language flag language flag

هلدینگ فاطر مشاور، طراح و مجری پروژه های فیبر نوری

ارائه کننده تجهیزات فیبر نوری، شبکه FTTH و تکنولوژی GPON

کابل‌ فیبرنوری Google، آمریکا را به ژاپن وصل کرد

فیبر نوری گوگل کابل فیبر نوری Google با همکاری پنج شرکت آسیایی، غرب آمریکا را از زیر اقیانوس آرام به ژاپن وصل کرد. این کابل‌ در ثانیه ۶۰ ترابیت داده منتقل می‌کند و پرظرفیت‌ترین کابل اینترنت است که در کف دریاها نصب شده است.
به گزارش C Net، یک کابل نوری که بیش از 9000Km طول دارد و آمریکا را به ژاپن متصل می‌کند با حمایت Google در کف اقیانوس آرام آغاز به فعالیت کرده است. این کابل فیبر نوری با انتقال 60Tbps داده پرظرفیت‌ترین کابل جهان است و پیش‌بینی می‌شود سرعت اینترنت را در دو سوی اقیانوس به طور قابل‌توجهی افزایش دهد.
سرعت انتقال داده در این کابل نوری جدید 10 میلیون بار سریع‌تر از کابل‌های استاندارد مدرن است.
به جز کمپانی Google پنج کمپانی از گروه تله‌کام آسیا در این پروژه بزرگ همکاری داشته‌اند. اورز هولتزله، معاون بخش زیرساخت‌های کمپانی Google، در Google‌پلاس در این باره گفت که ظرفیت این کابل از هر کابل زیردریایی دیگری در جهان بیشتر است.
او در صفحه خود نوشت: «کاربران اینترنت و مشتریان ما در ژاپن باید متوجه شده باشند که از امروز همه چیز سریع‌تر شده است. امروز، کابل زیردریایی سریع‌تر ما بین ژاپن و آمریکا به صورت رسمی آغاز به کار کرد».
پروژه کابل در اقیانوس آرام 300 میلیون دلار هزینه داشته است و مراکز اینترنتی را در لوس‌آنجلس، سان‌فرانسیسکو، پورتلند و سیاتل آمریکا به دو مرکز اینترنتی در چیبا و میه در ژاپن متصل می‌کند.
Google همچنین در نظر دارد که تا پایان سال جاری میلادی پروژه ساخت کابل بین فلوریدا و برزیل را به انجام رساند.
مایکروسافت و فیس‌بوک نیز در همکاری با یکدیگر در پی ساخت کابلی در زیر اقیانوس اطلس برای اتصال مراکز اینترنت در ویرجینیا بیچ به بیلبائو در اسپانیا هستند.
روزنامه تلگراف گزارش می‌دهد که تقاضای اینترنت پر شتاب‌تر با توجه به میزان رو به افزایش دستگاه‌های مختلفی که روزانه به اینترنت وصل می‌شوند، نظیر گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها و گسترش خدمات رایانه ای cloud رو به رشد است.
هم‌اکنون بیش‌تر جریان داده‌های اینترنتی جهان از طریق کابل‌های زیردریایی انجام می‌گیرد در حالی که پیش از این بیش‌تر ترافیک اینترنت از طریق ماهواره‌ها انجام می گرفت.
قرار دادن کابل در زیر دریا نیازمند کشتی‌های خاصی است که می‌توانند روزانه تا بیش از 200 کیلومتر پیش بروند.
همچنین از آنجا که فیبرهای نوری که مخصوص انتقال داده هستند بسیار نازکند، باید با لوله، سیم‌های فولادی و پلاستیک پوشانده شوند تا از آسیب در امان بمانند.
کابل‌ها معمولا در معرض حملات کوسه‌ها هستند. این نوع حملات یک بار در سال 2014 Google را مجبور به تعمیر و پوشاندن بخش‌هایی از کابل‌ها با پوشش‌های کولار کرد. Google در همان زمان فعالیت در زمینه ساخت کابل سریع‌تر را آغاز کرده بود.

منبع خبر