اترنت و مزیت ها و معایب آن نسبت به WiFi

امتیاز به این مطلب
(0 کاربر)

طبق تعریف موسسه IEEE، اترنت با پروتکل 802.3 تعریف می گردد. اما اترنت تعریف ساده تری هم دارد و به نوعی می توان آن را مادر اینترنت امروزی تعریف کرد. اگر بخواهیم به صورت ساده توضیح دهیم، اترنت به رایج ترین نوع LAN که امروزه استفاده می گردد اطلاق می شود. LAN یک شبکه کوچک را به هم متصل می کند که در محوطه کوچکی همچون دفاتر، دانشگاه ها یا حتی در خانه ها با هم در ارتباط هستند. در مقابل آن WAN است که یک منطقه جغرافیایی بزرگ را پوشش می دهد.

ای اترنت و مزیت ها و معایب آن نسبت به WiFi

باید توجه داشت که اترنت وایرلس نیست. حال این نکته پیش می آید که در دنیایی که ظاهراً تمام ارتباطات با Wi-Fi انجام می شود، آیا نیازی هست لپ تاپ دارای پورت اترنت مستطیل شکل برای اتصال کابل اترنت باشد؟ اگر جواب این سوال را از کسانی که در بازی های کامپیوتری حرفه ای یا مشاغل تجاری بزرگ هستند بپرسید، جواب خواهند داد" بله، قطعاً" در زیر با جزئیات این مسئله بیشتر آشنا خواهید شد:

مولفه های اصلی اترنت

اترنت از سال 1970 مورد استفاده قرار گرفت و فقط حدود 10Mbps سرعت داشت. اترنت سریع که به وجود آمد تا سرعت 100Mbps را پشتیبانی می کرد، اما بعد از پیشرفت های شگفت فناوری، اترنت گیگا بیت امروزی به وجود آمد که تا 1000Mbps را پشتیبانی می کند. اگرچه این سرعت بیشتر در شرکت هایی که خود در زمینه فناوری فعال هستند کاربرد دارد ولی اترنت 10000Mbps نیز در راه است.

مزیت های اترنت

این کابل ها از مودم یا دستگاه هایی که هم مودم هستند و هم روتر به پورت دستگاه هایی که قابلیت آنلاین شدن دارند کشیده خواهند شد. ابزارهایی مانند کامپیوترها، لپ تاپ ها یا تلویزیون های هوشمند. اگر ابزاری که از آن استفاده می کنید دارای پورت اترنت نیست، از مبدل های USB مخصوص اترنت می توانید استفاده کنید.

مزیت های اترنت نسبت به Wi-Fi

ثبات سیگنال

راه اندازی شبکه کابلی LAN نسبت به شبکه بی سیم WLAN زمانبر و پرهزینه هستند ولی مزیت های انکار ناپذیری نیز دارند. نخست اینکه سیگنال های Wi-Fi با فرکانس های رادیویی ارسال می گردند. اگر با ماشین از داخل یک تونل عبور کنید و همزمان رادیو گوش کنید، مشاهده خواهید کرد که سیگنال دچار مشکل می گردد. برای Wi-Fi هم همین اتفاق می افتد.

با اترنت کابلی، تداخل دیگر معنا ندارد. این عدم تداخل یک مزیت بسیار مهم است زیرا در Wi-Fi، ممکن است از سیگنال های Wi-Fi همسایه گرفته تا ماکروویو و بلوتوث هدست با هم تداخل پیدا کنند. بدون تداخل، اترنت کمتر کند می شود، قطع نمی شود و تداخل در اتصال به وجود نمی آید. این مزیت زمانی که دیتاهای حجیم و زیاد را ارسال می کنید بسیار کاربرد دارد.

دیوارهای خانه نیز به دلیل اتصال سخت افزاری موجود دیگر مشکلی ایجاد نمی کند و به همین دلیل در انترنت کابلی نیازی به تقسیم پهنای باند نیز نخواهد بود.

امنیت و انعطاف پذیری

حتی با وجود اینکه از اترنت کابلی استفاده می کنید در جابه جایی تا 100 متر می توانید از انعطاف پذیری خوبی بهرمند باشید. از آنجایی که اکثر روترها دارای پورت اترنت هستند، ایجاد یک سوئیچ خیلی زمان نخواهد برد. حتی می توانید همزمان با دریافت سیگنال های Wi-Fi کنسول بازی و تجهیزات بازی خود را به کابل اترنت متصل کنید.

امنیت و کنترل روی اترنت بسیار بالا بوده و نفوذ ناپذیر است که این ویژگی در زمینه های تجاری همیشه جز الویت ها بوده است. اتصال فیزیکی باعث می شود بتوانید هر کسی در هر زمانی به شبکه متصل است را شناسایی کرده و نسبت به آن آگاهی داشته باشید. این ویژگی محدودیتی برای کاربران مجاز ایجاد نمی کند بلکه از ورود افراد نامرتبط جلوگیری می کند. با Wi-Fi محدودیت ها را پشت سر می گذارید ولی این شبکه به دلیل دسترسی راحت تر، در معرض تهدید قرار دارد.

مشکلات اترنت نسبت به Wi-Fi

محبوبیت Wi-Fi به دلیل دسترسی آسان آن و کم هزینه تر بودن آن است. وقتی از WLAN استفاده کنید، فقط به یک مودم- روتر نیاز دارید که به سهولت قابل تهیه است.

هزینه

شبکه LAN کابلی پیچیده تر و بزرگتر است و به همین نسبت هزینه آن هم بیشتر است. اگر کابل اترنت خود را به دستگاه ایکس باکس وصل کنید، تنها نیازمند یک کابل هستید اما اگر می خواهید یک شبکه تجاری ایمن، با ثبات و خصوصی داشته باشید؛ به مودم، فایر وال، سرور، سوئیچ و احتمالاً نصاب حرفه ای احتیاج خواهید داشت. از آنجایی که هر کدام از این موارد هزینه بر هستند باید دنبال ایجاد شبکه ای باشید که با سرمایه شما همخوانی داشته باشد.

تعداد پورت های در دسترس

اگر یادتان باشد در سطور بالا در مورد مبدل های USB مخصوص اترنت صحبت کردیم. این هم یک موضوع مهم دیگر است. خیلی از لپ تاپ ها، کامپیوترهای رو میزی، تلویزیون های هوشمند، کنسول ها و ... دارای پورت اترنت هستند ولی برخی از آنها نیز این پورت ها را ندارند. به عنوان مثال خیلی از کنسول ها این پورت را ندارند.

پویایی

اگر از اترنت کابلی استفاده کنید، دیگر از آن روی سیستم های قابل حمل مانند تبلت ها، گوشی های هوشمند و ... نمی توانید استفاده کنیم. به همین خاطر است که اکثر LAN ها دارای اتصالات Wi-Fiاضافی نیز هستند.

اترنت کابلی یا Wi-Fi؟

در نهایت، انتخاب بین این دو بستگی به نیاز و بودجه ی شما دارد. اکثر خانه هایی که از اینترنت استفاده می کنند می خواهند فیلم HD ببینند، در اینترنت سرچ کنند یا با گوشی موبایل خود بازی کنند، برای این منظور استفاده از روتر dual-band Wi-Fi کافی است. اما اگر می خواهید در بازی آنلاین جایگاه رهبری داشته باشید یا می خواهید ثبات در ارتباط داشته باشید حتماً از اترنت کابلی استفاده کنید.

منبع مقاله

در فاطر چه کاری انجام میدهیم؟

ما در فاطر به عنوان مشاور، طراح، تامین کننده و مجری انواع شبکه های فیبر نوری و مس و همچنین توسعه دهنده انواع نرم افزار ها و سرویس های متنوع، قادر هستیم کلیه ی خدمات پسیو، اکتیو و سرویس های جریان ضعیف شما را به صورت یکپارچه و بر روی زیر ساخت ارتباطی فیبر نوری، طراحی و پیاده سازی کنیم.

تماس با ما

آدرس : نارمک جنوبی - بین چهارراه آیت و خاقانی - پلاک 499
تلفن گویا:   73065000-021   واحد بازرگانی:   4-73065111-021
ایمیل:   info[at]opticalfiberco.com

شبکه های اجتماعی

نماد اعتماد

Search