تکنولوژی POE و مزیت های آن - قسمت دوم

امتیاز به این مطلب
(0 کاربر)

تصورات اشتباه در باره POE

 POE یک فناوری رو به توسعه است و بسیاری از مردم با اطلاعات غلط و قدیمی مفهوم آن را درست درک نمی کنند. در اینجا به برخی از تصورات اشتباه در مورد POE می پردازیم

  • POE مشکل تطبیق پذیری دارد. در گذشته این مشکل وجود داشت ولی امروزه دیگر از بین رفته است. در گذشته به دلیل نبودن زیرساخت های لازم کابل برق نیز باید کنار شبکه کشیده می شد. اما از زمانی که استانداردIEEE 802.3  در کل جهان پذیرفته شد مشکل تطبیق پذیری نیز حل شد.
  • برای استفاده از POE به علم الکتریسیته باید تسلط داشت. باز هم این مشکل در ابتدا وجود داشت و باید در طراحی خیلی دقت می شد، اما در استاندارد IEEE 802، POE طوری طراحی شده است تا کارایی آن در هر پیکره ای که از اترنت استفاده می کند تظمین گردد. تنها کاری که کاربر باید انجام دهد کابل کشی شبکه است و تجهیزات برق را برای سیستم تهیه می کنند.
  •  POE به برق کشی خاصی نیاز دارد. به هیج وجه درست نیست. هم برای شبکه محلی معمولی و هم POE، می توان از یک کابل کشی و کانکتور های Cat 5e، Cat 6 و RJ45 استفاده کرد.
  • برق به دستگاه فشار می آورد. این تصور اشتباه به شدت رایج است. اما باید به یاد داشته باشید نرخ برقی که کارخانه ها اعلام می کنند بالاترین حد است و نرخ ثابتی نیست. وصل کردن یک دوربین 5 وات به برق 15 وات به این معنی نیست که 10 وات از برق در جایی هدر می رود. دستگاه تنها مقدار برقی که نیاز دارد را دریافت می کند.
  • استاندارد802.3 ، POE را مناسب برای شبکه هایی می داند که برق 13 وات نیاز دارند. اما بسیاری از ابزارها در بازار هستند که به کمی برق بیشتر نیاز دارند. POE به راحتی با این شرایط منطبق می گردد. برای کابل شبکه و کانکتور ها جا به جایی برق بیشتر نیز امکان پذیر است، اما سیستم های high-power POE اختصاصی بوده اند و همیشه با استاندارد802.3 همخوانی ندارند.
    به همین دلیل استاندارد جدیدی توسط IEEE تعریف شد تا برق در دسترس را بیشتر کند. استاندارد 802.3at و POE plus.


POE plus ویژگی های زیر را دارد

گسترش انرژی الکتریکی- POE plus انرژی الکتریکی را تقریباً دو برابر می کند یعنی حدود 25.5 وات.

منطبق با استاندارد802.3af –سوئیچ های POE plus و اتصالات آن استاندارد 802.3af را می شناسند و POE با حالت نرمال به آن متصل می گردد. POE plus می تواند به سوئیچ های POE تحت استاندارد 802.3af هم متصل گردد و بر اساس نیاز برق به دستگاه برساند.

برق رسانی هوشمند- 802.3at شامل محدوده ای از منبع انرژی است برای ارتباط دستگاه های مختلف با یکدیگر تا مشخص کنند که هر دستگاه چه مقدار نیاز به برق دارد.

 POE plus یعنی تجهیزات بیشتری از شبکه می توانند از طریق POE تغذیه شوند. تجهیزاتی مانند IP Camera و Access point های وایرلس.

توجه داشته باشید استاندارد 802.3at همراه استاندارد 802.3af است و نمی تواند جایگزین آن گردد. 802.3af همچنان به دلیل آینده بهتر آن به صورت گسترده بکار گرقته می شود.

POE چگونه کار می کند؟

کابل های شبکه مانند کابل های Cat 5e و Cat 6 شامل 8 سیم هستند که به صورت چهار عدد دوزوج کنار هم قرار می گیرند. در اترنت 10 و 100BASE-Tدو جفت سیم برای ارسال اطلاعات استفاده می شد که به آنها data pairs می گویند.دو جفت دیگر بلااستفاده می ماند که به آنها Spare pairs می گویند (اترنت گیگابایت از هر چهار سیم استفاده می کند).

به دلیل جریان های الکتریکی داخل هر حلقه، برای برق سانی به کابل نیز به دو کنداکتور نیاز است. POE هر جفت را به عنوان یک کنداکتور در نظر می گیرد و می تواند هم از data pairs و هم از Spare pairs استفاده کند و برق رسانی را انجام دهد.


POE در ولتاژ بین 44 تا 57 ولت به کابل ها وصل می گردد. این ولتاژ بالا منجر به انتقال مناسب برق می گردد و در عین حال آنقدر قوی نیست که کابل ها را دچار مشکل کند.

این ولتاژ ایمن است. اما در عین حال برای تجهیزاتی که برای اتصال به POE طراحی نشده اند می تواند خطرناک باشد. بنابراین قبل از اینکه سوئیچ POE بتواند جریان برق را به تجهیزات وصل کند باید مشخص شود که مشکلی برای آنها پیش نیاید.

دسته بندی می تواند روندی باشد که تشخیص بدهیم کدام دستگاه با POE همخوانی ندارد. اگر یک PD تشخیص دهد مشکلی وجود دارد، آنگاه PSE مشخص می کند که دستگاه بر اساس تقسیم بندی نیاز به برق به کدام یک از سه بخش مرتبط می گردد و بعد از آن برق مورد نیاز را تامین می کند.

 جدول دسته بندی نیاز به انرژی POE:

3 2 1 POE Power class
15.4w 7.0w 4.0w PSE power available
3.84w 6.49w 12.95w Max device power

تفاوت برقی که با PSE منتقل می گردد با برقی که با PD منتقل می گردد میزان برقی است که به خاطر گرم شدن کابل از بین می رود. اگر PD هیچ چیز را در تست نشان ندهد دستگاه در کلاس 0 قرار می گیرد و حداکثر ولتاژ 12.95 وات را نیاز دارد و باید به آن اختصاص داده شود.

تجهیزات POE plus در دسته 4 جا می گیرد. اگر یک منبع عادیPOE 802.3af این دسته را تشخیص دهد، برق دستگاه مانند دستگاه های دسته 0 تامین می گردد. اما یک 802.3af PSE نه تنها PD را یک ابزار POE plus در نظر میگیرد بلکه بخش دسته بندی را به عنوان سیگنالی به PD که به منبع برق POE Plus متصل است دائماً تکرار می کند ( از نظر تئوری PD باید قادر باشد تا برق بیشتری را از طریق لینک شبکه در اختیار داشته باشد).

سرانجام بعد از تشخیص و دسته بندی ابزارها نوبت تهیه برق مورد نیاز است: PSE برق 48 وات را تامین می کند تا بتوان از PD استفاده کرد. به محض اجرا، PSE مقدار برقی که به PD داده است را نظارت می کند و اگر کم یا زیاد بود آن را تنظیم می کند.

منبع مقاله

در فاطر چه کاری انجام میدهیم؟

ما در فاطر به عنوان مشاور، طراح، تامین کننده و مجری انواع شبکه های فیبر نوری و مس و همچنین توسعه دهنده انواع نرم افزار ها و سرویس های متنوع، قادر هستیم کلیه ی خدمات پسیو، اکتیو و سرویس های جریان ضعیف شما را به صورت یکپارچه و بر روی زیر ساخت ارتباطی فیبر نوری، طراحی و پیاده سازی کنیم.

تماس با ما

آدرس : نارمک جنوبی - بین چهارراه آیت و خاقانی - پلاک 499
تلفن گویا:   73065000-021   واحد بازرگانی:   4-73065111-021
ایمیل:   info[at]opticalfiberco.com

شبکه های اجتماعی

نماد اعتماد

Search