فیوژن فیبر نوری | Fiber Optic Fusion

فیوژن فیبر نوری یا جوش فیبر نوری اصطلاحی است که برای اتصال کر دو کابل فیبر نوری به یکدیگر بکار می رود. دستگاهی که عمل فیوژن انجام می دهد را دستگاه فیوژن فیبر نوری می نامند که از طریق ایجاد حرارت روی دو سر کر فیبر نوری آنها را به یکدیگر متصل می کند. از آنجایی که فناوری کابل های فیبر نوری جدید است کار کردن با این نوع کابل و دستگاه های فیوژن فیبر نوری نیازمند تخصص است.

انواع روش های اتصال فیبر نوری

اتصال فیبر نوری به دو شیوه اتصال مکانیکی و اتصال فیوژن انجام می گیرد.

نحوه انجام اتصال مکانیکی کابل فیبر

مهمترین مرحله از اتصال مکانیکی برش صحیح فیبر می باشد. اغلب کیت های اتصال مکانیکی یک کلیور ارزان که شبیه دستگاه منگنه می باشد همراه خود دارند.

آماده سازی کابل های فیبر نوری برای اتصال

مقدار مناسبی از روکش را (معمولاً 2-3 متر) برای اتصال و پوشاندن بافر تیوب ها و فیبرها در بسته اتصال جدا کنید و همچنین مقدار مناسبی از الیاف دور آن را برای چسباندن و بستن باقی بگذارید. مواد مسدود کننده آب را با استفاده از پاک کننده های مناسب تمیز کنید. سپس بافر تیوب ها را جهت نمایان شدن فیبر ها برای اتصال حذف کنید.

اتصال کابل های فیبر نوری

این فرایند در تمام اتصالات مشابه می باشد: لخت کردن، تمیز کردن و برش هر فیبر باید با دقت انجام شود. هنگامی که آماده اتصال یک فیبر می باشید، پوشش بافر آن را برای نمایان شدن طول مناسبی از فیبر لخت جدا کنید. فیبر را با دستمال مرطوب مناسب تمیز کنید و با استفاده کلیور برش بزنید.

متصل کردن فیبر نوری

فیبر را درون اتصال مکانیکی قرار دهید. بیشتر اتصالات با محدودیت عمق قرار گیری فیبر با پوشش بافر در آن طراحی شده اند. در صورت نگه داشتن فیبر ها به طور جداگانه آنها را در مکان خود محکم نمایید. قابل ذکر است که اتصالات FiberLok هر دو فیبر را یکجا نگه می دارند.

نحوه انجام اتصال فیوژن فیبر نوری

انجام اتصال به شیوه فیوژن شامل مراحل زیر می باشد:
  1. استریپ: در این مرحله روکش محافظ کابل تا رسیدن به کر فیبرنوری باید برداشته شود
  2. پاک سازی کر فیبر: پس از این مرحله کر فیبر را باید به وسیله الکل یا دستمال مرطوب تمیز کرد.
  3. برش فیبر نوری: در این مرحله سطح مقطع کر فیبر توسط کاترهای مخصوص برش داده می شود.
  4. فیوژن فیبر نوری: این مرحله مهمترین و اصلی ترین قسمت فیوژن فیبر نوری است چراکه کر فیبر نوری بسیار نازک است و فیوژن آن نیازمند مهارت می باشد.تنظیمات دستگاه و قرار دادن درست کریمپ حرارتی در این مرحله از اهمیت بالایی بر خوردار است و کیفیت کار را تضمین می کند و کاربر می تواند از طریق مانیتور مراحل کار را به دقت بررسی کند.
فیوژن فیبر نوری | فیوژن کابل فیبر نوری

مقایسه فیوژن فیبر نوری و اتصال مکانیکی

امروزه برای اتصال دو فیبر نوری به یکدیگر بیشتر از شیوه فیوژن استفاده می گردد. این شیوه نسبت به شیوه مکانیکی بسیار دقیق تر عمل می کند و میزان تلفات عبوری آن بسیار کمتر از شیوه مکانیکی است. برای انجام اتصال مکانیکی برای هر بار اتصال باید از تجهیزاتی استفاده کنید. درست است که هزینه این تجهیزات نسبت به دستگاه فیوژن بسیار کمتر است اما به دلیل اینکه در فیوژن فیبر نوری تنها یکبار هزینه دستگاه را می دهید در طولانی مدت حتی از نظر هزینه نیز فیوژن بسیار مقرون به صرفه تر از اتصال مکانیکی است.

در فاطر چه کاری انجام میدهیم؟

ما در فاطر به عنوان مشاور، طراح، تامین کننده و مجری انواع شبکه های فیبر نوری و مس و همچنین توسعه دهنده انواع نرم افزار ها و سرویس های متنوع، قادر هستیم کلیه ی خدمات پسیو، اکتیو و سرویس های جریان ضعیف شما را به صورت یکپارچه و بر روی زیر ساخت ارتباطی فیبر نوری، طراحی و پیاده سازی کنیم.

تماس با ما

آدرس : نارمک جنوبی - بین چهارراه آیت و خاقانی - پلاک 499
تلفن گویا:   73065000-021   واحد بازرگانی:   4-73065111-021
ایمیل:   info[at]opticalfiberco.com

شبکه های اجتماعی

نماد اعتماد

Search