اهمیت به درستی تمیز کردن فیبر در طول ترمینال (بخش اول)

امتیاز به این مطلب
(1 نظر)

فیبر نوری به عنوان رسانه ای فقط کمی بزرگتر از تار موی انسان ارتباطات جهان ما را تغییر شکل داده است. ارتباطات فیبر نوری نه تنها اکثر محدودیت های شبکه قبلی را حذف کرده است بلکه این شبکه قابلیت هایی به مراتب فراتراز شبکه قبلی دارد. امروزه ارتباطات موبایل و دانلود ویدئو یک نتیجه مستقیم از گسترش سریع و مقرون به صرفه شبکه های فیبر نوری قدرتمند و قابل اعتماد است. اگر کسی تا به حال فهرستی از فناوری های مخرب را ارائه داده باشد، فیبر نوری باید اولین مورد در لیست باشد.

سیگنال های آسیب پذیر

سیگنال های حمل شده توسط فیبر به طور عجیبی آسیب پذیرند و این موضوع بیشتر هم می شود. قابل ذکر است که 2 تهدید مهم برای سیگنال فیبر وجود دارد: خمش بیش از حد و گرد و خاک بیش از حد. در کنفرانس BICSI در 2008، JDSU اظهار داشت :" آلودگی دلیل اول برای عیب یابی شبکه های فیبر نوری است."

یک شرکت مخابراتی بزرگ یک سرویس جدید FTTH را راه اندازی کرده و متوجه شده که 16 درصد تمام کانکتور های آنها در این شبکه جدید گران قیمت به اندازه ای آلوده شده که مشکلاتی در عملکرد ایجاد می کنند. باید توجه داشت که تنها تمیز کردن مهم نیست. این یک امر حیاتی برای اطمینان طولانی مدت از هر شبکه ای می باشد و عاملی برای یک استقرار فیبر موفق است. تکنولوژی ها به درستی باید آموزش داده شوند و باید ابزار های مناسبی را برای تمیز کردن هر انتها در هر دو طرف، در هر زمان که نصب، تست یا دوباره پیکربندی انجام شد، ارائه دهند.

شبکه های امروزی تا حد زیادی توسط تکنولوژی های توسعه یافته مانند مالتیپلکسینگ تقسیم طول موج DWDM،WDM و CWDM فشرده شده اند. این تکنولوژی ها انواع مختلف در این زمینه هستند: وارد کردن طول موج های بیشتر درون یک فیبر، که به شرکت های مخابراتی برای توسعه ظرفیت شبکه هایشان بدون نیاز به نصب کابل های بیشتر در مسیر اجازه می دهد. با استفاده از این تکنولوژی ها، شرکت ها می توانند چندین نسل از فناوری ها را با زیر ساخت نوریشان بدون هزینه و تاخیر ناشی از بازسازی شبکه ها به طور مداوم، تطابق دهند. ظرفیت یک رسانه ی شبکه می تواند تقریبا تا بی نهایت، به سادگی با تغییر مالتی پلکسر ها و دی مالتی پلکسر ها در هر انتها گسترش یابد. این قابلیت در روزهای اولیه فیبر در زمانی که این شبکه آهسته و نسبتا کمیاب بود نگرانی ایجاد نمی کرد. اما امروزه همه جا مطرح می شود و تمیز کردن بسیار مهم است.

متاسفانه مالتی پلکسر ها و دی مالتی پلکسر ها تا حد زیادی توسط بازتاب و پراکندگی از لینک فیبر تحت تاثیر قرار می گیرند و یکی از بزرگترین عواملی که موجب انعکاس بازگشتی و اتلاف سیگنال می شود، آلودگی در کانکتور ها است. علاوه براین هر یک از این محیط ها می توانند تا حد زیادی توسط اتلاف حرارت از لیزر با قدرت بالا یا نتایج بازتاب برگشتی از عدم تطابق مواد و آلودگی از هم گسیخته شوند. همانطور که شبکه ما قدرتمند می شود، قابلیت هایش بیشتر می شود بنابراین تمیز کردن مهم تر می شود. اگر شما اتصال و کانکتور ها را به درستی تمیز نکرده باشید، شبکه شما در بهترین حالت هم کار نخواهد کرد.

تمیز کردن فیبر در طول ترمینال

در فاطر چه کاری انجام میدهیم؟

ما در فاطر به عنوان مشاور، طراح، تامین کننده و مجری انواع شبکه های فیبر نوری و مس و همچنین توسعه دهنده انواع نرم افزار ها و سرویس های متنوع، قادر هستیم کلیه ی خدمات پسیو، اکتیو و سرویس های جریان ضعیف شما را به صورت یکپارچه و بر روی زیر ساخت ارتباطی فیبر نوری، طراحی و پیاده سازی کنیم.

تماس با ما

آدرس : نارمک جنوبی - بین چهارراه آیت و خاقانی - پلاک 499
تلفن گویا:   73065000-021   واحد بازرگانی:   4-73065111-021
ایمیل:   info[at]opticalfiberco.com

شبکه های اجتماعی

نماد اعتماد

Search