language flag language flag

هلدینگ فاطر مشاور، طراح و مجری پروژه های فیبر نوری

ارائه کننده تجهیزات فیبر نوری، شبکه FTTH و تکنولوژی GPON

بکارگیری تراشه نانو برای برقراری ارتباط سریع

تراشه نانو نوری

تیمی از دانشگاه RMIT موفق به ساختن یک تراشه نانو نوری شدند که این دستاورد راه را برای فن آوری های نوری نسل بعدی و امکان درک عمیق تر سیاه چاله ها هموار می کند. این تیم که توسط پروفسور MinGu رهبری میشود، یک تراشه نانو نوری یکپارچه طراحی نموده است که می تواند بر کنترل سطوح ناموازی حرکت زاویه ای نور (AM) دست بیابد . این حرکت نوین فرصت های جدیدی برای استفاده از AM در تراشه ها برای تولید، انتقال، پردازش و ثبت اطلاعات به وجود می آورد و همچنین می تواند برای درک بهتر تکامل و ماهیت سیاه چاله ها مورد استفاده قرار گیرد. در حالی که حرکت نور تقریبا در یک خط مستقیم می باشد یک پرتو نور نیز دور محور نوری خود تاب می خورد و می چرخد. حرکت زاویه ای نور، که مقدار چرخش دینامیکی را اندازه گیری می کند، زمینه فوق العاده ای به عنوان پژوهش در دهه های اخیر به وجود آورده است. تمرکز اصلی پتانسیل استفاده از تکانه زاویه ای، عملی کردن گسترش جرم ظرفیت موجود از فیبرهای برای استفاده از کانال های نور موازی می باشد. این رویکرد به عنوان "مالتی پلکس" شناخته شده است. اما تحقق مالتی پلکس حرکت زاویه ای در مقیاس تراشه و چیپ چالش بزرگی باقی مانده است، به عنوان مثال هیچ ماده ای در طبیعت قادر به سنجش پیچ خوردن نور نمی باشد.
پروفسور MinGu گفت: "با طراحی عالی و با جزئیات یک سری نانو دیافراگم و نانو شیار بر روی تراشه های فوتونیک، تیم ما برای اولین بار، استفاده از نور تابیده شده بر روی چیپ و تراشه ها را عملی نموده است.
این طراحی نیاز به هر تجهیز بزرگ اپتیکی دیگر برای تشخیص سیگنال های تکانه زاویه ای را حذف می کند. پروفسور MinGu گفت: حقیقتا کشف ما می تواند کاربردهای فشرده بر روی تراشه تکانه زاویه ای مانند صفحه نمایش با کیفیت فوق العاده بالا، ارتباطات نوری ظرفیت فوق العاده بالا و رمزگذاری نوری فوق العاده امن را نشان دهد.
همچنین برای تعیین مشخصات تکانه زاویه ای خواص امواج گرانشی بسط داده می شود که به ما کمک می کند اطلاعات بیشتر در مورد سیاه چاله ها در تعامل با جهان به دست آوریم. تیم تحقیقاتی شیوه ای ابداع نمود اند که شیار نانو که کار حمل پرتوهای تکانه زاویه ای را به میدان های مختلف با حرکت زاویه ای پلاسمونیک را انجام می دهد، با نانو دیافراگم متعاقبا کار مرتب سازی و انتقال سیگنال های مختلف تکانه ی زاویه ای پلاسمونیک را به عهده دارد، زوج کند.
Lead author Haoran Ren، نامزد دکترا در دانشگاه تکنولوژی سوینبرن، گفت: اگر شما یک سیگنال داده نوری را به یک تراشه فوتونی ارسال می کنید بسیار مهم است که مطمئن شوید که دیتا به کجا می رود، در غیر این صورت اطلاعات از دست خواهد رفت. تراشه نانونوری مخصوص طراحی ما دقیقا می تواند تکانه ی زاویه ای سیگنال های داده را به صورتی هدایت کند که از شکاف نانو با حالات و مرتب سازی های رینگ متفاوت بدون از دست دادن هر گونه اطلاعات منتقل شوند.
و همچنین پایه گذار برای پهنای باند بسیار بالای صنعتی و ارائه دهنده یک پلت فرم جدید برای انقلاب صنعت بعدی،پژوهش های جدید یک روش جدید دقیق برای بهبود دانش علمی از سیاه چاله ها را نشان می دهد.
گو، دانشیار معاون تحقیقات نوآوری و کارآفرینی در RMIT، و مدیر مرکز شورای تحقیقات استرالیا برای دستگاه های سیستم های نوری با پهنای باند فوق العاده بالا ، گفت که این کار امکان کنترل کامل بر نور پیچ خورده، از جمله هر دو تکانه زاویه ای چرخشی (SAM) و تکانه زاویه ای مداری (OAM) را عملی می سازد.


منبع خبر