آشنایی با مدیا کانورتور – قسمت 1

امتیاز به این مطلب
(2 کاربر)

مقدمه ای بر مدیا کانورتور (Media Converter)

مدیا کانورتور دستگاهی انعطاف پذیر و مقرون به صرفه برای پیاده سازی و بهینه کردن ارتباطات در انواع شبکه ها می باشد. مدیا کانورتورها کاربرد زیادی در شبکه دارند و در این مقاله به بررسی مزایای استفاده از آن پرداخته شده است.

مدیا کانورتور چیست

رایج ترین نوع مدیا کانورتور دستگاهی است که به عنوان فرستنده و گیرنده، در شبکه های زوج بهم تابیده مسی (UTP)، سیگنال های الکتریکی را به امواج نور مورد استفاده در شبکه فیبر نوری تبدیل می کند. اتصال فیبر نوری زمانی ضرورت پیدا می کند که فاصله بین دو دیوایس شبکه از محدوده ی انتقال کابل مسی فراتر رفته است. با استفاده از مبدل های فیبر نوری این امکان فراهم می شود تا دو دیوایس شبکه با پورت مس و در فواصل طولانی از طریق کابل فیبر نوری به هم متصل شوند.

مدیا کانورتورها همچنین برای تبدیل فیبر به فیبر در تبدیل فیبر Multi mode به فیبر single mode و تبدیل لینک dual fiber به single fiber جهت انتقال دوطرفه داده ها مورد استفاده قرار می گیرد.علاوه بر این، کانورتورهای فیبر نوری جهت تبدیل طول موجها در مالتی پلکس تقسیم طول موج(WDM) نیز کاربرد دارند. مدیا کانورتورها معمولاً دارای پروتکل خاصی بوده و برای طیف گسترده ای از شبکه ها با نرخ داده ی مختلف قابل استفاده می باشند. مبدل ها در لایه ی فیزیکی و یا در لایه 2 شبکه قرار دارند، مبدل هایی که در لایه دوم قرار می گیرند قابلیت نرخ سوئیچینگ و سایر ویژگی های پیشرفته را ارائه می دهند.

مزایای تکنولوژی مدیا کانورتور

پیچیدگی شبکه، کاربردها و سرویس های درخواستی و افزایش روز افزون دیوایس های موجود در شبکه، سرعت و پهنای باند مورد نیاز شبکه را بالاتر برده و موجب طولانی تر شدن مسافت بین اجزا در شبکه های محلی شده است. مدیا کانورتور با امکان استفاده از فیبر نوری و قابلیت یکپارچه سازی تجهیزات جدید با ساختار کابل کشی موجود، در حل این مشکل به شما کمک می کند. مدیا کانورتور موجب یکپارچه سازی فیبر و مس و همچنین یکپارچه سازی انواع مختلف فیبر در شبکه های LAN می گردد. پشتیبانی از طیف وسیعی از پروتکل ها، نرخ ارسال داده و مدیاهای مختلف، شبکه ی با قابلیت اطمینان بالا و مقرون به صرفه را ایجاد خواهد کرد.

افزایش تقاضا در شبکه ها:

• شبکه های LAN و WAN در حال همگرا شدن بوده و محدوده ی شبکه رو به گسترش است.
• محدودیت بودجه ما را مجبور به حفظ سوئیچ ها و روترهای موجود در شبکه کرده است.
• سرویس های جدید شبکه به پهنای باند بیشتری نیاز دارند.

راهکار های ارائه شده توسط مدیا کانورتور:

• افزایش مسافت شبکه با امکان تبدیل مس به فیبر و گسترش ارتباطات فیبر نوری
• عدم نیاز به صرف هزینه ی اضافی با امکان استفاده از تجهیزات موجود
• افزایش ظرفیت فیبر موجود با استفاده از مالتی پلکس تقسیم طول موج(زمانی که از مالتی پلکسر استفاده می شود.)

کاربردهای جدید مدیا کانورتور:

• مدیریت راه دور مبدل و پیکربندی سوئیچ های مالتی پورت
• تبدیل مالتی پلکس تقسیم طول موج جهت افزایش پهنای باند
• امکان پذیری FTTD(فیبر تا دسکتاپ)

مدیا کانورتور می تواند در شبکه های اترنت از تکنولوژی سوئیچ های یکپارچه پشتیبانی کرده و توانایی اجرای سوئیچینگ نرخ 10/100 و 10/100/1000 را فراهم نماید. علاوه بر این، مدیا کانورتور از قابلیت های پیشرفته Bridge نظیر VLAN سازی، اولویت بندی کیفیت خدمات(QOS)، کنترل دسترسی پورت و کنترل پهنای باند که موجب سهولت قرار گیری دیتا، صدا و تصویر برای کاربر نهایی می شود، پشتیبانی می کند. کانورتور در واقع تمام قابلیت های یک سوئیچ پیشرفته را تنها در یک دیوایس کوچک و ارزان ارائه می نماید. مدیا کانورتور با امکان استفاده از تجهیزات موجود و برقراری ارتباط بین سوئیچ ها، سرورها، روترها و هاب های موجود در سیستم، هزینه های سرمایه گذاری و تجهیزات (CAPEX) را بهینه می نماید. علاوه بر این با عدم نیاز به ایجاد لینک فیبر جدید با استفاده از تکنولوژی WDM(مالتی پلکس تقسیم طول موج) از طریق تبدیل طول موج نیز، هزینه های CAPEX را کاهش می دهد.

مدیا کانورتور با امکان پیکربندی و عیب یابی از راه دور، امکان نظارت و کنترل تجهیزات شبکه که در مکانی دیگر قرار داشته و ادمین شبکه بصورت فیزیکی در آنجا حضور ندارد را فراهم کرده وبا صرف وقت و هزینه ی کمتر، هزینه های عملیاتی شبکه(OPEX) را نیز کاهش می دهد.

مزایای استفاده از کابل فیبر نوری

فیبر نوری می تواند دیتای بیشتری را در مسافتی بیش تر از کابل های مسی انتقال دهد، افزایش مسافت امکان دستیابی به تجهیزات بیشتر و کاربران بیش تر را فراهم می نماید. فیبر نوری از تداخل الکتریکی مصون بوده و به دلیل عدم انتشار الکترومغناطیسی، امنیت بیش تری نسبت به کابل های مسی دارد. این ویژگی فیبر نوری آن را ایده آل برای استفاده در شبکه های بازرگانی، صنعتی، دولتی و حسابداری کرده است. مسافت پشتیبانی شده توسط زیر ساخت شبکه فیبر نوری، عمدتاً به قدرت سیگنال نوری که توسط سخت افزاری های رابط اکتیو عرضه می شود، محدود می گردد.

مدیا کانورتور فیبر نوری | مبدل فیبر نوری

در فاطر چه کاری انجام میدهیم؟

ما در فاطر به عنوان مشاور، طراح، تامین کننده و مجری انواع شبکه های فیبر نوری و مس و همچنین توسعه دهنده انواع نرم افزار ها و سرویس های متنوع، قادر هستیم کلیه ی خدمات پسیو، اکتیو و سرویس های جریان ضعیف شما را به صورت یکپارچه و بر روی زیر ساخت ارتباطی فیبر نوری، طراحی و پیاده سازی کنیم.

تماس با ما

آدرس : نارمک جنوبی - بین چهارراه آیت و خاقانی - پلاک 499
تلفن گویا:   73065000-021   واحد بازرگانی:   4-73065111-021
ایمیل:   info[at]opticalfiberco.com

شبکه های اجتماعی

نماد اعتماد

Search