language flag language flag

هلدینگ فاطر مشاور، طراح و مجری پروژه های فیبر نوری

ارائه کننده تجهیزات فیبر نوری، شبکه FTTH و تکنولوژی GPON

«تلویزیون اینترنتی» در ایران


رفع اختلال اینترنت اخوان بهابادی قائم مقام سازمان صدا و سیما و عضو شورای عالی فضای مجازی در گفتگو با خبر گزاری مهر با اشاره به حرکت تکنولوژی به سمت خدمات ویدئو و تصویر، اظهار داشت: صدا و سیما به عنوان متولی فراگیر صوت و تصویر در کشور، تعامل و همکاری جدیدی را در قالب اجرای پروژه تلویزیونِ اینترنتی (IP TV) با شرکت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات آغاز کرده است و در آینده نزدیک عمده ترافیک شبکه‌های ارتباطی را خدمات تصویری در بر خواهند گرفت .

ایشان افزودند طی یک فراخوان عمومی، سازمان صدا و سیما براساس شرایط مشخص شده پس از بررسی های لازم ، پنج شرکت را به عنوان نمایندگی سازمان صدا و سیما در ارائه خدمات تلویزیونِ اینترنتی در کشور انتخاب کرده است.

با توجه به اینکه فرآیند دریافت مجوز تمام شده است اخوان تاکید کرد: شرکت‌های ارائه‌دهنده این خدمات با دریافت این مجوز از سوی سازمان صدا و سیما، نیازی به دریافت مجوز از وزارت ارشاد ،وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و یا دیگر سازمان ها نخواهند داشت.

عضو شورای عالی فضای مجازی خاطرنشان کرد : در حال حاظر این شرکت‌ها به دنبال ایجاد مقدمات فنی لازم را برای ارائه خدمات تلویزیونِ اینترنتی هستند و چند ماه آینده شاهد بهره‌برداری رسمی از این پروژه در کشور خواهیم بود. شرکت‌هایی که مجوز این خدمات را دریافت کرده‌اند اما به صورت مستقل دارای شبکه ارتباطی نیستند باید در قالب قرارداد همکاری با اپراتورها، از ظرفیت‌های بخش ارتباطی کشور برای ارائه خدمات و تامین زیرساخت ها استفاده کنند.

چند سالی از مطرح شدن ارائه تمامی خدمات صوت و تصویر را بر روی تلویزیون و از طریق اینترنت پرسرعت (IP TV) گذشته است اما تاکنون شکل اجرایی به خود نگرفته بود؛ به طوری که سازمان مختلفی نظیر وزارت ارتباطات، مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارشاد به همراه سازمان صدا و سیما هر کدام خود را متولی ارائه این خدمات در کشور عنوان کرده بودند اما در حال حاظر سازمان صدا و سیما با صدور مجوز های این خدمات در کشور، از اجرایی شدن این سرویس در آینده ای نزدیک خبر داده است.

منبع خبر