language flag language flag

هلدینگ فاطر مشاور، طراح و مجری پروژه های فیبر نوری

ارائه کننده تجهیزات فیبر نوری، شبکه FTTH و تکنولوژی GPON

پژوهشگران موفق کاهش سرعت نور شدند

کاهش سرعت نور این حقیقت که سرعت نور در خلا ثابت است (300000 Km/s)، یکی از پایه های اساسی علم فیزیک است اما به تازگی دانشمندان فیلیپینی موفق به تغییر سرعت نور در خلا شده اند.

با تغییر در نحوه ی چرخش پرتوهای نور، دانشمندان انستیتو ملی فیزیک فیلیپین موفق به کاهش سرعت نور در خلا شده اند. این دانشمندان از امواج متقارن دایره ای استفاده نموده اند تا نحوه ی چرخش نور به دور خودش را تغییر دهند که در جریان این کار به طور تصادفی متوجه کم شدن سرعت نور نیز شده اند.
سال گذشته نیز دانشمندان در گلاسکو توانسته بودند با استفاده از یک ماسک، سرعت نور را کاهش دهند. با بهره گیری از این ماسک امواج صاف به امواج مخروطی تبدیل شده بودند اما در تحقیق جدید با این که محققان روی امواج غیرصاف تمرکز داشتند اما شکل آن ها را تغییر نداده اند.

هر موج دایره ای گشتاور زاویه ی خاص خود را دارد که دانشمندان موفق به تغییر این گشتاور بدون دخالت مستقیم در امواج شده اند. البته نتایج این تحقیق هیچ قانون فیزیکی را رد نمی کنند چرا که هر فوتون با سرعتی مانند گذشته به حرکت خود ادامه می دهد اما به علت طی کردن مسیر طولانی، مدت زمان بیشتری را برای رسیدن به مقصد نیار دارد. دانشمندان حتی موفق به محاسبه ی مقدار تاخیر قبل از انجام عملی آزمایش شده اند.

این تحقیق با وجود قرار داشتن در مراحل اولیه می تواند در زمینه ی فناوری های پردازشی و مخابراتی بسیار کاربردی باشد چرا که در این زمینه امواج دایره ای متقارن کاربرد بسیاری دارند.منبع خبر