انواع کابل فیبر نوری از نظر ساختار(قسمت اول)

امتیاز به این مطلب
(1 نظر)

کابل های‎Tight buffer‏(‎ Simplex، Zipcord، Distribution و Breakout‏) در جایی استفاده می شوند که انعطاف پذیری کابل و سهولت ترمینال، بیشتر از استحکام و قدرت کشیدن که مشخصه ی انواع کابل های loose tube و ribbon cable می باشد مهم است. به طور کلی کابل های tight buffer در کاربرد indoor و کابل های loose tube/ribbon cable در کاربرد outdoor استفاده می شوند.

Simplex و zip cord

این نوع بیشتر برای پچ کورد و کاربرد های backplane استفاده می شود، اما zipcord معمولا می تواند برای اتصالات desktop استفاده شود. کابل های Simplex یک فیبر tight-buffer (پوشیده شده با بافر 900 میکرونی بر روی پوشش بافر اولیه) با اعضای مقاوم Kevlar (الیاف آرمید) و ژاکت برای کاربرد های indoor می باشند. ژاکت معمولا 3 میلی متر (1/8 in.) می باشد. Zipcord ، 2 کابل می باشد که به سادگی با یک تار نازک به هم متصل شده اند.

کابل فیبر نوری  Simplex و zip cord

کابل های توزیع (Distribution)

کابل توزیع معروفترین کابل indoor می باشد به طوری که سایز آن کوچک و وزن آن کم می باشد. آنها شامل چندین فیبر tight buffer دسته بندی شده در یک ژاکت مشترک با عضو مقاوم Kevlar و گاهی میله فیبر شیشه ای مقاوم برای سفت کردن کابل و جلوگیری از پیچ خوردگی می باشند. این کابل ها دارای سایز کوچک، استفاده کوتاه مدت، اجرا در داکت های خشک و کاربرد در رایزر و plenum می باشند. فیبر ها دارای 2 بافر می باشند و می توانند به طور مستقیم ترمینال شوند. اما چون فیبر های آنها به صورت انفرادی تقویت شده نیستند، این کابل ها نیاز دارند تا در بیرون با یک " جعبه breakout" شکسته شوند یا در پچ پنل یا جعبه اتصال برای حفاظت فیبر های انفرادی ترمینال شوند.

 کابل های توزیع (Distribution)

کابل های Breakout فیبر نوری

کابل های Breakout در جایی که کابل های ناهموار یا ترمینال مستقیم بدون جعبه اتصال، پچ پنل ها یا سخت افزارهای دیگر مورد نیاز است، استفاده می شوند. آنها از چندین کابل ساده تشکیل شده اند که با هم در یک ژاکت مشترک دسته بندی شده اند. این کابل مستحکم و دارای طراحی ناهموار می باشد اما بزرگتر و بسیار گران تر از کابل های توزیع است. این کابل برای اجرا در داکت ها و کاربردهای رایزر و plenum مناسب می باشد و برای کاربردهای صنعتی که در آنها استحکام مورد نیاز است ایده آل است. به دلیل اینکه هر کابل به صورت جداگانه تقویت شده، این طرح اجازه ی ترمینال سریع به کانکتور را می دهد و نیاز به پچ پنل ها و جعبه ندارد. کابل Breakout می تواند در جایی که تعداد فیبر ها خیلی زیاد نیست و فاصله ها خیلی طولانی نیست، بسیار اقتصادی باشد، به دلیل اینکه به نیروی کار بسیار کمی برای ترمینال نیاز است.

 کابل های Breakout فیبر نوری

کابل های Loose tube

کابل های Loose tube، کابل هایی می باشند که بسیار گسترده برای کاربرد های outside استفاده می شوند. چونکه آنها بهترین حفاظت را برای فیبر ها تحت کشش بالا ارائه می دهند و می توانند به آسانی از رطوبت با ژل یا نوار مسدود کننده آب محافظت شوند. این کابل ها از چندین فیبر با یکدیگر در داخل یک tube پلاستیکی کوچک ساخته شده اند که به دور یک عضو مقاوم مرکزی چرخیده اند، توسط عضو مقاوم آرمید و ژاکت احاطه شده اند، به صورت کوچک ارائه شده و تعداد فیبر بالایی در کابل موجود است.

کابل های Loose tube

این نوع کابل برای کاربردهای خارجی ایده آل می باشد، به دلیل اینکه می تواند از loose tube های پر شده با ژل یا پودر جاذب آب برای حفاظت از کابل در مقابل نفوذ آب ساخته شود. همچنین می تواند در داکت استفاده شود یا به صورت هوایی نصب شود و یا به طور مستقیم در زمین دفن شود. برخی از کابل های outdoor ممکن است 2 ژاکت داشته باشند با یک آرمور فلزی بین آنها برای محافظت از جویدگی توسط جوندگان یا kevlar داشته باشند برای مقاومت در برابر کشیدگی در ژاکت. از آنجا که فیبر ها فقط یک روکش بافر نازک دارند، باید با دقت نصب شوند و برای جلوگیری از آسیب محافظت شوند.

کابل های Loose tube با فیبر های single mode به طور کلی توسط اتصال پیگتیل به فیبر ها ترمینال می شوند و در مفصل فیبر نوری محافظت می شوند. کابل های Multimode loose tube می توانند به طور مستقیم توسط نصب یک breakout kit که معمولا یک انشعاب یا یک fan-out kit نامیده می شوند ترمینال شوند و هر فیبر برای حفاظت در sleeve قرار می گیرد.

در فاطر چه کاری انجام میدهیم؟

ما در فاطر به عنوان مشاور، طراح، تامین کننده و مجری انواع شبکه های فیبر نوری و مس و همچنین توسعه دهنده انواع نرم افزار ها و سرویس های متنوع، قادر هستیم کلیه ی خدمات پسیو، اکتیو و سرویس های جریان ضعیف شما را به صورت یکپارچه و بر روی زیر ساخت ارتباطی فیبر نوری، طراحی و پیاده سازی کنیم.

تماس با ما

آدرس : نارمک جنوبی - بین چهارراه آیت و خاقانی - پلاک 499
تلفن گویا:   73065000-021   واحد بازرگانی:   4-73065111-021
ایمیل:   info[at]opticalfiberco.com

شبکه های اجتماعی

نماد اعتماد

Search