language flag language flag

هلدینگ فاطر مشاور، طراح و مجری پروژه های فیبر نوری

ارائه کننده تجهیزات فیبر نوری، شبکه FTTH و تکنولوژی GPON

التیام زخم ها و تخریب تومورها با تکنولوژی فیبر نوری

کاربرد پزشکی فیبر نوری
محققان تکنولوژی جدید فیبر نوری اختراع کرده اند که می تواند زخم ها را التیام و تومورها را درمان کند
به گزارش United Press، رشته های فیبر نوری معمولا از شیشه یا پلاستیک ساخته می شوند اما اکنون دانشمندان آنها را از مواد زیستی جذب شدنی ساخته اند.
کاتتر یک لوله نازک، بلند و قابل انعطاف در سیستم درمانی می باشد که می توان آن را در بدن بیمار برای یک هدف معین به کار برد. با تغییر در مواد و یا تنظیم شکل کاتتر در مرحله تولید، می توان به کاتتر مناسب برای قلب و عروق، ارولوژی، گوارش، سیستم عصبی، و ... دست یافت.
براساس این گزارش، نور خواص التیام بخش دارد و اکنون یک تکنولوژی جدید فیبر نوری که توسط دانشمندان دانشگاه سنت اندروز ابداع شده، نویدبخش انتقال این خواص به بافت آسیب دیده است.
تکنولوژی جدید که پیوند فتوشیمیایی بافت نامیده می شود، تاکنون تنها برای درمان زخم های سطحی مورد استفاده قرار می گرفت. اما اکنون محققان روشی ابداع کرده اند که به نور اجازه می دهد در بافت انسان عمیق تر نفوذ کند.
محققان فیبرهای نوری زیستی جذب شدنی ابداع کرده اند که قادر به حمل نور در زیر سطح یک زخم هستند و توان ترمیم کنندگی نور را از داخل به نقطه آسیب دیده منتقل می کنند.
رشته های فیبر نوری معمولا از شیشه یا پلاستیک ساخته می شوند و برداشت آنها از یک زخم التیام یافته به بافت جدید آسیب می زند. اما از آنجا که فیبرهای تازه ابداع شده معمولا جذب بافت می شوند، در نتیجه خطری نیز در هنگام برداشت آن وجود ندارد.
محققان که ابداع جدید خود را در مجله Nature Communications منتشر کردند، معتقدند که کاربرد مفید یافته های آنها می تواند بیشتر از افزایش بازسازی بافت باشد.
این تکنولوژی فیبر نوری می تواند یک روش درمان سرطان را که مبتنی بر نور است، به نام درمان فتودینامیک، ارتقا دهد. همچنین از این تکنولوژی می توان در تصویربرداری پزشکی استفاده نمود.


کاربرد پزشکی فیبر نوری

منبع خبر