انواع کابل های فیبر نوری - قسمت اول - کابل خاکی (OBUC)

امتیاز به این مطلب
(3 کاربر)

انواع کابل های فیبر نوری از لحاظ ساختاری طبق استاندارد مخابرات ایران

1 – کابل خاکی ‎(Optical Buried Unfilled Cable) OBUC‏

2 – کابل کانالی ‎(Optical Conduit Unfilled Cable) OCUC‏

3 – کابل هوایی ‎(Optical Self Support Cable) OSSC‏

در مقاله زیر ساختار کابل فیبر نوری خاکی را بررسی می کنیم . مشخصه بارز این نوع کابل دارا بودن دو لایه روکش به طور معمول پلی اتیلنی و نوار جاذب رطوبت می باشد . کابل های قدیمی خاکی به جای نوار جاذب رطوبت از ژله استفاده میکرد، این نوع کابل به کابل خاکی ژله ای معروف بود . استفاده از نوار جاذب رطوبت به جای ژله مقرون به صرفه می باشد .

ساختار کابل خاکی (OBUC)

1- Central Strength member : لایه مقاوم مرکزی دارای جنس غیرفلزی که دارای الیاف فیبری رزین شده می باشد که به ‎(Fiber reinforced plastic) FRP‏ مشهور است . مدول یانگ (young modulus) این ماده، 50000N/mm2m می باشد که باعث استحکام کابل فیبر نوری می شود .

2- Water Swellable Yarn : دو نخ جاذب رطوبت و آب به صورت هلالی دور FRP تنیده می شود تا مانع ورود آب و رطوبت به داخل کابل شود هر گرم از نخ باید بیشتر از 35ml آب و رطوبت جذب کند .

3 – Loose tube : مواد تشکیل دهنده لوزتیوب ‎(Polybuthylen tereftalat) PBT‏ می باشد لوزتیوب به حالت SZ دور FRP استرند می شود. تار فیبر نوری به شدت شکننده می باشد برای جلوگیری از قطع شدن فیبر در داخل لوزتیوب همراه با ژل سرد استرند می شود . طبق استاندارد مخابرات ایران ابعاد لوزتیوب به صورتی باید باشد که قطر داخلی آن 65% قطر خارجی آن باشد که در این صورت حداقل ضخامت تعریف شده برای لوزتیوب 0.4mm می باشد.

4 – Thixotropic Jelly : معروف به ژله سرد می باشد برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به داخل لوزتیوب برای محافظت از تار فیبر نوری استفاده می شود . رطوبت به مرور زمان باعث از بین رفتن کابل می باشد . این ژله به هیچ وجه سمی نمی باشد .

5 – Water Swellabale Tape : یک لایه نوار جذب رطوبت آب با مقدار کمی Overlap روی لوزتیوب برای جلوگیری از ورود آب و رطوبت به داخل کابل فیبر نوری استفاده می شود .که شامل مواد زیر می باشد

• Polyester non-woven fabric
• پودر محلول در آب Water Soluble Powder
• ضد جویدگی Corrosion inhibitor

6 – Ripcords دو ریپ کورد در دو نقطه مخالف کابل زیر ژاکت اول و دو ریپ کورد زیر ژاکت دوم برای راحت لخت شدن کابل گذاشته می شود و معمولا جنس ریپ کورد ابریشم می باشد .

7 – First Jacket : روکش اول یک لایه پلی اتیلن اکثراً LDPE به ضخامت نامی 1.5mm توسط دستگاه Extruder روی نوار جاذب رطوبت روکش می شود . دارا بودن دو لایه روکش به این علت می باشد که عموماً در شبکه های زیرساخت و بین شهری جهت مسافت های طولانی مورد استفاده قرار می گیرد و مستقیماً داخل خاک دفن می گردد دارای مقاومت بیشتری در برابر عوامل طبیعی مانند سیل و زلزله باشد .

8 – Armoring : نوار استیل کرکره ای(Corrugated Steel) که جنس کوپلیمری دارد یا دو طرف آن دارای روکش قلع می باشد . زره باعث افزایش مقاومت کابل در برابر ضربه ها میشود . زره کابل از حمله موجودات موذی جونده مانند موش جلوگیری می کند . این طبق استاندارد مخابرات ایران ضخامت نامی لایه Armoring بدون کوپلیمر 0.15mm و با کوپلیمر 0.38mm می باشد .

9 – Outer Jacket : جنس روکش بیرونی اکثراً Polyethylene از نوع HDPE می باشد . ضخامت نامی روکش بیرونی 2mm می باشد . این لایه خارجی ترین لایه می باشد و محافظت اصلی از کابل به عهده این کابل می باشد . در بعضی موارد خاص برای کابل های نظامی به جای پلی اتیلن از ترموپلاست ها استفاده می شود .

در فاطر چه کاری انجام میدهیم؟

ما در فاطر به عنوان مشاور، طراح، تامین کننده و مجری انواع شبکه های فیبر نوری و مس و همچنین توسعه دهنده انواع نرم افزار ها و سرویس های متنوع، قادر هستیم کلیه ی خدمات پسیو، اکتیو و سرویس های جریان ضعیف شما را به صورت یکپارچه و بر روی زیر ساخت ارتباطی فیبر نوری، طراحی و پیاده سازی کنیم.

تماس با ما

آدرس : نارمک جنوبی - بین چهارراه آیت و خاقانی - پلاک 499
تلفن گویا:   73065000-021   واحد بازرگانی:   4-73065111-021
ایمیل:   info[at]opticalfiberco.com

شبکه های اجتماعی

نماد اعتماد

Search