کانکتورهای فیبر MTP برای سیستم های Plug-n-Play

امتیاز به این مطلب
(1 نظر)

امروزه دیتا سنترها برای سرمایه گذاری های بزرگ در زیر ساخت های IT حیاتی هستند .سیستم های Plug-n-Play (PnP) فیبر در حال تبدیل شدن به انتخاب رایج برای دیتا سنترهای جدید هستند. با این سیستم ها، نصب سریع و آسان صورت می گیرد و زمان down بودن شبکه در هنگام توسعه ، برنامه ریزی و نگهداری، زمانبندی تعمیر و پروسه تعمیر اظطراری به حداقل می رسد.می توان گفت مهره های اصلی سیستم های PnP جدید، کانکتور های مولتی مود جدید فیبر هستند که اجازه اتصال در یک جای گذاری و در یک زمان به چندین فیبر را می دهد.

این مقاله دو هدف را دنبال می کند: اول، ما دو تکنولوژی معمول و متداول فعال در این بازار یعنی MPO های قدیمی تر و MTP های جدید را تحلیل می کنیم سپس، به مزایای استفاده از کانکتورهای فیبر مولتی در سیستم های PnP می پردازیم.

کانکتورهای فیبر MTP

کانکتور های MPO و MTP

MPO مخفف Multi-fiber Push On است و در ابتدا توسط NTT و بر پایه MT (Mechanical Transfer) طراحی شده و توسط انجمن صنعت ارتباط از راه دور (TIA) ، استاندارد TIA 604-5B و استاندارد بین المللی IEC-61754-7 تعریف شده است.

کانکتورهای MTP آخرین نسل کانکتورهای MPO و با رفع معایب آن ها بودند که ویژگی هایی به منظور بهبود قابلیت اطمینان و عملکرد به آن ها اضافه شده است. برخی از پیشرفت ها شامل افت عبور پایین، امکان باز سازی و ترمیم مقطع فیبر با صیقل دادن و استفاده از دستگاه های سنجش طول موج برای کنترل کیفیت بهتر می باشد. عملکرد بهتر کانکتورهای MTP قابلیت افت عبور نوری db0.5 یا کمتر را می دهد و همچنین هر دو کانکتور قابلبت و امکان اتصال یک MTP به یک MPO و برعکس را دارا هستند. هر کانکتور از تعدادی فیبر پشتیبانی خواهد کرد که رایج ترین آن ها 12 رشته است ، در صورتیکه بعضی ورژن ها با 24 رشته و حتی بیشتر فعال هستند.

با این حال برای رشته های بیشتر از 12 تا که به صورت بالقوه فشرده می شوند باید ذخیره سازی های فضا، مزیت اتصال آسان و قابلیت اطمینانی که توسط کانکتورها ارائه می شود مدیریت شوند .برای سرویس کردن فیبری که دچار اشکال شده است نیاز به قطع ارتباط تمام کانال های متصل شده از طریق این کانکتور می باشد. کانکتور های MTP و MPO برای تراز مطمئن و افت عبور پایین از پین های راهنما استفاده می کنند. این پین ها فقط در کانکتور های نری موجود می باشند. با این حال کانکتور های MTP به راحتی قابلیت تبدیل شدن از نری به مادگی با حذف پین ها و تبدیل شدن از مادگی به نری با اضافه کردن این پین ها را دارند.

کانکتور های MPO و MTP

سیستم های Plug-N-Play

هاست دیتا سنتر ها تجهیزات گرانی هستند و اطلاعات بسیار حساسی را برای شبکه ها پردازش می کنند بنابر این همیشه باید فعال باشند. این سطح از قابلیت اطمینان الزامات سخت گیرانه ای برای زیرساخت دیتا سنترها تحمیل می کند. مدیر یک دیتا سنتر باید توانایی جابه جایی، اضافه کردن و اعمال تغییرات - مثل یک مورد ترمیم خوب قطع شدگی - را با سرعت داشته باشد. برای مثال توقف ناگهانی یک ماشین مسابقه و شروع به حرکت و سرویس دهی با بیشترین سرعت ممکن را در نظر بگیرید . در یک دیتا سنتر هر لحظه میزبانی برای برنامه های حیاتی صورت می گیرد، بنابر این قابلیت اتصال سریع تجهیزات جدید یا خدمات برای تجهیزات موجود بسیار مهم است. برای انجام این قابلیت اتصال سریع، صنعت فیبر نوری یک استاندارد فرموله کرده است که در برخی موارد به PnP رجوع کرده است .

سیستم های Plug-N-Play

در شبکه های سازمانی پیش اتصال شامل نصب کانکتور های فیبر نوری در کارخانه روشی معمول بوده است. یکپارچه سازی راهکار نسبتا کم هزینه ای است و می تواند در تغییر پذیری های مهم در مدت نصب و همبندی نتیجه دهد. کارایی کانکتور بسیار به مهارت نصب کننده وابسته است و به همین دلیل ممکن است آن را برای سیستم های با کارایی بالا نا مناسب سازد.

راه حل دیگر برای دستیابی به اتصال سریع استفاده از کانکتور های فیبر مولتی است. با اتصال چندین فیبر در یک واحد، نصاب یا مدیر مقدار قابل توجهی در زمان صرفه جویی می کند. از آنجا که زمان مورد نیاز برای اتصال یک کانکتور MTP فیبر 12 کر، مشابه اتصال کانکتور فیبر سینگل (اتصال مجزا) می توان در زمان بسیار کمتری و در حدود 1/12 همان تعداد از اتصالات را ایجاد کرد. یک دیتا سنتر معمولی به راحتی می تواند بیش از هزار termination فیبر داشته باشد در نتیجه، زمانی که صرفه جویی می شود قابل توجه است

به دلیل اینکه سیستم های PnP با راهکارهای پیش مهندسی شده نیز سازگاری دارند، می توانند در مشخص کردن فاز طراحی طول کابل کمک کننده باشند و بنابر این سفارش فقط به مقدار نیاز انجام می گیرد. این امر نه تنها باعث صرفه جویی در هزینه های زیرساخت فیبر می شود بلکه به کم کردن ازدحام کابل ها نیز کمک می کند. با توجه به اینکه یکی از مسائل اصلی مدیران دیتا سنترها خنک نگه داشتن زیر ساخت های انبوه محاسباتی است، استفاده از یک سیستم PnP پیش مهندسی به بهینه سازی توزیع هوای سرد نیز کمک می کند.

همانطور که گفته شد، بلوک های ساختمان یک سیستم PnP کابل های اصلی، نگهدارنده ها، ماژول های PNP (اغلب کاست نامیده می شود)، پچ کورد ها (معمولا jumper نیز نامیده می شوند) و لوازم جانبی مانند پچ پنل و غیره هستند.

راهکاری که از MTP و کانکتورهای SFF استفاده می کند می تواند تقریبا دو برابر متراکم تر از راهکاری باشد که از نسل قبلی کانکتور نوری استفاده می کند. بنابر این در هر طبقه فضای بیشتری در اختیار سوئیچ ها، روترها، سرورها و تجهیزات حیاتی دیگر ذخیره سازی می شود. پدیدار شدن لیزر تکنولوژی فیبر نوری را بهینه کرده است و امکان انتقال 10 Gbps در یک کانال را فراهم کرده است. برای بهترین پشتیبانی از این تکنولوژی مطابقت تمام قسمت های زیرساخت با آن اهمیت زیادی دارد. در غیر این صورت کارایی بالای یک اتصال باید عملکرد ضعیف دیگری را پوشش دهد. برای اطمینان کامل از بالاترین عملکرد سیستم به طور کلی اتصالات استفاده شده در این فیبرها باید در کارخانه انجام شود.

در فاطر چه کاری انجام میدهیم؟

ما در فاطر به عنوان مشاور، طراح، تامین کننده و مجری انواع شبکه های فیبر نوری و مس و همچنین توسعه دهنده انواع نرم افزار ها و سرویس های متنوع، قادر هستیم کلیه ی خدمات پسیو، اکتیو و سرویس های جریان ضعیف شما را به صورت یکپارچه و بر روی زیر ساخت ارتباطی فیبر نوری، طراحی و پیاده سازی کنیم.

تماس با ما

آدرس : نارمک جنوبی - بین چهارراه آیت و خاقانی - پلاک 499
تلفن گویا:   73065000-021   واحد بازرگانی:   4-73065111-021
ایمیل:   info[at]opticalfiberco.com

شبکه های اجتماعی

نماد اعتماد

Search