CCTV - بخش دوم

امتیاز به این مطلب
(1 نظر)

دوربین ها

دوربینهای فیلمبرداری آنالوگ و یا دیجیتال می باشند، به این معنی که آنها بر اساس ارسال سیگنال آنالوگ یا دیجیتال به یک دستگاه ذخیره سازی مانند یک ضبط ویدئویی و یا کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ کار می کنند.

• آنالوگ

این نوع دوربین می تواند مستقیماً به یک دستگاه ضبط ویدئویی که قادر به ضبط سیگنال های آنالوگ به عنوان تصاویر است متصل و عملیات ضبط را انجام دهد. اگر سیگنال های آنالوگ بر روی نوار ضبط شود، نوار باید به منظور مداوم کار کردن با سرعت بسیار آهسته اجرا شود. یک نوار سه ساعته برای این که بتواند 24 ساعت را ذخیره کند باید بر اساس و پایه Time Lapse کارکند که معمولاً در حدود چهار فریم در ثانیه می باشد. در یک ثانیه، صحنه دوربین می تواند به طور چشمگیری تغییر کند. یک فرد برای مثال می تواند فاصله 1 متر راه رفته باشد، بنابراین اگر فاصله به چهار بخش، یعنی چهار فریم و یا عکس (Snapshot) در زمان تقسیم شده، بنابراین هر فریم همواره تار به نظر می رسد مگر این که سوژه مورد نظر تقریباً ثابت مانده باشد.

سیگنال های آنالوگ همچنین می توانند به سیگنال دیجیتال تبدیل شوند برای ذخیره کردن موارد ضبط شده بر روی PC باید به دیجیتال تبدیل شوند. در این صورت دوربین آنالوگ باید به طور مستقیم به یک کارت کپچر در کامپیوتر متصل شود، و سپس کارت سیگنال آنالوگ را به دیجیتال تبدیل می کند. این کارت ها نسبتاً ارزان هستند، اما نتیجه و خروجی سیگنال های دیجیتال به ناچار فشرده می باشد 5:1 (فشرده سازی MPEG) به این دلیل که فیلم ضبط شده به طور پیوسته و مستمر ذخیره شود.

راه دیگر برای ذخیره ضبط در رسانه های غیر آنالوگ از طریق ضبط ویدئویی دیجیتال (DVR) به دست می آید. چنین دستگاهی قابلیت های مشابه به یک کامپیوتر با یک کارت کپچر و نرم افزار ضبط ویدئوی مناسب را دارد و می توان با آن قیاس نمود. بر خلاف PC ها، اکثر DVR ها برای اهداف مدار بسته طراحی شده و دستگاه هایی می باشند که نیاز به نگهداری کمتر و راه اندازی ساده تر برای یک سیستم با تعداد زیادی دوربین ،نسبت به یک راه حل مبتنی بر PC دارند. برخی DVR ها قابلیت پخش دیجیتال سیگنال ویدیویی را دارند و بنابراین شبیه دوربین شبکه ای کار می کند. اگر دستگاه اجازه پخش ویدئو دهد، اما آن را ضبط نکند، آن را به نام سرور ویدئویی می شناسند. این دستگاه ها به طور موثر هر دوربین آنالوگ (و یا هر سیگنال ویدئو آنالوگ) به نوبه خود به یک شبکه تلویزیونی تبدیل می کند.

• دیجیتال

این دوربین ها کارت کپچر نیاز ندارند زیرا آنها با استفاده از سیگنال دیجیتال کار می کند که می تواند به طور مستقیم در یک کامپیوتر ذخیره شود. سیگنال 5:1 فشرده است اما کیفیت DVD با فشرده سازی بیشتر به دست می آید (MPEG-2 استاندارد برای ویدیو با کیفیت DVD است، و نسبت تراکم بالاتر از 5:1 دارد و مقدار نسبتا کمتری کیفیت نسبت به 5:1 دارد. حجم آن قابل تغییر می باشد طوری که با تغییر کیفیت حجم آن نیز متغیر می باشد). بالاترین کیفیت تصویر DVD تنها کمی پایین تر از کیفیت سیستم فشرده سازی 5:1 است.

ذخیره فایل های ضبط شده دیجیتال غیر فشرده مقدار زیادی از فضای هارد دیسک را اشغال می کند، و چند ساعت فیلم غیر فشرده می تواند به سرعت یک هارد دیسک را پر کند. ضبط غیر فشرده در تعطیلات آخر هفته ممکن است خوب باشد اما ضبط به صورت مستمر به این شیوه قابل اجرا نیست. تشخیص حرکت راه حل خوبی برای ذخیره و ضبط به شیوه غیر فشرده می باشد.

با این حال، در هر موقعیتی که از تعریف استاندارد دوربین فیلمبرداری استفاده می شود کیفیت بسیار ضعیف می باشد به این خاطر که بیشترین رزولوشن پیکسل عکس ها در بیشتر دستگاه ها 320 هزار پیکسل است (کیفیت آنالوگ در خطوط تلویزیون اندازه گیری می شود اما باز نتایج یکسان هستند). آنها به طور کلی از زمینه افقی و عمودی خطوط کپچر میگیرند و با هم ترکیب می کنند و یک فریم تنها ایجاد می کند، ماگزیمم نرخ فریم به طور معمول 30 فریم در ثانیه است. با این که دوربین های مداربسته چند مگاپیکسلی IP دار به بازار آمدند.همجنان گران هستند، اما رزولوشن آن از یک تا یازده مگاپیکسل می باشد. بر خلاف دوربین های آنالوگ، جزئیات مانند شماره پلاک به راحتی قابل خواندن هستند. به خاطر رزولوشن بالا این نوع دوربین ها برای پوشش دادن مناطق وسیع استفاده کرد جایی که مجبوریم از چندین دوربین آنالوگ استفاده کنیم.

‎(Digital Video Recorder) DVR‏

دستگاه DVR را میتوان به ساده ترین نحو بعنوان سرور سیستم مداربسته آنالوگ معرفی کرد. در سیستم مداربسته آنالوگ دوربین های مداربسته به دستگاه DVR متصل می شوند و از طریق این دستگاه ضبط ، بخش یا انتقال تصاویر ممکن خواهد بود.
وظایف دستگاه DVR : برخی وظایف اصلی دستگاه DVR به شرح زیر است: ضبط تصاویر دوربین های مداربسته: از طریق دستگاه DVR میتوان تصاویر دوربین های مداربسته را (توسط هارد دیسک نصب شده در دستگاه) ضبط و مجدداً بازبینی یا پشتیبان گیری کرد.

مشاهده تصاویر دوربین های به صورت یکپارچه: با اتصال دستگاه DVR به نمایشگر شما می توانید تصویر تمامی دوربین ها را به صورت یکپارچه در یک صفحه ببینید. تنظیم تصاویر و ضبط: DVR به شما این امکان را میدهد که تصاویر را به نحو دلخواه خود تنظیم کنید. این تنظیمات شامل تنظیمات نور و رنگ، تنظیمات نوع و زمان بندی ضبط خواهد بود. امکان اتصال به شبکه یا انتقال تصویر: از طریق پورت LAN موجود بر روی دستگاه DVR شما می توانید تصاویر دوربین های خود را به محیط شبکه کامپیوتری وارد کرده و یا آنها را از طریق اینترنت ببینید. کنترل دوربین های گردان: از طریق پورت RS485 موجود بر روی دستگاه DVR شما می توانید دوربین های گردان یا دوربین های زوم را کنترل کنید.

 دوربین های CCTV

‎(Network Video Recorder) NVR‏

دستگاه NVR را به ساده ترین نحو میتوان معادل سرور در سیستم مداربسته شبکه قلمداد کرد. NVR تمامی وظایف DVR را در سیستم مداربسته شبکه بر عهده خواهد گرفت. در کنار آن می توان در صورت POE بودن از این دستگاه به عنوان منبع تغذیه دوربین ها نیز استفاده کرد. وظایف NVR در سیستم شبکه عبارتند از:

• ضبط تصاویر دوربین های متصل به NVR
• ایجاد امکان مشاهده تصاویر به صورت یکپارچه
• ایجاد امکان تنظیم تصاویر و خصوصیات ضبط تصاویر
• تغذیه دوربین ها (در صورت POE بودن NVR و دوربین ها
• ایجاد امکانات مرتبط با پردازش تصویر

دستگاه NVR

پیشرفت های تکنولوژیک CCTV

کنترل تجزیه و تحلیل و شناسایی توسط کامپیوتر

کامپیوترهایی که دوربین ها را کنترل می کنندمی توانند شناسایی، ردیابی و دسته بندی اشیاء را انجام دهند. ‎Video Content Analysis (VCA)‎ تجزیه و تحلیل محتوای ویدئو قابلیت تجزیه و تحلیل ویدیو خودکار برای شناسایی و تعیین حوادث زمانی بر اساس یک تصویر واحد است. به این ترتیب می توان آن را معادل یک کرتکس بینایی درون مغز نامید. یک سیستم با استفاده VCA می تواند تغییرات در محیط را تشخیص دهد و حتی شناسایی و مقایسه اشیاء با استفاده از اندازه، سرعت، و گاهی اوقات رنگ را در پایگاه داده خود انجام دهد. اقدامات دوربین را می توان بر اساس آن چه می بیند برنامه ریزی کرد برای مثال: اگر جسمی در منطقه ای مشخص جابه جا شود یا نقاشی از دیوار برداشته شود یا دود و آتش مشاهده شود یا فرار افراد مشاهده شود یا کسی روی لنز دوربین اسپری بپاشد آلارم فعال می شود.

سیستم تجزیه وتحلیل VCA می تواند الگوهای نامعمول را شناسایی کند. سیستم می تواند برای شناسایی ناهنجاری ها در مکان های شلوغ و عمومی می تواند تنظیم شود برای مثال فردی که در خلاف جهت مسیر در مسیرهای فرودگاه حرکت می کند. VCA می تواند مردم را با استفاده از عکس با جست و جو در نقشه و محدوده می تواند ردیابی کند. این امکان وجود دارد که تعدادی زیادی دوربین را با هم لینک کرده و یک فرد را در کل محوطه یا ساختمان پیدا نمود. این امر باعث می شود بدون آنالیز ساعت ها ویدیوهای ضبط شده بتوان افراد را تعقیب کرد. سیستم تشخیص چهره نرم افزاری است که افراد را از روی عکس دیجیتال یا فریم ویدیو تشخیص داده و شناسایی می کند. یکی از شیوه های این کار مقایسه ویژگی های صورت در عکس های انتخابی با دیتابیس اصلی می باشد.

ترکیبی از دوربین مدار بسته و تشخیص چهره به عنوان یک شکل از نظارت جمعی به کار می رود اما به دلیل قدرت تمییز پایین فناوری تشخیص صورت و تعداد بسیار بالای هویت های جعلی ناکارآمد بوده است. این نوع از سیستم برای مقایسه چهره ها در فرودگاه ها و بنادر برای کسانی که مظنون به تروریست هستند به کار گرفته می شود. نظارت کامپیوتری تصاویر دوربین مدار بسته در حال توسعه است، طوری که اپراتور دوربین مدار بسته لازم نیست بی وقفه تمام مانیتورها را نگاه کند، به اپراتور اجازه می دهد تعداد بیشتری دوربین را مشاهده کند. این سیستم ها به طور مستقیم مشاهده نمی کند. نوع رفتار و حرکت بدن و یا نوع خاصی از لباس یا کوله را در نظر می گیرد.

سیستم تجزیه وتحلیل VCA نظارت کامپیوتری تصاویر دوربین مدار بسته

در فاطر چه کاری انجام میدهیم؟

ما در فاطر به عنوان مشاور، طراح، تامین کننده و مجری انواع شبکه های فیبر نوری و مس و همچنین توسعه دهنده انواع نرم افزار ها و سرویس های متنوع، قادر هستیم کلیه ی خدمات پسیو، اکتیو و سرویس های جریان ضعیف شما را به صورت یکپارچه و بر روی زیر ساخت ارتباطی فیبر نوری، طراحی و پیاده سازی کنیم.

تماس با ما

آدرس : نارمک جنوبی - بین چهارراه آیت و خاقانی - پلاک 499
تلفن گویا:   73065000-021   واحد بازرگانی:   4-73065111-021
ایمیل:   info[at]opticalfiberco.com

شبکه های اجتماعی

نماد اعتماد

Search