سه شنبه, 06 تیر 1402 11:48

رکورد سرعت اینترنت با فیبرنوری 19 هسته ای شکسته شد

امتیاز به این مطلب
(0 کاربر)

تیمی از محققان بین‌المللی اعلام کرده‌اند که رکورد سرعت جدیدی در انتقال داده‌ها با استفاده از فیبر نوری را ثبت کرده‌اند. این فیبر نوری با ضخامتی معادل یک موی انسان و شامل ۱۹ هسته است. این فناوری توسط محققان استرالیایی، ژاپنی، ایتالیایی و هلندی مورد استفاده قرار گرفته است.

این فیبر نوری قادر است سیگنال‌ها را با سرعت ۱.۷ پتابیت در ثانیه روی کابلی به طول ۶۷ کیلومتر منتقل کند. این برابر با بیش از ۱۰ میلیون اتصال اینترنت سریع خانگی با ظرفیت کامل است. در حال حاضر، این سرعت انتقال داده‌ها بالاترین رکورد میانگین است که تاکنون ثبت شده است.

تراشه شیشه‌ای مورد استفاده در این فیبر نوری، توسط محققان دانشگاه مک کواری سیدنی توسعه یافته است و با استاندارد جهانی فیبر نوری سازگار است. با استفاده از این تراشه ۱۹ هسته‌ای، توانایی انتقال داده‌ها به صورت همزمان و با کارایی بالا بهبود یافته است.

از لحاظ کاربردی، این فناوری می‌تواند در زمینه‌های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر انتقال داده‌ها، کاربردهایی مانند تشخیص بیماری، شناسایی آسیب‌های وارده در لوله‌های فاضلاب و حتی یافتن سیاره‌هایی که به دور ستاره‌های دور می‌گردند، ممکن است.

باید توجه داشت افزایش ظرفیت با استفاده از فیبرهای ضخیم‌تر امکان پذیر است. اما فیبرهای ضخیم‌تر انعطاف‌پذیری کمتری دارند، شکننده‌تر هستند و کمتر برای استفاده به عنوان کابل‌های دوربرد مناسب هستند در نتیجه به مهندسی مجدد زیرساخت فیبر نوری نیازمندیم.

در نهایت، باید توجه داشت که این تحقیقات و رکورد جدید در سرعت انتقال داده‌ها، نشان دهنده پیشرفت بزرگی در زمینه فناوری ارتباطات است. با بهره‌گیری از فیبر نوری و تکنولوژی‌های نوین، امکانات ارتباطی جهان بهبود می‌یابد و دسترسی به اینترنت سریع و پایدار برای همه افراد بهبود می‌یابد.

منبع خبر

در فاطر چه کاری انجام میدهیم؟

ما در فاطر به عنوان مشاور، طراح، تامین کننده و مجری انواع شبکه های فیبر نوری و مس و همچنین توسعه دهنده انواع نرم افزار ها و سرویس های متنوع، قادر هستیم کلیه ی خدمات پسیو، اکتیو و سرویس های جریان ضعیف شما را به صورت یکپارچه و بر روی زیر ساخت ارتباطی فیبر نوری، طراحی و پیاده سازی کنیم.

تماس با ما

آدرس : نارمک جنوبی - بین چهارراه آیت و خاقانی - پلاک 499
تلفن گویا:   73065000-021   واحد بازرگانی:   4-73065111-021
ایمیل:   info[at]opticalfiberco.com

شبکه های اجتماعی

نماد اعتماد

Search