language flag language flag

هلدینگ فاطر مشاور، طراح و مجری پروژه های فیبر نوری

ارائه کننده تجهیزات فیبر نوری، شبکه FTTH و تکنولوژی GPON

"فیبر نوری هوایی" ارتش ایالت متحده قدرت سلاح های لیزری، شبکه ها و علم را افزایش داد.

news
محققان آمریکا، با حمایت مالی نیروی هوایی آمریکا، آژانس کاهش تهدید دفاعی ( DTRA) و بنیاد ملی علوم توانسته اند هوا را در یک فیبر نوری به چرخه درآورند. این موفقیت به دانشمندان اجازه می دهد یک موجبر هوایی تولید کنند که امکان انتقال خیلی بهتر لیزر به درون فضای خالی را مهیا می کند. که بیشتر در روش های یکسانی که موجبرهای شیشه و پلاستیک اجازه ی انتقال کارامد نور لیزر در مسیر های طولانی فیبر های نوری را می دهند صورت می گیرد.

همانطور که ممکن است شما از مشارکت ارتش آمریکا حدس زده باشید، این خبر، خبر بزرگی برای سلاح های لیزری می باشد. اما عواقبی برای ارتباطات مبتنی بر لیزر و پژوهش های علمی نیز وجود دارد.
طبق علم سلاح های پرتویی، لیزرها واقعا در عبور از درون هوا مکیده می شوند. لیزر ها برای فواصل کوتاه در شدت های کم خوب هستند. ( مانند: اشاره گر لیزری) اما در واقع برای افزایش برد موثر یا قدرت مخرب آنها شما مجبور به افزایش قدرت هستید.


لیزر قوی انرژی خیلی زیادی دارد که آنها هوایی را که از درون آنها عبور می کنند یونیزه می کنند و هوای نامطبوع که به سرعت موجب از دست دادن انسجام و شکست لیزر می شود را ایجاد می کنند. درنتیجه هر لیزر قوی که ممکن است برای ارتباطات دوربرد مورد استفاده قرار گیرد یا یک گردان از سربازان دشمن را در میدان جنگ دو نیم کند، خود را تنها بعد از چند متر سفر به درون هوا تخریب می کند.
به همین دلیل است که برای بیشتر قسمت ها، تقریبا لیزرها به طور انحصاری در اتصال با موجبر استفاده شده اند. مانند فیبر نوری که پرتو را در مسافت های طولانی منسجم نگه می دارد.

news
(نمودار موجبر هوا. رشته های قرمز نواحی کم فشار ناشی از حرارت لیزر فمتو ثانیه می باشند.)

در حال حاضر با این حال که Howard Milchberg و برخی دانشجویان محصل در دانشگاه مریلند یک موجبر هوا ایجاد کرده اند، به لیزر های قوی پرتویی اجازه می دهند که خیلی بیشتر به درون فضای باز قبل از اینکه شکسته شوند وارد شوند.
این علم نسبتا پیچیده است، اما اساسا موجبر توسط یکسری از پالس های لیزر فمتوثانیه تولید می شود. گرم کردن سریع ناشی از پالس های لیزر یک حلقه ای از امواج صوتی تولید می کند که در یک منطقه مرکزی همگرا می شود. همچنین موجب ایجاد یک کانال با فشار بالا که توسط منطقه ای با فشار کم در وسط احاطه شده است، می شود. پرتوی اصلی لیزر در امتداد این کانال های با فشار بالا، با عدم پرش نور در ضریب شکست کمتر منطقه کم فشار انتقال داده می شود.
در رابطه با مسافت های کوتاه در آزمایشگاه، Milchberg بیان کرد: موجبر کیفیت سیگنال را حدود 50 درصد بالا برده که ممکن است درست نباشد مانند بسیاری از موارد، اما برای مقاصد طولانی تر باید این بهبود موجب شود که نسبت سیگنال به نویز برابر با 104 که مقدار بزرگی است شود.
Milchberg اشاره می کند که LIDAR دوربرد و سلاح های لیزری ارتش آمریکا دو برنامه آشکاری می باشند که از موجبر هوا استفاده کرده اند.

news

خارج از سلاح و تلاش های علمی، موجبر هوا به طور قابل توجهی می تواند محدوده و توان شبکه های لیزری فضای آزاد را افزایش دهد. که در حال حاضر تا حد زیادی سریع ترین شبکه های بی سیم دارای تاخیر موجود هستند.