Smart Home | هوشمندسازی خانه

امتیاز به این مطلب
(1 نظر)

هوشمندسازی خانه مدت ها یکی از بازارهای رو به رشد بوده که قدمت آن به بیست سی سال می رسد. در این مقاله، هوشمندسازی خانه و علت این که این صنعت به شدت روبه رشد است و این موقعیت عالی که برای فراهم کنندگان سرویس فراهم شده توضیح داده می شود. خانه هوشمند تحولی بزرگ در بازار اتوماسیون سازی خانه ها می باشد. این فناوری در لبه و آستانه اوج گرفتن و پرواز می باشد به این خاطر که تمام اجزای آن گرد هم آمده است. اجزا شامل پهنای باند بیشتر اتصال، برنامه هایی که هوشمندتر هستند، قابلیت تجهیزات هوشمند خانه مانند گوشی های هوشمند، تبلت ها، کامپیوترها، تلویزیون های متصل که قابلیت کنترل دیگر دستگاه ها (مانند کنتور هوشمند، سنسورها، دوربین ها،سیستم HVAC (گرمایش : Heating، تهویه: Ventilation، تهویه مطبوع: Air Conditioning) و روشنایی می باشد.

هوشمندسازی خانه  |  Smart Home

خانه هوشمند کاربران را قادر می سازد تا با رابط کاربری ساده و تصویری، تمام تجهیزات و اطلاعات در خانه را دیده و کنترل نمایند. خانه هوشمند استفاده های زیادی دارد که در چهار حوزه کاربردی شناخته می شوند: امنیت، انرژی، آسایش و سلامتی خانه هوشمند در مراحل اولیه خود می باشد اما با این حال اثراتی از اوج گرفتن این صنعت دیده می شود. CEA ( انجمن مصرف کنندگان الکترونیک)گزارش داده است که در سال 2011، طرح اتوماسیون سازی خانه ها در 10% خانه ها در امریکا پیاده سازی شد که در مقایسه با سال 2010 رقم بسیار بالایی می باشد که مقدار آن کمتر از 5% می باشد.

رشد هوشمندسازی خانه به خصوص در زمینه امنیت باندپهن خانه و امنیت مدیریت انرژی از راه دور قابل توجه بوده است تا جایی که کاربران این تکنولوژِی در آمریکا در سال 200،000 کاربر بودند که تا انتهای 2011 به 3 میلیون کاربر افزایش یافتند که در این مسیر در 2014 به 12 میلیون رسیدند. این ارقام و اعداد بیانگر رشد سریع هوشمندسازی خانه ها در ده سال آینده می باشند. تحقیقات تعاونی اطلاعات بازرگانی (Allied Business Intelligence) پیش بینی می کند بازار اروپا که سهم آن در خانه هوشمنددر حال حاضر 3.5 بیلیون دلار است در سال 2020 به 8.4 بیلیون دلار برسد. به همین نحو طبق آنالیز استراتژی، درآمد خدمات برای نرم افزارهای خانه های هوشمند از 1 بیلیون دلار در سال 2013 به حتی بیشتر از 2 بیلیون دلار تجاوز کرده است.

باید به این مسئله توجه داشت که خانه هوشمند هویت بازار خانگی دارد و کاربردهای سازمانی ندارد و دادن ابتکار عمل برای راه اندازی و کنترل به مقام مسئول منطقه مانند نگهبان، بیشتر به بازار هوشمند سازی شهرها شبیه بوده و در حیطه ی هوشمند سازی خانه قرار نمی گیرد.

چهار بازار و پارامتر اصلی خانه هوشمند

در این مقاله ما چهار قسمت برای خانه هوشمند تعریف و شناسایی می کنیم: امنیت، انرژی، آسایش و سلامتی و بهداشت

 چهار بازار و پارامتر اصلی خانه هوشمند

امنیت

طبق تحقیقات بِرگ، 30 درصد از خانه های آمریکا دارای سیستم امنیتی نصب شده می باشند که بیست درصد از تمام خانه ها دارای سیستم هشداری می باشند که توسط کمپانی سازنده مانیتور، خاموش و روشن و مدیریت می شود. این بازار در امریکا کهنه کار است اما در غرب اروپا در حال گسترش می باشد و نوپاست. پیشنهادات اصلی در سیستم امنیتی شامل آلارم، ردیابی ورود و خروج که توسط آشکارساز حرکت یا سنسور در و پنجره رخ می دهد و نظارت ویدیویی می باشد. امروزه می توان آشکارسازهای حرکت، سنسورها یا دوربین ها را از راه دور فعال یا غیر فعال کرد.

اتصال سیستم امنیتی مشتری به شبکه دارای مزایای بسیاری می باشد. این کار باعث می شود محیط خانه از راه دور مشاهده شود و برای هرگونه رخنه و نفوذ امنیتی با SMS یا E-Mail هشدار رساند. اتفاقات در خانه مانند ردیابی جابه جایی، باز شدن درب خانه یا قطع برق می تواند به صورت محلی یا در Cloud ذخیره شود. پرتال الکترونیکی به کاربران اجازه می دهد تا درب را از راه دور باز و بسته نمایند. همین پلت فرم یکسان می تواند برای شناسایی نشت گاز و آب استفاده شود که با استفاده از سنسور در زمان مصرف غیرعادی گاز و آب، آلارم را فعال می کند. این عمل باعث می شود کاربران بتوانند از راه دور خانه را کنترل کنند مانند زمان تعطیلات که کسی در خانه حضور ندارد یا به صورت شیوه ای دیگر ارائه دهنده سرویس وضعیت را سر و سامان دهد.

اعلام حریق هم قسمتی از امنیت هوشمندسازی خانه هاست. امروزه بیشتر سنسور دودها دارای آلارم یکپارچه می باشند اما به شبکه متصل نیستند. نصب سنسور دود قابل اتصال به شبکه که از پروتکل رادیویی خاصی استفاده می کند می تواند از راه دور به کاربران هشدار دهد هنگامی که دود مشاهده شد سپس به دوربین متصل می شود تا وضعیت خانه را چک کند یا آتش نشانی را خبر کند.

کاربران نشان داده اند چه در زمانهایی که در منزل هستند و چه در مواقعی که در سفر به سر می بردند، به پرداخت بها برای تأمین امنیت و آسودگی خیال، راغب می باشند. بنابراین توانایی چک کردن وضعیت خانه از راه دور پتانسیل بالایی برای درآمد برای افراد باهوش در این بازار دارد.بعضی شرکت های بیمه اگر صاحبان خانه ها سیستم مانیتورینگ امنیتی را در خانه ها نصب کنند سیاست تخفیف قابل توجهی (معمولا نزدیک 20 درصد) را برای آنها در نظر می گیرند. همین مسئله می تواند انگیزه مالی خوبی برای کاربران جهت روی آوردن به هوشمندسازی خانه باشد.

مشاهده می شود که سیستم امنیتی در مسیر و مطابق با خانه هوشمند برای فراهم کنندگان سرویس حرکت می کند که میتوانند موارد استفاده را از این طریق افزایش دهند.این حرکت در مورد کمپانی های تخصصی امنیتی از پیش تر اتفاق افتاده است. برای مثال کمپانی ADT بزرگترین تأمین کننده سرویس های امنیتی خانه ها، محصولات سری پالس خود را معرفی کرده است که با این محصول وارد حوزه خانه هوشمند شده است چرا که قابلیت کنترل سیستم گرما و نور را دارد.

مدیریت انرژی خانه

مدیریت انرژی خانه به طور کل مانیتورینگ و کنترل مصرف انرژی خانه است. منبع اصلی مصرف انرژی در خانه ها سیستم گرمایی، لوله های آب، سرمایشی، روشنایی و وسایل الکتریکی می باشند. سه فاکتور اصلی در این بازار خدمات رفاهی، رگولاتور و خود کاربران می باشند. علاقه کاربران به سمت کاهش قبض ماهانه یا به طور فزاینده شهروند سبز بودن میل دارد و خود را تشویق می کنند که مصرف انرژی خود را کاهش دهند.

هدف خدمات رفاهی، کاهش اندازه و مدت اوج مصرف و بهینه سازی ظرفیت تولید هنگام تولید توان بر مبنای تقاضای پیش بینی شده برای مشتری می باشد. بازار هوشمند شبکه ای که اکثرا ذکر می شود به مدیریت پاسخ تقاضای انرژی که می تواند باعث هوشمندتر کردن خانه مشتریان شود، اشاره دارد. تجهیزات اندازه گیری هوشمند اطلاعات با جزئیات تمام راجع به مصرف انرژی در اختیار قرار می دهد.

رگولاتورها در بسیاری از کشورها برای نصب در اندازه گیرهای هوشمند به دلیل کاهش توان مصرفی توصیه می شود. تعداد اندازه گیرهای هوشمند نصب شده در اروپا در سال 2015، 100 میلیون می باشد که پیش بینی می شود تا سال 2020، 80 درصد خانه ها به اندازه گیرهای هوشمند مجهز شوند.

اندازه گیرهای هوشمند می توانند از طریق سرویس های مختلف به موبایل یا شبکه های با پهنای باند ثابت متصل شوند. این عمل باعث تضمین آرشیو داده ها می باشد که برای به دست آوردن اطلاعات صحیح و دقیق برای قبوض پرداختی، توسعه و مدیریت برای پلت فرم های آرشیو داده ها، خود قبوض و ملاحظات مشتری حیاتی می باشد. با اینکه اندازه گیری هوشمند هزینه بسیار پایینی برای کاربر دارد که طبق گفته Arthur D. Little، چهل سنت برای هر متر در هر ماه محاسبه شده است. بنابراین منابع مالی نصب اندازه گیرهای هوشمند می تواند مسئله مهمی برای خدمات رفاهی و تأمین کننده سرویس ها باشد که به نظر می رسد بخش قابل توجهی از هزینه ها را دولت به عهده می گیرد. هنوز راه ها و کاربردهای خلاقانه ای در زمینه اندازه گیر های هوشمند وجود دارند که اجرا نشده اند و همگان منتظرند تا آن را درک کنند.

یقینا، تعداد زیادی سرویس نوظهور در محدوده مدیریت انرژی با محدوده بزرگتر با درآمد و سود بیشتر خواهد بود. این ها شامل تصویرسازی و تجسم مصرف انرژی واقعی همانند Recent History، تجزیه تحلیل و توصیه برای مصرف، زمان بندی بهتر که مصرف زیاد در اوج مصرف انرژی نباشد، فراهم نمودن فیدبک مربوط به وقایعی مانند آلارم برای کاربران.

آسایش

بازار آسایش راه حل هایی ارائه می دهد که کنترل شرایط محیطی خانه را ممکن می سازد. این ها شامل گرما، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC)، کنترل نور، کنترل پرده و آبیاری باغچه می باشدکه متمرکز کردن کنترل محیط خانه در یک پلت فرم را ممکن می سازد. کنترل پنجره و نور آسایش خاصی را برای مصرف کننده فراهم می کند اما مانند HVAC ملموس نمی باشد، ولی هنگامی که به صرفه جویی در انرژی ربط داده می شود مشاهده می شود که ‎(ROI) Return On Investment ‏ سریعی برای مشتری در بر دارد.

نسخه های نمایشی از قبل تهیه شده جایی که استفاده کننده ها می توانند بر حسب وضعیت و ژانر شرایط محیطی خاصی تهیه نموده اند، فراوانند. بنابراین در هنگام فیلم دیدن بچه ها تحت شرایط خانه هوشمند روشنایی به سطح متوسط می رود و پرده ها برای نور باز می شوند اما برای فیلم ترسناک پرده ها بسته و تمام چراغ ها خاموش شوند. بالا و پایین بردن دمای اتاق ممکن است فراتر از این محدوده باشد اما این ایده نشان می دهد که می تواند راهی فراتر از این جهت را بپیماید.

این بازار به دو قسمت اصلی تقسیم می شود: ساخنمان های جدید، ساختمان های بازسازی شده. بنابراین شامل تحول و به روز رسانی تجهیزات موجود یا نصب اجزای الکترونیکی جدید که به زیرساخت خانه نزدیک است که توسط افراد حرفه ای انجام می شود.

سلامتی و بهداشت

هزینه سلامتی و بهداشت در امریکا در سال 2010 تا 16% تولید ناخالص ملی بوده است که در قسمت های دیگر پیشرفته جهان افزایش مشابه دارد. این روند افزایش هزینه در سال های اخیر توسط فاکتورهای متفاوت هدایت می شود، به ویژه پیری جمعیت و افزایش بیماری های مزمن مانند دیابت و فشارخون. یک تمایل واضح و مشخص توسط مقامات محلی و دولتی برای مدیریت و کاهش دادن هزینه های بهداشت وجود دارد و همچنین اکثر افراد مسن تمایل به ماندن در خانه تا زمانی که امکان را دارند.

این اهداف با کمک تشخیص و مشورت از راه دور با دستگاه های متصل شده خاص عملی می شود. بسیاری از سرویس های از راه دور در حال حاضر به صورت پایه ای و اساسی در سیستم ها به صورت محدود تست و اجرا شده است که شامل ارسال اطلاعات بیومتریکی مانند فشار خون، سطح گلوکوز و تپش قلب به مرکز سلامتی (درمانگاه) می باشد همانند نظارت از راه دور و ردیابی گیجی و بیهوشی برای افراد مسن. حتی این پتانسیل برای اتصال به متخصص از خانه وجود دارد که امکان شدن آن به ارتباط با کیفیت وابسته است و برای اپراتورهای مخابراتی علاقمندی خاصی دارد. اگر چه ممکن است آدرسی دهی این بازار پیشرفته و عرضه خدمات مسکونی برای تأمین کنندگان سرویس آن دشوار باشد، بازار ‎ (business to business) B2B‎ از طریق تامین کنندگان سلامتی به وجود آمده است که این کار را انجام می دهد.

با استفاده از B2B بازار سلامتی کاملا پیچیده، تکه تکه و آدرس بندی می شود. این بازار پتانسیل بالایی دارد ولی تا جا افتادن و همه گیر شدن راه فراوانی دارد. همان طور که می بینیم، بازار آسایش و راحتی هنوز دارای موانع زیادی می باشد، با فواید بسیار زیاد هنوز برای کاربران غیر قابل قبول و درک است که برای نور اتوماتیک یا کنترل پنجره ماهیانه پولی پرداخت کنند. بنابراین، بازار آسایش و سلامتی ممکن است هر دو پتانسیل بلند مدتی را دارا باشند در حالی که دو بازار امنیت و انرژی روی آن سرمایه گذاری های زیادی شده و از لحاظ پتانسیل و فرصت سرمایه گذاری بلند مدت به آن دو نمی رسد.

در فاطر چه کاری انجام میدهیم؟

ما در فاطر به عنوان مشاور، طراح، تامین کننده و مجری انواع شبکه های فیبر نوری و مس و همچنین توسعه دهنده انواع نرم افزار ها و سرویس های متنوع، قادر هستیم کلیه ی خدمات پسیو، اکتیو و سرویس های جریان ضعیف شما را به صورت یکپارچه و بر روی زیر ساخت ارتباطی فیبر نوری، طراحی و پیاده سازی کنیم.

تماس با ما

آدرس : نارمک جنوبی - بین چهارراه آیت و خاقانی - پلاک 499
تلفن گویا:   73065000-021   واحد بازرگانی:   4-73065111-021
ایمیل:   info[at]opticalfiberco.com

شبکه های اجتماعی

نماد اعتماد

Search