طراح، تامین کننده و مجری انواع شبکه های فیبر نوری و مس و همچنین توسعه دهنده انواع نرم افزار ها و سرویس های متنوع، قادر هستیم کلیه ی خدمات پسیو، اکتیو و سرویس های جریان ضعیف شما را به صورت یکپارچه و بر روی زیر ساخت ارتباطی فیبر نوری، طراحی و پیاده سازی کنیم.

تماس با ما

آدرس : نارمک جنوبی - بین چهارراه آیت و خاقانی - پلاک 499
تلفن گویا:   73065000-021   واحد بازرگانی:   4-73065111-021
ایمیل:   info[at]opticalfiberco.com

شبکه های اجتماعی

نماد اعتماد

Search