چگونه فیبر نوری تولید می شود؟ - قسمت دوم

امتیاز به این مطلب
(1 نظر)

در قسمت اول این مقاله روش ساخت پریفورم های فیبر نوری را بیان نمودیم و در این قسمت به تفسیر مراحل بعدی می پردازیم.

مرحله دوم

دراین مرحله فیبر نوری را از پریفورم میکشیم. پریفورم های شیشه ای ساخته شده در نوک یک بلندی نصب می شوند که دستگاه های مختلف مورد استفاده در فرایند کشش فیبر را پشتیبانی میکند. این فرایند با کاهش قطر یک سمت از انتهای پریفورم درون یک خط کوره با حرارتی در رنج 3400 تا 4000 درجه فارنهایت شروع می شود. همزمان با کاهش قطر انتهای پریفورم، همان ناحیه شروع به ذوب شدن میکند و به شکل قطره مذاب درمیاید که به سمت پایین توسط نیروی گرانش کشیده میشود. انتهای قطره رشته ی نازکی از شیشه به وجود می آید که به سرعت سرد و منجمد شده است. optical fiber اپراتور تجهیزات، این رشته های شیشه ای را به وسیله بقیه دستگاه های برج که شامل تعدادی از اعمال کنندگان buffer coating و کوره های اشعه ماورای بنفش می باشند به نخ میکشد. در نهایت اپراتور فیبر را به یک مکانیزم کششی متصل می نماید. دستگاه کشش رشته های شیشه ای تولید شده از پریفورم را با سرعت 33 تا 66 فوت در هر ثانیه می کشد. سرعت واقعی ای که این دستگاه رشته ها را می کشد بستگی به اطلاعات دریافتی از دستگاه لیزری میکرومتری که به طور مداوم قطر فیبر را اندازه گیری میکند دارد. در پایان فیبر تکمیل شده به دور یک قرقره پیچیده می شود

تولید فیبر نوری
مرحله سوم: تست فیبر نوری

فیبر نوری تولید شده باید تحت یکسری ازمایشات برای تعیین کیفیت محصول نهایی قرار گیرد. در زیر به ارزیابی چند نمونه از آنها می پردازیم:
  • مشخصات ضریب شکست
  • بررسی ساختار فیبر، شامل هسته، cladding و coating
  • استحکام کششی
  • ظرفیت پهنای باند
  • تضعبف در طول موج های مختلف
  • پاشندگی رنگی
  • دمای عملکرد و محدوده رطوبت

عوامل مختلفی موثر در کیفیت و خلوص فیبر نوری تولید شده می باشند که عبارتند از:
ترکیب شیمیایی: برای تولید شیشه خالص، دستیابی به نسبت مناسب از مواد شیمیایی مختلف مورد استفاده در تولید پریفورم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین این ترکیب از مواد شیمیایی تعیین کننده مشخصات نوری فیبر تولید شده از پریفورم شامل ضریب شکست، ضریب گستردگی و غیره می باشد.
نظارت بر گاز: بسیار مهم است که ترکیب گاز و میزان جریان در سراسر فرایند ایجاد پریفورم تحت نظارت باشد.
همچنین مهم است که هر شیر، تیوب و لوله که در تماس با گاز است از مواد ضد زنگ ساخته شده باشد.
حرارت و چرخش: استوانه خلا مورد استفاده برای ساخت پریفورم باید در درجه حرارت مناسب گرم و به طور مستمر چرخانده شود تا مواد شیمیایی را قادر سازد به طور مساوی در سطح آن ته نشین شود.

دسترسی سریع

بلاگ

ساختمان مرکزی شرکت

مستقر در خیابان دماوند-بین چهارراه آیت و خاقانی-روبروی ایستگاه BRT ابوریحان -پلاک 499

تلفن

021-77959684-5 | 021-73065000
واحد بازرگانی : 4-73065111-021

شبکه های اجتماعی

Search