language flag language flag

هلدینگ فاطر مشاور، طراح و مجری پروژه های فیبر نوری

ارائه کننده تجهیزات فیبر نوری، شبکه FTTH و تکنولوژی GPON

اینترنت 2Gigabyte توسط Facebook در مناطق دورافتاده

اینترنت 2 Gigabyte توسط Facebook در مناطق دورافتاده شرکت Facebook از فلورسنت برای دریافت اطلاعات با سرعت بالا از طریق نور استفاده کرده است تا اینترنتی با سرعت 2GBps را به مناطق دوردست فراهم کند.
سرپرست تیم تحقیقاتی آزمایشگاه Facebook اخیرا مقاله‌ای را به چاپ رسانده و در آن تصریح کرده که چگونه با استفاده از پرتو لیزر می‌توان اینترنتی با سرعت 2GBps را به مکان‌های دور ارائه کرد.
استفاده از لیزر در حال حاضر نیز در شبکه‌های فیبر نوری مورد استفاده است؛ اما اینترنت Wireless هنوز هم از امواج رادیویی و مایکروویو استفاده می‌کند که در مقایسه با آن، لیزر از سرعت بسیار بالاتری برخوردار است.
کاری که شرکت Facebook قصد انجام آن را دارد، تاباندن اشعه لیزر بر روی یک ردیاب در فاصله ای دور است.
در حال حاضر بخش بزرگی از جهان به دلیل نبود زیرساخت های لازم به اینترنت Wireless دسترسی ندارند که این مشکل بیشتر در نواحی روستایی و دور افتاده مشهود است.
وی افزود: ما در حال طراحی یک فناوری هستیم که برای این نواحی مناسب و بهینه شده است. این تیم از دسته‌های فیبر نوری فلورسنت برای ساخت یک ردیاب شبیه به حباب چراغ استفاده کرده که نتیجه آن
ایجاد سطحی به وسعت 126cm2 است که قادر به دریافت و جمع آوری نور از جهت‌های مختلف است. فیبرها نور را به این ردیاب عبور داده و سپس این دستگاه می‌تواند نور را در رنگ‌های مختلف ساطع کند.
روش دیگری به نام مدولاسیون تقسیم فرکانس عمود برهم وجود دارد که به واسطه آن ردیاب می‌تواند داده‌ها را با سرعت 2GBps به مناطق دوردست منتقل کند.

منبع خبر