language flag language flag

هلدینگ فاطر مشاور، طراح و مجری پروژه های فیبر نوری

ارائه کننده تجهیزات فیبر نوری، شبکه FTTH و تکنولوژی GPON

ساخت کابل اینترنت با سرعت 50000 برابری

کابل اینترنت فیبر نوری نا امیدی از سرعت دانلود اینترنت دلیلی بود تا محققان بریتانیایی از گذشته به دنبال راه حل این مشکل باشند و موفق به اکتشاف راهی برای ارسال با سرعت 50000 برابر ی متوسط پهن باند شوند.
دانشمندان در کالج دانشگاهی لندن تجهیزات فیبر نوری جدیدی را توسعه داده اند که می تواند داده ها را با سرعت 1.125 ترابیت در ثانیه ارسال نماید. این سرعت به اندازه ی است که قادر است یک سریال تلوزیونی را در کسری از ثانیه در مقایسه با ساعتهایی که خانواده های بریتانیایی باید برای دریافت آن صرف می کردند، انتقال دهد.
دکتر رابرت مایر از اعضای این تیم تحقیقاتی گفت " این سرعت تقریباً 50.000 برابر بیشتر از سرعت یک اتصال پهن باند 24 مگابیت بر ثانیه در بریتانیا که هم اکنون با توجه به سرعت کنونی به معنای اینترنت پر سرعت می باشد، است."
برای اینکه نرخ داده ای را که ما موفق به دستیابی به آن شده ایم را بهتر متوجه شوید لازم است بگوییم برای مثال شما می توانید کل بازی تاج و تخت را بصورت HD تنها در یک ثانیه دانلود کنید!
دانلود همان مقدار از داده بر روی یک اتصال معمولی بریتانیا حدود یک ساعت طول می کشد. تقریباً یک سوم از خانواده ها دارای سرعت کمتر از 10 مگابیت در ثانیه هستند، و باید حدود دو ساعت برای دانلود آن حجم از داده منتظر بمانند.
محققان گفتند" تکنولوژی "فوق کانال" می تواند انقلابی در شبکه های پهن باند بوده و "نسل بعدی از سیستم های ارتباطی با ظرفیت بالا" را ایجاد نمایند."
دستیابی به این پیشرفت غیر منتظره با استفاده از تکنولوژی فیبر نوری مشابه که در آن سیگنال های نوری در هزاران مایل از طریق کابل که شبکه پهن باند BT امروزی است، ارسال می شود، در مجله ی گزارش های علمی منتشر شد.
نقطه ی عطف آن امکان ارسال 15 پالس نوری با فرکانس های مختلف بصورت همزمان در یک ارسال می باشد که در اصطلاح به آن "فوق کانال" گفته می شود، که محققان را قادر ساخته تا داده ها را با سرعت بسیار بالا ارسال نمایند. یک گیرنده خاص قادر به دریافت طیف گسترده ای از فرکانس و پردازش آنها است.
این روش معمولاً برای تقسیم سیگنال های بی سیم استفاده می شد و تا به امروز در اتصال به اینترنت ثابت از آن استفاده نشده است.
حتی سریع ترین کابل های مدرن فیبر نوری که امروزه توسط شرکت های پهن باند استفاده می شوند و می توانند به سرعت 100 گیگا بیت بر ثانیه دست یابند نیز معادل یک دهم آنچه محققان UCL به آن دست یافته اند سرعت دارند.
دکتر مایر گفت: "این در نهایت منجر به دستیابی ما به بیشترین میزان اطلاعات که تا به حال با استفاده از یک گیرنده واحد ثبت شده گردیده است."
این تکنولوژی هنوز بصورت تجاری در دسترس نیست اما محققان UCL در حال برنامه ریزی برای تست آن هستند تا ببینند آیا می توانند بصورت موفقیت آمیز داده ها را در هزاران مایل از فیبر نوری در سراسر کشور عبور دهند.

منبع خبر