language flag language flag

هلدینگ فاطر مشاور، طراح و مجری پروژه های فیبر نوری

ارائه کننده تجهیزات فیبر نوری، شبکه FTTH و تکنولوژی GPON

ساختار سیستم PONmark

با تکنولوژی PON یک خط دسترسی فیبر نوری می تواند بین ساختمان های متعدد به اشتراک گذاشته شود.

اجزای اصلی تکنولوژی PON شامل موارد زیر است:

OLT ( Optical Line Terminal )

Optical Line Terminal ( OLT )‎ ترمینال خط نوری می باشد که به عنوان نقطه پایانی ارائه دهنده خدمات از یک شبکه پسیو عمل می کند. که عملکرد آن شامل موارد زیر می باشد:
• ارسال اطلاعات اترنت به ONU از طریق روش broadcast
• شروع و کنترل فرایند های مختلف و ثبت اطلاعات گوناگون
• تخصیص پهنای باند به ONU، کنترل زمان شروع ONU و سایز پنجره انتقال اطلاعات

در نتیجه کارکرد اصلی این دستگاه به شرح زیر می باشد:
• تبدیل بین سیگنال های الکتریکی مورد استفاده توسط تجهیزات فراهم کننده خدمات و سیگنال های نوری فیبر مورد استفاده توسط شبکه نوری پسیو را انجام می دهد.
• مالتی پلکسینگ را بین دستگاه های مبدل در انتهای دیگر شبکه ( به نام ONT یا ONU ) هماهنگ می کند.

این دستگاه بر روی پلت فورم مدیریت شبکه متمرکز می باشد و نه تنها می تواند دستگاه ها و پورت ها را مانیتور کند بلکه می تواند وضعیت کاربران را مانیتور کند و قادر به تخصیص پهنای باند بر اساس الزامات Qos/SIA به کاربران مختلف می باشد.
OLT دارای یک پورت اترنت Uplink برای اتصال به شبکه IP Core می باشد و در عین حال دارای پورت های Downlink برای PON است. هر پورتPON به یک اسپیلیتر نوری توسط یک فیبر نوری Single متصل می شود و سپس با توجه به یک نسبت خاص به ONU متصل می شود.

ONT ( Optical Netwok Terminal )‎ و ‏ONU ( Optical Network Unit )

برای رسیدن به کارایی مقرون به صرفه و دسترسی به سرویس های مختلف، ارائه دهندگان خدمات شبکه های FTTX دستگاه های ONT را طراحی و تولید کردند که به خوبی پاسخ گوی نیاز های مشتریان می باشد.
ONT ( ترمینال شبکه نوری ) از تجهیزات سمت کاربر در PON می باشد. این سیستم برای نصب و راه اندازی در منازل، کسب و کارها، شرکت ها، MDUها و کاربردهایی برای مسافت های طولانی تلفن های همراه طراحی شده است.
ONT همراه با OLT در شبکه FTTH استفاده می شود. این دستگاه با داشتن پورت داده، صوت (تلفن)، CaTV و اترنت امکان ارسال و دریافت سیگنال های مختلف را فراهم می کند. درنتیجه با استفاده از دستگاه ONT دسترسی به سرویس های مختلف باند پهن مانند Voip، HDTV، ویدئو کنفرانس و غیره امکان پذیر می شود.
ONT دستگاهی با کارایی بالا می باشد که نقش مهمی در سیستم PON ایفا می کند.
مدل های مختلف دستگاه ONT با پشتیبانی از استانداردها و ویژگی های جدید ساخته شده اند که موجب کاهش هزینه های نصب و نگهداری شبکه FTTX به طور قابل توجهی می شوند.

PON Splitter

اسپلیتر نوری برای تقسیم نور فیبر نوری به چند بخش با نسبت خاص می باشد که از اجزای مهم PON است.
استاندارد هایی برای شبکه PON وجود دارد که از مهمترین آنها استاندارد ITU ( اتحادیه بین المللی مخابرات ) G983.1 شامل سیستم های دسترسی نوری باند پهن بر پایه شبکه های نوری پسیو ( PON ) و G983.2 شامل مشخصات رابط کنترل و مدیریت ONT برای B-PON می باشد. همچنین EPON مبتنی بر استاندارد802.3 IEEE می باشد