دوشنبه, 15 آذر 1400 12:09

شبکه FTTX تا سال 1404 به 20 میلیون خانه ایرانی می رسد!!

امتیاز به این مطلب
(1 نظر)

معاون وزیر ارتباطات اظهار داشت: طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال 1404 باید 80 درصد خانوارها و100 درصد کسب و کارها با متوسط سرعت 25 مگابیت برثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند.

در نشست بررسی چالش های حوزه ارتباطات ثابت با دارندگان پروانه FCP بیان شد: دسترسی 20 میلیون خانوار و 5 میلیون کسب و کار تا سال 1404 به اینترنت پهن باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل بگیرد، بخشی از این دسترسی نیز از طریق شبکه بی سیم قابل پوشش است.

برنامه ریز راهبردی توسعه زیر ساخت ارتباطی پرسرعت و با کیفیت پهن باند ثابت با تاکید بر بستر فیبر نوری(FTTX) به برنامه مدون با پیش بینی موانع و الزامات آن نیاز دارد و در حال حاضر رگولاتوری تلاش می کند کلیات این برنامه را با مشارکت و جمع بندی نظرات این حوزه تدوین کند.

الویت اصلی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه ارتباطات ثابت بر بستر فیبر نوری و ارتقاء کیفیت شبکه سیار کشور است و توسعه هر دو حوزه کاملا به هم مرتبط است واگر این ارتباطات پهن باند ثابت توسعه پیدا نکند، حوزه ارتباطات سیار هم در آینده ای نزدیک دچار بحران می گردد. اگر بخش ارتباطات ثابت توسعه یابد، تمامی حوزه ICT رشد خواهد داشت.

یکی از موانع اصلی در این راه عدم تمایل به سرمایه گذاری در این بخش است، در حال حاضر هزینه سرمایه گذاری در بخش ICT ارزی است در حالی که درآمد این حوزه به ریال است ضمن آنکه با ثابت ماندن تعرفه در چند سال اخیر، علیرغم افزایش هزینه ها در سایر بخش ها، روند درآمد، کاهشی بوده است.

تعامل با سایر بخش ها و نهاد ها مانند وزارت نیرو و شهرداری ها یکی از الویت های پیش رو این سازمان برای رفع موانع سرمایه گذاری بیان شد، در این زمینه طی چند سال گذشته اقدامات مختلفی انجام شده که هنوز به نتیجه نرسیده است.

ما به دنبال آن هستیم که با ایجاد پشتوانه قانونی بتوانیم در اختیار گذاشتن منابع موجود را تسهیل کنیم و در این مسیر به کمک دولت و مجلس نیاز داریم. همچنین در این نشست مدیران عامل اپراتورهای دارای پروانه شبکه ارتباطات ثابت(FCP)، وضعیت موجود و موانع و چالش های پیش رو برای توسعه در این حوزه را تشریح کردند.

تدوین برنامه ملی توسعه پهن باند، بازنگری در تعهدات پیش بینی شده اپراتورها در پروانه هایشان متناسب با تغییر شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور، مشارکت موثر در تدوین طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی با در نظر گرفتن اقتصاد بخش ICT، متناسب سازی تعرفه حوزه ارتباطات ثابت و سیار، آزاد سازی تعرفه ها و بازنگری در ساختار تعرفه در زنجیره ارتباط بین اپراتور های FCP و شرکت مخابرات ایران از جمله راهکارهایی بود که دارندگان پروانه FCP در این نشست مطرح کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر

در فاطر چه کاری انجام میدهیم؟

ما در فاطر به عنوان مشاور، طراح، تامین کننده و مجری انواع شبکه های فیبر نوری و مس و همچنین توسعه دهنده انواع نرم افزار ها و سرویس های متنوع، قادر هستیم کلیه ی خدمات پسیو، اکتیو و سرویس های جریان ضعیف شما را به صورت یکپارچه و بر روی زیر ساخت ارتباطی فیبر نوری، طراحی و پیاده سازی کنیم.

تماس با ما

آدرس : نارمک جنوبی - بین چهارراه آیت و خاقانی - پلاک 499
تلفن گویا:   73065000-021   واحد بازرگانی:   4-73065111-021
ایمیل:   info[at]opticalfiberco.com

شبکه های اجتماعی

نماد اعتماد

Search