نکات ضروری در بهبود عملکرد فیبر نوری

امتیاز به این مطلب
(1 نظر)

کابل فیبر نوری از کیفیت و عملکرد بهتری نسبت به کابل مسی برخوردار است. این کابل از تداخلات الکترونیکی مصون می باشد و فقط لازم است چند اندازه گیری که در زیر به آنها اشاره می نماییم در زمان نصب چک شوند.

تضعیف (اتلاف به دسی بل)

این ویژگی به دسی بل/ کیلومتر (dB/km) اندازه گیری می شود که یک کاهش قدرت سیگنال عبوری از کابل فیبر نوری می باشد. به طور کلی، مشکلات تضعیف در کابل های فیبر نوری multi-mode بسیار رایج می باشد.

اتلاف برگشتی

مقدار نوری است که از انتهای کابل به سمت منبع منعکس شده است. کاهش این مقدار بهتر است. برای مثال خواندن -60 دسی بل بهتر از -20 دسی بل است. اتلاف برگشتی نیز مانند تضعیف معمولا با کابل multi-mode بزرگتر است.

ضریب شکست درجه بندی شده

مقدار نور ارسال شده به درون فیبر را اندازه گیری می کند و معمولا در طول موج 850 و 1300 نانومتر اندازه گیری می شود. در مقایسه با فرکانس های عملیاتی دیگر، این دو رنج، کمترین اتلاف توان ذاتی را واگذار می کند. (توجه: این مقدار فقط برای فیبر multimode معتبر است.)

تاخیر انتشار

زمانی است که یک سیگنال از یک نقطه به نقطه دیگری از طریق یک کانال انتقال عبور می کند.

بازتاب نور در محدوده زمان (OTDR)

این ویژگی شما را قادر به ایزوله کردن خطاهای کابل توسط انتقال پالس های با فرکانس بالا بر روی یک کابل و بررسی بازتابشان در طول کابل می سازد. همچنین با OTDR می توانید طول یک کابل فیبر نوری را تعیین کنید، به این دلیل که مقدار OTDR شامل مسافتی است که سیگنال نوری طی می کند.

انواع مختلف دستگاه های تست فیبر نوری در بازار وجود دارد. دستگاه های تست فیبر نوری عمومی توسط تاباندن نور به انتهای کابل عمل می کنند. در انتهای دیگر یک گیرنده کالیبره شده با قدرت منبع نور وجود دارد. با این آزمایش شما می توانید مقدار نوری که به انتهای دیگر کابل می رود اندازه گیری کنید. به طور کلی این دستگاه تست به شما نتایج اتلاف به dB را می دهد که شما می توانید آن را با بودجه اتلاف مقایسه کنید. اگر اتلاف اندازه گیری شده کمتر از مقدار محاسبه شده توسط بودجه اتلاف باشد، نصب شما خوب است.

دستگاه های تست فیبر نوری جدیدتر قابلیت های وسیع تری دارند. آنها می توانند هر دو سیگنال 850 و 1300 نانومتری را همزمان تست کنند و می توانند حتی کابل شما را برای انطباق با استاندارد های خاص چک کنند.

هشدار ها به هنگام استفاده از فیبر:
اتلاف توان ذاتی

همانطور که سیگنال نوری از درون هسته فیبر عبور می کند، سیگنال به ناچار مقداری از سرعت را از طریق جذب، انعکاس و پراکندگی از دست می دهد. مدیریت این مشکل از طریق ایجاد اطمینان از خوب بودن اتصال و تمیز بودن آن آسان می باشد.

خمش میکرو

این انحراف جزئی ناشی از خم بیش از حد، باریک و تاب برداشتن است. استفاده از کابل با تقویت فیبر ها و تکنیک های تولید خاص دیگر این مشکل را به حداقل می رساند.

اتلاف کانکتور

وقتی دو بخش فیبر منحرف می شوند رخ می دهد. این مشکل رایجی می باشد که به دلیل اتصالات ضعیف ایجاد می شود. خراشیدگی و گرد و خاک در طول فرایند اتصال مطرح می شوند که می توانند منجر به اتلاف کانکتور شوند.

اتلاف اتصال

شبیه به اتلاف کانکتور، اتلاف اتصال منجر به کاهش قدرت سیگنال می شود که از طرف اتصال کانکتور ترمینال شده ضعیف ایجاد می شود. به یاد داشته باشید در هنگام نصب کابل فیبر باید مراقب و هشیار باشید، از اجزای تمیز استفاده کنید، خاک و گرد و غبار را به حداقل برسانید و کابل را بیش از حد نکشید یا آن را در گوشه ها به شدت خم نکنید.

بهبود عملکرد فیبر نوری

در فاطر چه کاری انجام میدهیم؟

ما در فاطر به عنوان مشاور، طراح، تامین کننده و مجری انواع شبکه های فیبر نوری و مس و همچنین توسعه دهنده انواع نرم افزار ها و سرویس های متنوع، قادر هستیم کلیه ی خدمات پسیو، اکتیو و سرویس های جریان ضعیف شما را به صورت یکپارچه و بر روی زیر ساخت ارتباطی فیبر نوری، طراحی و پیاده سازی کنیم.

تماس با ما

آدرس : نارمک جنوبی - بین چهارراه آیت و خاقانی - پلاک 499
تلفن گویا:   73065000-021   واحد بازرگانی:   4-73065111-021
ایمیل:   info[at]opticalfiberco.com

شبکه های اجتماعی

نماد اعتماد

Search