آداپتور فیبر نوری چیست؟ انواع آن کدام است؟

امتیاز به این مطلب
(1 نظر)

آداپتورها تجهیزات کوچکی می باشند که اغلب برای اتصال کابل های فیبر نوری به هم استفاده می شوند که به آنها کوپلر فیبر نوری نیز گفته می شود. اگر چه ممکن است شکلهای متفاوتی داشته باشند، اما عملکرد تمامی آن ها یکسان می باشد. آداپتور فیبر نوری اجازه می دهد تا کابل های فیبر نوری بصورت انفرادی یا در یک شبکه بزرگ به یکدیگر متصل شوند، این امکان را برقرار می کند که بسیاری از دستگاه ها به صورت همزمان ارتباط برقرار کنند. با توجه به اشکال و ساختارهای مختلف، آداپتورهای فیبر نوری را می توان در کلاس های مختلفی، مانند آداپتور فیبر نوری FC ، آداپتور فیبر نوری SC ، آداپتور فیبر نوری ST ، آداپتور فیبر نوری LC و غیره دسته بندی نمود. این مقاله به شکلی ویژه به معرفی این چهار نوع آداپتور فیبر نوری می پردازد.

آداپتور فیبر نوری

آداپتور فیبر نوری FC

آداپتور فیبر نوری FC برای تقویت ساختار بیرونی از یک غلاف فلزی استفاده می کند و می تواند توسط یک پيچ تنظيم دوطرفه بسته شود. همچنین پین سرامیکی در قسمت انتهایی آن به کار رفته است. بنابراین، آداپتور فیبر نوری FCقادر به حفظ عملکرد نوری و مکانیکی پایدار برای مدت زمان طولانی باشد. می توان آن را به انواع مربعی، بیضوی شکل و دایره ای شکل با نسخه سینگل مود و مالتی مود تقسیم کرد. آداپتور FC فیبر نوری به آسانی قابل استفاده می باشد و حساس به گرد و غبار است، و امروزه با استفاده از لبه کروی بدون تغییر ساختار خارجی، عملکرد آن افزایش یافته است.

آداپتور فیبر نوری SC

آداپتور فیبر نوری SC با یک بدنه مستطیل شکل پوشش داده شده است و پیکربندی و اندازه پین کوپلینگ آن به اندازه آداپتور فیبر نوری FC می باشد. از لحاظ ساختاری، آداپتور فیبر نوری SC به دو دسته simplex و duplex تقسیم می شود. مواد به کار رفته در این نوع آداپتور، معمولاً فلز و پلاستیک می باشد. آداپتور فیبر نوری SC، تنظیم با دقت بالا را ممکن می سازد و جایگذاری ، اتلاف بازگشت و انعکاس بازگشت بسیار کمی دارد.

آداپتور فیبر نوری ST

آداپتور فیبر نوری ST دارای قفل با ساختار ضربه محکم و ناگهانی برای اطمینان از دقت هنگام اتصال کابل با آن می باشد. قابلیت تکرار و دوام آداپتور فیبر نوری ST با کلید فلزی بهبود یافته است. با یک پوشش سرامیکی یا مسی دقیق، آداپتور فیبر نوری ST همچنین می تواند یک عملکرد نوری و مکانیکی بسیار خوب برای مدت طولانی داشته باشد. به دودسته simplex و duplex تقسیم می شود و دارای بدنه فلزی و پلاستیکی می باشد.

آداپتور فیبر نوری LC

آداپتور فیبر نوری LC دارای مکانیزم جک و قفل ماژولار است تا به راحتی استفاده شود. با وجود پین و غلاف کوچکتر، آداپتور فیبر نوری LC تا حد زیادی تراکم و ظرفیت کانکتورهای فیبر نوری را افزایش می دهد. آداپتور فیبر نوری LC از سه نوع Simplex، Duplex و Quad تشکیل شده است.

کانکتورهای فیبر نوری مناسب

آداپتورهای مختلف فیبر نوری از کانکتورهای مختلفی پشتیبانی می کند. PC (تماس فیزیکی)، UPC (تماس فیزیکی اولترا) و APC (تماس فیزیکی زاویه دار) سبک پولیش و صیقل دادن مورد استفاده برای آداپتورهای فیبر نوری می باشد. اما به جز ST، سایر آداپتورهای فیبر نوری، تمام سبکهای پولیش و صیقل را ساپورت می کنند. علاوه بر این، رنگ آداپتورهای فیبر نوری می تواند برای تعریف کانکتورهای مختلف PCC، UPC و APC مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، برای آداپتورهای فیبر نوری SC و LC رنگ های کرم، آبی و سبز در نظر گررفته شده که با کانکتور PGC، UPC و APC مطابقت دارد.

کاربرد آداپتور فیبر نوری

به منظور کمک به انتقال سیگنال، آداپتور فیبر نوری به طور گسترده ای در سیستم های مخابراتی، شبکه های تلویزیون کابلی، LAN (شبکه محلی)، WAN (شبکه گسترده)، FTTH (فیبر تا خانه)، انتقال ویدئو و ابزارهای تست، استفاده می شود.‌ در این مسئله شکی نیست که آداپتور فیبر نوری کمک بزرگی برای ارتباطات در شبکه می باشد.

چگونگی انتخاب و استفاده از آداپتور فیبر نوری

برای انتخاب و استفاده از آداپتور فیبر نوری، باید به چند نکته توجه کرد:

نوع کانکتور:

قبل از خرید یا استفاده از آداپتور فیبر نوری باید نوع کانکتور دستگاه های خود را بشناسید تا بتوانید آداپتور مناسب را برای آن انتخاب کنید. نوع کانکتورهای مختلف از جمله LC، SC، ST و FC هستند و هر کدام دارای ویژگی‌های خاصی هستند.

نوع آداپتور:

برای استفاده در شبکه‌های فیبر نوری، دو نوع آداپتور فیبر نوری وجود دارد: آداپتورهای Simplex که برای اتصال یک کانال فیبر نوری استفاده می‌شود و آداپتورهای Duplex که برای اتصال دو کانال فیبر نوری به صورت همزمان استفاده می‌شوند. بسته به نیاز شبکه، باید نوع مناسب آداپتور را انتخاب کنید.

توجه به توان و طول موج:

برای استفاده در شبکه‌های فیبر نوری، باید مطمئن شوید که آداپتور فیبر نوری قابلیت تحمل توان و طول موج نور مورد استفاده در شبکه را داراست. همچنین باید مطمئن شوید که آداپتور فیبر نوری برای استفاده در شبکه‌های فیبر نوری با استاندارد‌های مختلف مانند SMF یا MMF سازگار است.

بررسی کیفیت ساخت:

برای خرید یک آداپتور فیبر نوری باید به کیفیت ساخت آن توجه کنید. آداپتور با کیفیت بالا، می‌تواند در برابر سایش و خرابی مقاومت نشان دهد.

توصیه می‌شود که نصب و استفاده از آداپتور فیبر نوری را تنها به متخصصین فیبر نوری اختصاص دهید. در ادامه به چند نکته درباره استفاده از آداپتور فیبر نوری پرداخته می‌شود:

نصب در محل مناسب:

برای نصب آداپتور فیبر نوری، باید محل مناسب را برای آن در نظر گرفت. آداپتور باید در محل مناسبی که به راحتی قابل دسترسی است و در صورت نیاز قابل تعویض است نصب شود.

اتصال به کابل فیبر نوری:

برای استفاده از آداپتور فیبر نوری، باید کابل فیبر نوری را به کانکتور آن متصل کنید. باید دقت کنید که کانکتور به درستی و با قواعد صحیح متصل شود.

تمیز نگه داشتن:

برای به حداکثر رساندن عمر مفید آداپتور فیبر نوری باید آن را تمیز نگه داشت. در صورتی که آداپتور گرد و غبار بگیرد، باید با استفاده از یک پاک کننده نرم آن را تمیز کنید.

نتیجه

آداپتورهای فیبر نوری اتصالات نوری را راحت تر می کند. آداپتورهای فیبر نوری LC ،FC، SC وST بخشی از خانواده آداپتورها می باشند و به طور گسترده ای استفاده می شود. دستگاه کوچک مانند آداپتور فیبر نوری واقعا کاربردهای مختلفی در انتقال اطلاعات دارد، به این دلیل، تا حد زیادی راندمان کار را بهبود می بخشد.

در فاطر چه کاری انجام میدهیم؟

ما در فاطر به عنوان مشاور، طراح، تامین کننده و مجری انواع شبکه های فیبر نوری و مس و همچنین توسعه دهنده انواع نرم افزار ها و سرویس های متنوع، قادر هستیم کلیه ی خدمات پسیو، اکتیو و سرویس های جریان ضعیف شما را به صورت یکپارچه و بر روی زیر ساخت ارتباطی فیبر نوری، طراحی و پیاده سازی کنیم.

تماس با ما

آدرس : نارمک جنوبی - بین چهارراه آیت و خاقانی - پلاک 499
تلفن گویا:   73065000-021   واحد بازرگانی:   4-73065111-021
ایمیل:   info[at]opticalfiberco.com

شبکه های اجتماعی

نماد اعتماد

Search