معرفی PON و AON

امتیاز به این مطلب
(2 کاربر)

یک ساختار شبکه نوری است که از توپولوژی های مختلف فیبر نوری برای ارائه یک شبکه broadband استفاده می کند.

Fiber To The Node :FTTN

Fiber To The Curb :FTTC

Fiber To The Building :FTTB

Fiber To The Home :FTTH

Fiber To The Desk :FTTD

ساختار شبکه AON،PTP است. برای مثال هر کاربر یک خط فیبر نوری مختص خود دارد که به متمرکز کننده نوری متصل می شوند. معمولا از metro Ethernet switch، IP-Edge router یا ‎multi service Access Node‏(MSANs) با رابط اترنت نوری در این مورد استفاده می شود. در این مورد یک فیبر نوری با ONT توسط سوئیچ اترنت یا روتر IP با رابط uplink نوری ترمینال می شود.

در انتهای مسیر، سمت مشترک از کابل مسی، DSLAM یا MSAN های دیگر استفاده می شود. اگر از MSAN استفاده شود می توان از هردو کابل مسی و نوری در نقطه دسترسی مشترکین در انتها استفاده کرد.

معرفی PON و AON

در اواسط 1990 اولین PON با مقیاس بزرگ در ژاپن اجرا شد. در PON ساختار شبکه ‎Point to Multipoint‏ (PMP) است. تفاوت اساسی در AON و PON استفاده از اسپیلیتر پسیو در PON می باشد. اسپیلیتر سیگنال های نوری را بدون استفاده از الکتریسیته بین مشترکان توزیع می کند. ( به همین دلیل به پسیو معروف می باشد.)

معرفی PON و AON

اولین AON از تکنولوژی TDM و اولین PON از ATM برای صوت و داده استفاده کرد. PON بعدها شبکه های TV هم انتقال می داد. اولین عنصر و هسته PON، OLT است که n*1Gbps و 10Gbps*n رابط اترنت برای هسته شبکه تا مشترکان فراهم می کند. معمولا امروزه از GPON و EPON یا GEPON استفاده می شود. امروزه EPON بیشتر در خاور دور و GPON در آمریکا و اروپا اجرا می شود. هر دوی این تکنولوژی ها در لایه 2 OSI یعنی لایه دیتا لینک قرار دارند.

تحت استانداردسازی ITU-T و EPON تحت استانداردسازی IEEE می باشد و هردو از WDM برای انتقال بسته استفاده می کنند و جهت دریافت صحیح اطلاعات توسط مشترکین از مدولاسیون TDMA برای تخصیص time slot های خاص به مشترکین استفاده می کنند. GPON بسته های ATM را مستقیما هدایت می کند و برای حمل پروتکل های دیگر نظیر اترنت و T1 و E1 و Voip از یک روش کپسوله سازی کلی استفاده می کند. همچنین GPON از رمز نگاری AES برای downstream استفاده می کند.

EPON به طور کامل سازگار با دیگر استاندارد های اترنت می باشد و نیاز به کپسوله سازی خاصی ندارد.

GPON دارای سرعت:

Downlink: 2.5 Gbps     Uplink: 1.25 Gbps

EPON دارای سرعت:

Downlink 2.5 Gbps     Uplink 2.5 Gbps

در FTTH در سمت مشتری ONT وجود دارد که سیگنال های نوری را ترمینال و به یک یا چندین سیگنال الکتریکی مثل 100 Base Tx، ISDN یا coax تبدیل می کند. با PON و AON می توان تمام توپولوژی های شبکه از FTTE تا FTTC، FTTB و FTTH را اجرا کرد. هر دو از فیبر نوری تا مشترک استفاده می کنند اما می توانند در انتها از bridge با کابل مسی استفاده کرد. در PON این می تواند مستقیم از دستگاه OLT پیاده سازی شود، در AON از Access Node . ONU ها یا DSLAM ها برای فراهم کردن رابط های POTS یا ISDN برای تلفن و انواع مختلف DSL برای اینترنت با سرعت بالا استفاده می شود.

در فاطر چه کاری انجام میدهیم؟

ما در فاطر به عنوان مشاور، طراح، تامین کننده و مجری انواع شبکه های فیبر نوری و مس و همچنین توسعه دهنده انواع نرم افزار ها و سرویس های متنوع، قادر هستیم کلیه ی خدمات پسیو، اکتیو و سرویس های جریان ضعیف شما را به صورت یکپارچه و بر روی زیر ساخت ارتباطی فیبر نوری، طراحی و پیاده سازی کنیم.

تماس با ما

آدرس : نارمک جنوبی - بین چهارراه آیت و خاقانی - پلاک 499
تلفن گویا:   73065000-021   واحد بازرگانی:   4-73065111-021
ایمیل:   info[at]opticalfiberco.com

شبکه های اجتماعی

نماد اعتماد

Search