language flag language flag

شرکت فاطر مشاور، طراح و مجری پروژه های فیبر نوری

ارائه کننده تجهیزات فیبر نوری، شبکه FTTH و تکنولوژی GPON

سرمایه‌گذاری MTN در فیبر نوری ایران بعد از برجام

فیبر نوری
مدیرعامل اپراتور چهارم (فیبرنوری) درباره سرمایه گذاری MTN در شبکه فیبرنوری کشور توضیح داد. وی با بیان این که پروژه فیبرنوری یکی از زیرساختی ترین پروژه های ۲۰ سال اخیر کشور محسوب می شود به سرمایه گذاری بالایی که در این حوزه نیاز است، اشاره کرد و گفت: در کشورهای مختلف معمولا دولت ها حمایت های مختلفی از این طرح انجام داده و یا تامین منابع مالی این پروژه را برعهده می گیرند، چراکه این طرح هزینه های بسیار بالایی دارد.
مدیر عامل اپراتور فیبرنوری کشور همچنین عنوان کرد: در کشور ما با توجه به شرایط تحریم‌ها عملاً در زمینه‌ ی تامین منابع مالی رقمی در حدود پنج میلیارد دلار بود که در این حوزه از سوی دولت امکان سرمایه‌گذاری نبود و به همین دلیل برای شرکت ایرانیان‌نت یک دوره انحصار تعیین شد تا سرمایه‌گذار بتواند با فراغ‌بال به فعالیت بپردازد.
وی در ادامه با یادآوری تمدید دوره انحصار اپراتور چهارم تا سال ۱۳۹۹ اظهار کرد: این تمدید به معنای حمایت از دولت از این طرح است و گرنه در حوزه انحصار اکنون شرکت مخابرات حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار کیلومتر، شرکت توانیر حدود ۲۳ هزار کیلومتر و یا راه‌آهن در تمام مسیرهای خود فیبر نوری دارند که این موضوع نشان می‌دهد در حوزه گسترش فیبر نوری انحصاری برای اپراتور چهارم وجود نداشته و آنچه انحصاری است به بخش خانگی و کاربران مربوط می‌شود که با توجه به سرمایه‌های بالایی که در این حوزه نیاز است شاید کمتر شرکتی حاضر به ورود به این بخش باشد.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره سرمایه‌گذار خارجی این پروژه‌ اظهار کرد: لازم است در حوزه سرمایه‌گذار خارجی منافع ملی در نظر گرفته شود از سوی دیگر در این حوزه شخص وزیر حتی بیش از تمام ما تلاش دارند و شرکت‌های مختلفی هم برای سرمایه‌گذاری در این بخش اعلام آمادگی کرده‌اند.


منبع خبر