language flag language flag

هلدینگ فاطر مشاور، طراح و مجری پروژه های فیبر نوری

ارائه کننده تجهیزات فیبر نوری، شبکه FTTH و تکنولوژی GPON

راهکار MSAN

(Multi-Service Access Node) MSAN‏ که آن را با نام ‎ (Multi-Service Access Gateway) MSAG‏ نیز می شناسند، دستگاهی است که عموماً در کنار مجموعه ی از تجهیزات راه اندازی خطوط تلفن -تبادل خطوط تلفن-(اگرچه گاهی اوقات در کنار جاده در کابینت های اینترفیس سرویس دهی مناطق قرار می گیرد) نصب شده و خطوط تلفن مشترک را به شبکه اصلی برای ارائه تلفن، ISDN، و پهن باند نظیر DSL ، همه با یک پلت فرم واحد، متصل می کند. قبل از گسترش MSAN، ارائه دهندگان خدمات مخابراتی معمولاً از بسیاری از تجهیزات مجزا مانند DSLAM ها برای ارائه انواع مختلف سرویس به مشترکین استفاده میکردند. یکپارچه سازی تمام خدمات تنها در یک نود، که بطور معمول Backhaul همه ی جریانهای داده مبتنی بر IP یا حالت انتقال غیرهمزمان (ناهمگام) می باشد مقرون به صرفه تر بوده و سرویس های جدید را با سرعتی بیش از سرعت ممکن قبل، ارائه می دهد.

کابینت های MSAN مناسب برای فضای باز (outdoor) معمول، شامل سرویس های narrowband -باند محدود - (POTS-سرویس خط تلفن سنتی-)، broadband - پهن باند -(xDSL)، باطریهای دارای یکسو کننده، یونیت انتقال نوری و فریم توزیع مس می باشند.

نود دسترسی به سرویس های چندگانه، در یک مفهوم گسترده به مجموعه ای از دستگاه های مجتمع معمول مورد استفاده، اطلاق می گردد. این دستگاه ها شامل مالتی پلکسر دسترسی خط مشترک دیجیتال (DSLAM) به کار برده شده در شبکه xDSL ،OLT بکار رفته در شبکه های PON/FTTx و سوئیچ های اترنت برای اتصال Active Ethernet می باشند. MSAN امروزی، اغلب از تمام این اتصالات به عنوان ارائه دهنده ارتباطات از جمله سرویس های قدیمی تلفن (POTS) و سیگنالهای دیجیتال، پشتیبانی می کند.

قابلیت بارزMSAN ، جمع آوری ترافیک از مشترکین متعدد است. در لایه فیزیکی، MSAN همچنین ترافیک تکنولوژی های انتهای مسیر (نظیر ADSL) را به اترنت برای استفاده کاربران نهایی تبدیل می کند.

با توجه به چگونگی ارسال ترافیک در شبکه، MSAN ها در سه دسته بندی اصلی قرار می گیرند:

MSAN لایه 2 (Layer–2 MSAN): این نوع از MSAN در اصل یک سوئیچ لایه 2 (هرچند معمولاً عملکرد کامل یک سوئیچ را ندارد) با برخی پیشرفتهای مناسب است. این MSAN ها از سوئیچینگ اترنت (یا ATM) برای ارسال ترافیک استفاده می کنند. MSAN جریان ترافیک مشترکین (Upstream) را به یک Edge Router، که به عنوان یک نقطه کنترل مرکزی عمل کرده و مانع از ارتباط مستقیم کاربران با یکدیگر می شود، ارسال می کند. ‎(Ethernet Link Aggregation) LAG‏ انعطاف پذیری در اینن شبکه را فراهم می کند.

DSLAM های لایه 2 نمی توانند IGMP را تفسیر کنند، بنابراین آنها نمی توانند کانالهای IPTV را بصورت انتخابی تکرار (replicate) نمایند.

MSAN هوشمندلایه 3 (Layer–3 aware MSAN): این MSAN های مطلع از IP می توانند درخواست های IGMP را توسط replicate یک جریان چندپخشی تفسیر کرده و پاسخ دهند و جریان را به کاربرانی که آن را درخواست داده اند، ارسال نمایند. هوشمندی لایه 3 وقتی مهم می شود که ترافیک IPTV برای انجام تغیرات کانال پشتیبانی می شود.MSAN های مطلع از IP استاتیک، همیشه کانال های تلویزیونی چند پخشی را دریافت خواهند کرد. آنها توانایی درخواست کانال های خاص که به DSLAM ها ارسال می شوند را ندارند .DSLAM های مطلع از IP داینامیک، با این حال می توانند به شبکه، برای شروع و خاتمه ی ارسال هر یک از کانالها به DSLAM ها، اطلاع رسانی کنند. پیکربندی IGMP proxy و یا IGMP snooping در DSLAM این قابلیت را اجرا می کند.

MSAN لایه 2 (Layer–3 MSAN): این MSAN ها از قابلیت مسیریابی IP بجای تکنولوژی های لایه 2، برای ارسال ترافیک استفاده می کند. از مزایای این روش ارسال، توانایی پشتیبانی از لینک های متعدد Upstream رفته به روترهای مختلف Upstream و بهبود انعطاف پذیری شبکه است. با این حال، برای به انجام رساندن این سطح از انعطاف پذیری، شما باید یک زیرشبکه IP جداگانه به هر یک از MSAN ها اختصاص دهید، افزودن سطوح جدید می تواند نگهداری و مدیریت را دشوار نماید.

راهکار MSAN قابلیتهای منحصربفردی را ارائه می دهد که ارائه دهندگان خدمات را قادر می سازد تا سرویس های triple play را به کاربران خود ارائه دهند. این راهکار به ارائه دهندگان سرویس کمک می کند تا به آرامی به سمت نسل جدید کاربردهای مبتنی بر IP حرکت کرده در حالی که همچنان می توانند به مشتریان سرویس های مبتنی بر TDM سنتی را نیز ارائه دهند.

MSAN از سرویس های مختلف نظیر ADSL، ADSL2+،VDSL، VDSL2، SDSL، SHDSL، Active Fast Ethernet / Gigabit Ethernet، E1 IMA، ‏(VoIP (SIP & H.248‎ با قابلیت همکاری بالا پشتیبانی می کند.