چگونه می توان اترنت 10G، 40G و 100G را در یک شبکه یکسان راه اندازی کرد؟

امتیاز به این مطلب
(1 نظر)

در سال 2010، ‏10G SFP+‎ در دیتا سنترهای مختلف به عنوان تجهیزات اصلی مورد استفاده قرار گرفت در سال 2017 تقاضا برای پهنای باند بیشتر، رشد آهسته ای نداشت و شاهد افزایش استفاده از فرستنده گیرنده های 40G و 100G هستیم. با اینکه استفاده از ماژول های 40G و 100G افزایش یافته است اما هنوز دیتا سنترهای زیادی هستند که متحمل جایگزینی دستگاه های 10G با 40G و 100G نشده اند. بدین منظور تجهیزات زیادی جهت استفاده ی همزمان از اترنت 10، 40 و 100 گیگا بیت در یک شبکه مشترک، توسعه یافت. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما در این مقاله همراه باشید.

QSFP+ 40G برای 10G

در سناریوی زیر سوئیچ 40G آپگرید شده، به وسیله ی کابل تبدیل ‎1×24-fiber ‎ to 3×8-fiber MTP با سرورهای موجود 10G شبکه شده اند. در داخل سوئیچ، یک کاست سه پورت 40G را در ترانک 24 کر ترکیب کرده و در رک سرور هر پورت 40G جهت پشتیبانی از اتصالات سرور بصورت کانکشن های 10G LC جداسازی شده است.

سوئیچ 40G

نکته: در این معماری اگر شما ترانک ‏MTP‏ 12 کر موجود داشتید باید از یک کاست با دو ورودی ‏MTP‏ 12 کر به جای کابل های ترانک جدید ‏MTP‏ 24 کر استفاده نمائید. گرچه اگر می خواهید به سمت کاربردهای پیچیده تر و با تراکم بیشتر حرکت کنید، MTP 24 کر مهاجرت را برای شما ساده تر خواهد کرد.

پورت CFP2 100G(10×10)

همانند مثال قبل، شکل 2 نیز سناریو مشابهی را در سرورهای 10G موجود نشان می دهد با این تفاوت که در سوئیچ ها از پورت های 100Gbase-SR10 که برای پورت های فرستنده گیرنده 10×10 نیازمند کانکتور 24 کر می باشد، استفاده کرده است.در این مورد، به جای تفکیک بصورت اتصالات 8 کر یک پچ کورد ‏MTP‏ 24 کر از سووئیچ تا پچ پنل داخل رک کشیده می شود. یک ترانک 24 کر MTP سوئیچ را به سرور متصل می کند. کاست MTP درون رک سرور، پورت 100G را به ده پورت 10G با کانکتور LC تقسیم می کند.

پورت CFP2 100G

نکته: همانند شکل 1، در این سنارو هم اگر دو ترانک 12 کر MTP موجود داشتید می توانید از پنل آداپتور 12 کر MTP استفاده کنید و سپس می توانید در سوئیچ از کابل مهار ‎2×12-fiber‎ to 1×24-fiber MTP برای ایجاد کانال مشابه استتفاده نمائید.

روش جدید برای راه اندازی 40G/100G

شکل سه، نمونه ی از نصب و راه اندازی کاملاً جدید را نشان می دهد که در آن از هیچ سوئچ 10G استفاده نشده است. در این روش پورت 40G یا 100G در سوئچ کر و آپ لینک 40G در سوئیچ های ToR قرار داده شده است. پچ پنل های واقع در بالای هر دو رک از MTP bulkhead استفاده شده که کابل 8 کر از یک پورت QSFP به دیگری رفته است. راه اندازی 40G/100G

راه اندازی 40G/100G

در این معماری ما همچنین می توانیم از ترانک های 24 کر که به پورت های 40G تفکیک شده اند استفاده کنیم یا ترانکهای با رشته های 8 کر در هر بخش (بصورت 8 کر برای هر پورت 40G یا 100G) همانطور که در دیاگرام بالا نشان داده شده، ایجاد نمائیم. اما باید توجه داشت که بخش های 8 کر چاش تراکم زیاد کابل را با خود به همراه خواهند داشت. علاوه بر این از بکارگیری ترانک 12 کر MTP در این سناریو خودداری شود چرا که ادغام ترانک 12 کر موجود با اتصالات 8 کر در پچ کورد، کابل را غیر قابل استفاده خوهد کرد.

نتیجه گیری

استفاده ی همزمان از 10G، 40G و 100G در یک شبکه یکسان می تواند بطرز چشمگیری هزینه ارتقاء تجهیزات و تغییر در کابل کشی و راه اندازی معماری جدید شبکه را کاهش دهد. در این مقاله سه راهکار مختلف بررسی شد.

منبع مقاله

دسترسی سریع

بلاگ

ساختمان مرکزی شرکت

مستقر در خیابان دماوند-بین چهارراه آیت و خاقانی-روبروی ایستگاه BRT ابوریحان -پلاک 499

تلفن

021-77959684-5 | 021-73065000
واحد بازرگانی : 4-73065111-021

شبکه های اجتماعی

Search