5 راه خنک کردن تجهیزات IT شما

امتیاز به این مطلب
(1 نظر)

تجهیزات شبکه، مخصوصا سرور ها، گرمای زیادی در یک منطقه نسبتا کوچک ایجاد می کنند. امروزه سرور ها کوچکتر می باشند و CPU های سریعتر دارند. به دلیل اینکه اکثر نیروی استفاده شده توسط تجهیزات درون هوا از طریق گرما تلف می شود ، درواقع آنها می توانند به ظرفیت سرمایشی دیتا سنتر شما فشار بیاورند. اجزای قرار گرفته در یک دیتا سنتر متوسط میتواند به راحتی گرمای کافی جهت گرم کردن خانه در انتهای زمستان را تولید کند.

بنابراین به دلیل اینکه وقتی اجزای شبکه گرم می شوند در معرض خرابی و کاهش طول عمر قرار می گیرند شما باید از خنک کننده استفاده کنید. آسیب ناشی از گرما همیشه بلافاصله به عنوان یک بحران فاجعه بار آشکار نمی شود. علائم آسیب گرما شامل صدمه دیدن نود ها و خطاهای سخت افزاری که می تواند در طول یک تناوب هفتگی یا ماهانه اتفاق بیفتد می باشد که منجر به از کار افتادگی شدید می شود. این مهم است اطمینان حاصل کنید که کابینت های تکی برای تجهیزات شبکه تهویه مناسبی را ارائه دهند. درجه حرارت داخل کابینت تحت تاثیر عوامل مختلفی شامل سوراخ های درب، سایز کابینت و انواع تجهیزات قرار گرفته درون کابینت می باشد.

 5 راه خنک کردن تجهیزات IT شما

اکثر روش های مستقیم خنک کردن تجهیزات شبکه برای اطمینان از جریان هوای کافی می باشد. هدف این است که هر سرور، هر روتر و هر سوئیچ مقدار هوای لازم بدون توجه به چگونه بالا و پایین رفتن آن در کابینت داشته باشد. مقدار مشخصی از هوا برای خنک کردن دستگاه ها در محدوده درجه حرارت ایده آلشان در نظر می گیرند. تولید کنندگان تجهیزات راهنمای خیلی کوچکی برای بیان چگونه خنک کردن آنها ارائه می دهند. اگرچه آن روش ها بسیار ابتدایی هستند اما شما می توانید از آنها برای حداکثر تهویه در کابینت های خود استفاده کنید.

باز کردن آن

اکثر تولیدکنندگان اصلی سرور، بیان می کنند درب های جلو و پشت کابینت حداکثر 63 درصد فضا برای جریان هوا باز می کنند. شما می توانید حتی با حذف کرد درب های تمام جهات کابینت یا خرید کابینت هایی با درب های سوراخ دار این کار را اجرا کنید. چونکه اکثر سرور ها، همچنین تجهیزات شبکه دیگر با فن های داخلی تجهیز شده اند، درب های باز یا سوراخ دار ممکن است فقط تهویه موردنیاز شما در سراسر دیتا سنتر خود برای ایجاد جریان هوای کافی جهت پراکندگی حرارت اعمال شده را فراهم کند. ممکن است شما کابینتی با پنل های جانبی جهت جلوگیری از ترکیب هوای هر کابینت با گرمای کابینت های مجاور را انتخاب کنید.

جایگذاری تجهیزات

کابینت را با تلاش برای مناسب بودن برای سرور های مختلف بیش از حد پر نکنید. 75 درصد تا 80 درصد ظرفیت مناسب است. حفظ حداقل 1.5 اینچ فضا بین تجهیزات و جلو و عقب کابینت لازم است. در آخر اطمینان حاصل کنید که تمام فضای غیر استفاده شده رک با پنل های خالی برای جلوگیری از ترکیب هوای گرم و سرد بسته شده است.

فن ها و جایگذاری آنها

شما می توانید با نصب فن ها برای گردش هوا به طور فعال تهویه را حتی بیشتر هم افزایش دهید. اغلب فن های کابینت معمول پنل های فن نصب شده در بالا هستند که هوا را به زیر کابینت یا درون درب ها فشار می دهند. برای خنک کردن از یک فن یا پنل فن استفاده کنید که درون کابینت نصب می شود. برای کابینت های محکم بسته شده یک محفظه دمنده (blower) انتخاب کنید. یک فن پر سرعت تخصصی که در زیر کابینت برای فشار دادن ستون های هوای سرد از کف در سراسر سرور های شما یا تجهیزات دیگر نصب می شود. یک محفظه دمنده به یک درب فلزی محکم و تهویه دار نیاز دارد. معمولا حداقل 4 اینچ فاصله باید بین جلوی تجهیزات و درب کابینت برای حرکت هوا وجود داشته باشد.

وقتی از فن ها برای خنک کردن کابینت استفاده می کنید، به خاطر داشته باشید که خنک کردن بیرون تجهیزات لزوما درون آنها را خنک نمی کند. ایده این است که مطمئن شوید که گردش هوا موجب تنفس هوای تجهیزات شما می شود. همچنین از نصب فن ها در کابینت ها که در مقابل فن های کوچک در تجهیزات شما و پایمال کردن آنها کار می کنند آگاه باشید.

تهویه مطبوع

کابینت های دارای تهویه مطبوع تجهیزات را خنک نگه می دارند و در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند. چونکه شما فقط کابینت را خنک نگه می دارید نه تمام اتاق یا مرکز IT را. مدل های ClimateCabs بسیار برای محیط های خشن و مکان های راه دور بدون زیرساخت خنک کننده مناسبند.

مانیتور درجه حرارت

برای اطمینان از اینکه اجزا در رنج دمایی مورد تایید عمل می کنند. مهم است که شرایط درون کابینت را مانیتور کنید. اکثر روش های مستقیم این است که یک دماسنج در کابینت قرار دهیم و به طور مرتب چک شود. این روش ساده و ارزان می تواند به خوبی برای حجم نصب کم استفاده شود اما اشکالاتی دارد. دماسنج درون کابینت نمی تواند نشان دهد که دمای هر کدام از تجهیزات چقدر است، اگر درجه حرارت بالاتر از محدوده رفت نمی تواند هشدار دهد و باید مرتبا چک شود. مورد ساده و ارزان دیگر در یک کابینت ترموستات است که به طور خودکار اگر درجه حرارت کابینت فراتر از محدوده تعیین شده رود فن را روشن می کند. بسیاری از تجهیزات شبکه دارای سنسورهای دمایی داخلی سازگار با IP-address یا SNMP برای اطلاع دمای داخلی اجزا به شما می باشند و سنسور های دمایی کابینت که به شما در شبکه هشدار می دهند وجود دارد.

نتیجه:خنک کردن کابینت های دیتا و سرور شما حتما نباید پیچیده باشد. فقط به یاد داشته باشید که کابینت ها نباید شلوغ و دارای تجهیزات زیاد باشند، از تهویه مناسب اطمینان حاصل کنید و همیشه شرایط درون کابینت را مانیتور کنید.

در فاطر چه کاری انجام میدهیم؟

ما در فاطر به عنوان مشاور، طراح، تامین کننده و مجری انواع شبکه های فیبر نوری و مس و همچنین توسعه دهنده انواع نرم افزار ها و سرویس های متنوع، قادر هستیم کلیه ی خدمات پسیو، اکتیو و سرویس های جریان ضعیف شما را به صورت یکپارچه و بر روی زیر ساخت ارتباطی فیبر نوری، طراحی و پیاده سازی کنیم.

تماس با ما

آدرس : نارمک جنوبی - بین چهارراه آیت و خاقانی - پلاک 499
تلفن گویا:   73065000-021   واحد بازرگانی:   4-73065111-021
ایمیل:   info[at]opticalfiberco.com

شبکه های اجتماعی

نماد اعتماد

Search