تجهیزات شبکه و کابل ها

امتیاز به این مطلب
(1 نظر)

یک شبکه کامپیوتری تمام کامپیوترها به علاوه سایر تجهیزات جانبی نظیر پرینتر را به هم متصل می نماید. برای ایجاد شبکه کامپیوتری، به رنج وسیعی از تجهیزات فیزیکی شامل قطعات سخت افزاری شبکه نیاز می باشد که در زیر به آنها اشاره می نماییم:

کابل ها و کانکتور ها
کابل ها با کمک کانکتور ها ارتباط بین کامپیوتر ها، پرینتر ها، سرور ها و سایر تجهیزات شبکه شما را ایجاد می کنند.

روتر روتر

یک دستگاه تخصصی شبکه که نود بعدی برای هدایت بسته دیتا به سمت مقصد نهایی را تعیین می کند و بر خلاف گیت وی نمی تواند رابط پروتکل های متفاوت باشد. این دستگاه در لایه 3 OSI کار می کند.

سوئیچ سوئیچ

یک دستگاه که ترافیک را از یک سگمنت شبکه به خطوط معین ( مقصد یا مقاصد مورد نظر ) که سگمنت ها را به سگمنت های شبکه ی دیگر اتصال می دهند، تخصیص می دهد. برخلاف hub، سوئیچ ترافیک شبکه را تجزیه و به مقاصد مشخص، نه تمام سیستم های درون شبکه، ارسال می کند. این دستگاه در لایه 2 OSI کار می کند.

اکسس پوینت بی سیم اکسس پوینت بی سیم

این دستگاه امکان اتصال به شبکه های بی سیم را فراهم می کند.

گیت وی گیت وی

این دستگاه در یک نود شبکه قرار می گیرد و ارتباط با شبکه های دیگری که از پروتکل متفاوتی استفاده می کنند را به وجود می آورد. این دستگاه در لایه 4 تا 7 OSI کار می کند.

Bridge Bridge

یک دستگاه که سگمنت های یک شبکه چندگانه را در طول لایه پیوند داده به یکدیگر متصل می کند. این دستگاه برای ایجاد Collision Domain های مختلف استفاده می شود و در لایه 2 OSI کار می کند.

هاب هاب

یک دستگاه که سگمنت های اترنت چندگانه را به یکدیگر متصل می کند و موجب فعالیت مستقل آنها می شود. در زمان استفاده از هاب دستگاه های متصل به آن Collision Domain و Broadcast Domain یکسانی دارند. بنابراین در هر زمان فقط یک کامپیوتر متصل به آن قادر به انتقال اطلاعات خواهد بود. این دستگاه بسته به توپولوژی شبکه، ارتباط میان اجزای شبکه را در سطح اول مدل OSI فراهم می کند. ( ایستگاه های کاری، سرور ها و غیره) هاب پهنای باند را بین تمام اجزا به اشتراک می گذارد، بر خلاف سوئیچ ها که ارتباط را بین نود های انفرادی فراهم می کند.

Repeater Repeater

یک دستگاه که سیگنال های دیجیتال دریافتی را در زمان ارسال از یک بخش از شبکه به بخش دیگر تقویت یا بازسازی می کند. ریپیتر در لایه 2 OSI کار می کند.

دستگاه های هایبرید شبکه شامل موارد زیر می باشند:
سوئیچ چند لایه

یک سوئیچ که علاوه بر سوئیچینگ در لایه 2 OSI، در لایه های بالاتر هم فعالیت می کند.

مبدل پروتکل مبدل پروتکل

هاب پهنای باند را بین تمام اجزا به اشتراک می گذارد، بر خلاف سوئیچ ها که ارتباط را بین نود های انفرادی فراهم می کند.

‎Bridge router‏(‎brouter‏)

یک دستگاه ترکیبی از روتر و bridge که در لایه 2 و 3 کار می کند.

اجزای سخت افزاری و نرم افزاری که به طور معمول در نقاط اتصال شبکه های مختلف ( برای مثال بین شبکه داخلی و خارجی ) قرار می گیرند.

فایروال فایروال

یک دستگاه سخت افزاری یا نرم افزاری که یک مانع امن بین شبکه شما و اینترنت جهت مسدود کردن تهدیدات امنیتی و ارتباطات غیر مجاز طبق سیاست های شبکه ایجاد می کند.

پراکسی سرور پراکسی سرور

سرویس شبکه کامپیوتری که به کاربران برای ایجاد اتصالات غیر مستقیم شبکه به سرویس های شبکه دیگر اجازه می دهد.

‎Bridge router‏(‎brouter‏)

یک دستگاه ترکیبی از روتر و bridge که در لایه 2 و 3 کار می کند.

ترجمه آدرس شبکه ( NAT )

سرویس شبکه ای ( ارائه شده به عنوان سخت افزار و نرم افزار) که آدرس های شبکه داخلی را به خارجی و بالعکس تبدیل می کند. دستگاه های سخت افزاری دیگر که برای ایجاد شبکه یا ارتباط dial-up مورد استفاده می باشد شامل موارد زیر می باشد:

مالتی پلکسر

سرویس شبکه ای ( ارائه شده به عنوان سخت افزار و نرم افزار) که آدرس های شبکه داخلی را به خارجی و بالعکس تبدیل می کند.

کارت شبکه ( NIC ) کارت شبکه ( NIC )

وسیله ای که ارتباط یک کامپیوتر را با شبکه کامپیوتری کابلی فراهم می کند.

کارت شبکه کارت شبکه بی سیم

وسیله ای که ارتباط یک کامپیوتر اضافه شده به شبکه کامپیوتری بی سیم را فراهم می کند.

مودم مودم

دستگاهی که یک سیگنال آنالوگ حامل را به اطلاعات دیجیتال رمزگذاری شده تبدیل می کند. و همچنین سیگنال حامل را از اطلاعات ارسال شده برای رمز گشایی تفکیک می کند. برای مثال این دستگاه در زمان ارتباط یک کامپیوتر با کامپیوتر دیگری از طریق خط تلفن استفاده می شود.

آداپتور ترمینال ‎ISDN‏(‎TA‏) آداپتور ترمینال ‎ISDN‏(‎TA‏)

گیت وی مخصوص ISDN

line driver Line driver

وسیله ای که فاصله انتقال را با تقویت سیگنال افزایش می دهد. فقط مورد استفاده در شبکه های باند پایه.

شبکه ها معمولا شامل یک سرور شبکه که برنامه های کاربردی مرکزی را اجرا می کند، می باشند. این سرور ها مانند یک قطب IT عمل می کنند و محل ذخیره سازی فایل ها را فراهم می کنند. سرور یک نمونه برنامه درحال اجرا ( نرم افزار ) می باشد که قادر به پذیرش درخواست های کاربران و در نتیجه پاسخ به آنها می باشد. سرور می تواند درهر کامپیوتری از جمله رایانه های اختصاصی اجرا شود که منحصرا سرور نامیده می شود.

در فاطر چه کاری انجام میدهیم؟

ما در فاطر به عنوان مشاور، طراح، تامین کننده و مجری انواع شبکه های فیبر نوری و مس و همچنین توسعه دهنده انواع نرم افزار ها و سرویس های متنوع، قادر هستیم کلیه ی خدمات پسیو، اکتیو و سرویس های جریان ضعیف شما را به صورت یکپارچه و بر روی زیر ساخت ارتباطی فیبر نوری، طراحی و پیاده سازی کنیم.

تماس با ما

آدرس : نارمک جنوبی - بین چهارراه آیت و خاقانی - پلاک 499
تلفن گویا:   73065000-021   واحد بازرگانی:   4-73065111-021
ایمیل:   info[at]opticalfiberco.com

شبکه های اجتماعی

نماد اعتماد

Search