language flag language flag

هلدینگ فاطر مشاور، طراح و مجری پروژه های فیبر نوری

ارائه کننده تجهیزات فیبر نوری، شبکه FTTH و تکنولوژی GPON

پروژه فیبر نوری به منازل بعد از 3 سال در نقطه صفر

حدود 5 سال پیش موضوع ایجاد شبکه های فیبر نوری تا منازل مطرح شد که همچنان عملی نشده است. در سال 89 هیئت وزیران مجوز صدور پروانه برای انتقال فیبر نوری به منازل، کارگاه ها و مراکز کسب و کار را صادر کرد. 2 سال بعد پروانه ایجاد و بهره برداری از شبکه های فیبر نوری به شرکت ایرانیان نت محول شد. بر اساس بند 15 ماده یک، زمان اجرای این پروانه از دی 91 آغاز و 18 ماه زمان جهت اجرای این پروژه توسط اپراتور چهارم در نظر گرفته شد. یعنی این پروژه باید در 9 تیر 93 به بهره برداری می رسید و تا 9 دی 93 حداقل یک میلیون پورت فیبر نوری در کشور با اولویت شهر های تهران، کرج، مشهد، قم، اصفهان، شیراز و تبریز نصب می شد. در صورتی که این پروژه با تمام تذکرات صورت گرفته از جانب وزیر ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات طبق زمان بندی تعیین شده پیش نرفته است.
وزیر ارتباطات در سال گذشته به اپراتور ایرانیان نت اعلام کرد اگر سرعت پیشرفت پروژه افزایش نیابد، پروژه اتصال فیبر نوری را به سایر شرکت های اینترنتی واگذار خواهد کرد که البته هنوز به این تهدید عمل نشده است.
وزیر ارتباطات طبق جلسه ای که به تازگی با هیئت مدیره و معاونان شرکت ایرانیان نت داشته است بیان کرد: این اپراتور تعهد داده است که روند اجرای پروژه را تغییر دهد که امیدواریم در ماه های آینده شاهد تسریع اجرای این پروژه باشیم.
با اخطار های فراوانی که شرکت ایرانیان نت جهت اجرا نکردن پروژه فیبر نوری به منازل دریافت کرد و با توجه به این که تاکنون باید در 7 شهر بزرگ کشور این پروژه اجرا می شد، هفته پیش این شرکت کار اجرای شبکه فیبر نوری در نمایشگاه بین المللی را آغاز نمود.
باقری چناری ( مدیر عامل اپراتور چهارم ) اظهار داشت در تمام دنیا حتی کشورهای پیشرفته پروژه فیبر نوری تا منازل در کمتر از 3 سال اجرا نشده است در حالی که در پروانه اپراتور چهارم 18 ماه برای اجرای این پروژه تعیین شده که حداقل باید 3 سال در نظر گرفته می شد. وی همچنین بیان کرد تا پایان سال 95 سرویس دهی به شهر ها آغاز خواهد شد.

منبع: خراسان روزنامه صبح ایران