language flag language flag

هلدینگ فاطر مشاور، طراح و مجری پروژه های فیبر نوری

ارائه کننده تجهیزات فیبر نوری، شبکه FTTH و تکنولوژی GPON

چالش توسعه شبکه فیبر نوری ایران

اینترنت پرسرعت
دوره انحصار اپراتور شبکه فیبرنوری (FTTx) تا پایان مرداد ماه جاری درحالی به اتمام خواهد رسید که دولت با تمدید انحصار آن به شرط ورود سرمایه‌گذار توانمند که بتواند این اپراتور را از رکود فعلی نجات دهد، موافق است. به گفته وزیر ارتباطات و فناوری این تمدید انحصار به دلیل اجرایی نشدن این پروژه با شرایط سنتی و چالش‌های موجود در ساختار سهامداری آن است.
چراغ سبز وزارت ارتباطات برای ورود سرمایه‌گذاران قدرتمند به ویژه سرمایه‌گذاران خارجی به پروژه ایجاد شبکه فیبرنوری موجب شد تا اپراتور آفریقای جنوبی MTN و یک شرکت دو ملیتی هندی-عربی برای شراکت در این پروژه رغبت نشان بدهند. MTNکه پیش از این به رغم تمامی سختی‌های تجارت با ایران در شرایط تحریم، تجربه‌ای از سرمایه‌گذاری در بازار تلفن همراه ایران در قالب پروژه اپراتور دوم تلفن همراه دارد، حالا علاقه مند به سرمایه‌گذاری در شبکه دسترسی فیبرنوری است تا از فرصت موجود در این زمینه بهره‌برداری کند. از سوی دیگر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در کارنامه سه ساله فعالیت خود در دولت یازدهم، تنها پروژه ناتمام به ارث برده از دولت قبل و وعده‌ای که هنوز نتوانسته به سرانجام برساند، اجرایی شدن FTTx است و علاقه دارد تا سرنوشت آن را به نقطه مطلوبی برساند و به نتیجه برسد.

گزینه‌های روی میز
در این میان گزینه‌های ورود به این پروژه شرکت هندی-عربی ظاهرا خیلی علاقه‌مندی نشان نداده و MTN به صورت جدی‌تر شرایط ورود و سرمایه‌گذاری دوباره‌اش به بازار ایران را پیگیری کرده است. از همین رو هم برای سرمایه‌گذاری وسیع در پروژه کلان فیبر نوری که بسیار هزینه بر هم است، تمدید انحصار را به‌عنوان پیش‌شرطی تعیین کرده است که با انتقادهای زیادی از سوی اپراتورهای داخلی و فعالان بازار فاوای کشور مواجه است؛ چرا که بازار آنها را در شکل‌های مختلف متاثر خواهد کرد.
به همین منظور پاییز سال ۹۴، تفاهم‌نامه‌ای در دفتر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور MTN و مدیران شرکت ایرانیان نت امضا شد که براساس آن طرفین توافق کردند تا شرایط را برای تامین شرایط شراکت در پروژه ایجاد شبکه فیبر‌نوری (FTTx) مهیا کنند.

وعده وزیر برای تمدید انحصار
در این میان، وزیر ارتباطات برای نخستین بار در آبان سال ۹۴ در روز مراسم صدور پروانه اپراتورهای FCP از تمدید دوره انحصار تا سال ۹۹ خبر داد اما این درحالی است که هنوز اتفاق رسمی نیفتاده و مصوبه آن از سوی کمیسیون تنظیم مقررات تصویب و ابلاغ نشده است. محمود واعظی در مراسم اعطای پروانه‌های جدید FCP به شرکت‌های بزرگ اینترنتی، پایان دوره انحصار اپراتور شبکه دسترسی فیبرنوری (FTTx) را سال ۹۹ اعلام کرد. وی همچنین دولت و وزارتخانه را چه در زمان حال و چه در آینده متعهد به رعایت پروانه‌هایی که در گذشته صادر شده است، دانست و گفت: خود را متعهد به قراردادهای سابق می‌دانیم که پروانه‌های امروز هم شامل این موارد می‌شود.

شروط پروانه
اپراتور چهارم در شرایطی می‏تواند خواستار تمدید دوران حفاظت از انحصارش باشد که براساس بند‏های پروانه‏اش بین ۵۰ تا ۶۰ درصد تعهداتش را در کشور اجرا کرده باشد. تعهداتی که براساس آن طبق پروانه، اپراتور چهارم کشور می‏تواند خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات شامل خدمات صوت، داده و تصویر یا ترکیبی از آنها را با رعایت مقررات و دستورالعمل‏‌های مربوطه از طریق شبکه خود به کاربران ارائه کند و مدت اعتبار این پروانه ۱۰ سال از زمان صدور پروانه (سال ۹۱) و قابل تمدید برای سه دوره پنج‏ساله است.
همچنین سازمان تنظیم مقررات برای این اپراتور نیز دوره حفاظت بازار و امنیت سرمایه‏گذاری در نظر گرفته است؛ به‌طوری که به مدت چهار سال از تاریخ صدور این پروانه، پروانه جدیدی برای ایجاد شبکه مشابه صادر نخواهد کرد و از پایان سال چهارم تا پایان سال هفتم هم بر اساس تشخیص کمیسیون می‏تواند در استان‏هایی که دارنده پروانه به حداقل ۵۰ درصد تعهدات توسعه و اجرا عمل نکرده باشد، پروانه‏هایی جدید با موضوع مشابه این پروانه صادر کند. اکنون ایرانیان نت در آستانه پایان مهلت اعتبار انحصار پروانه خود، برای پیشبرد اهداف یک سرمایه‏گذار خارجی یافته که در صورت تمدید دوره حفاظت حاضر به سرمایه‌گذاری شده است.

منبع خبر