language flag language flag

هلدینگ فاطر مشاور، طراح و مجری پروژه های فیبر نوری

ارائه کننده تجهیزات فیبر نوری، شبکه FTTH و تکنولوژی GPON

سریعترین شبکه جهانی با امکان ارسال تمام ترافیک اینترنت روی یک فیبر نوری

سریع ترین شبکه جهانی می تواند تمام ترافیک اینترنت را روی یک فیبر single حمل کند.
یک گروه مشترک از محققان هلند و ایالت متحده امریکا با ارسال 255 ترابیت در ثانیه معادل 32 ترابایت در ثانیه به درون یک رشته از فیبر شیشه ای، رکورد سرعت جهان برای شبکه فیبر را شکستند.
این میزان قادر به ارسال 1 GB فیلم در 31.25 میکروثانیه ( 0.03 میلی ثانیه ) یا ارسال تمام محتویات هارددیسک 1 TB شما در حدود 31 میلی ثانیه می باشد.
برای استفاده از 255 Tbps در آینده ، لینک های سریع ترین فیبر single در بهره برداری تجاری 100 Gbps یا 2.550 بار آهسته تر است.
255 Tbps به طور شگفت آوری سریع می باشد و تا حد زیادی از ظرفیت کل کابل بیشتر است.
در حال حاضر صدها فیبر شیشه ای در طول اقیانوس اطلس وجود دارد که درواقع مشابه 255 ترابیت در ثانیه یا حتی بیش از مجموع تمام ترافیک جاری در سراسر اینترنت در زمان اوج مصرف می باشد.
اکنون این سوال پیش می اید که چگونه محققان در دانشگاه فنی آیندهوون (TU/E) و دانشگاه مرکزی فلوریدا (CREOL) این کار را انجام دادند؟ البته با فیبر چند هسته ای!
تمام ستون فقرات اینترنت از فیبر های شیشه ای یا پلاستیکی single mode تشکیل شده است. این فیبر ها تنها قادر به حمل یک حالت نور می باشند که در واقع به این مفهوم است که آنها فقط می توانند نور را از یک لیزر single حمل کنند. ( توضیح این مطلب کمی پیچیده تر و از محدوده ی این مقاله خارج می باشد). هنوز هم ارسال مقدار غیر منطقی از داده (چند ترابایت) به درون یک فیبر single از طریق تقسیم طول موج چند گانه (WDM) امکان پذیر می باشد. اما در نهایت در مقابل قوانین فیزیک اجرا خواهد شد.

سریعترین شبکه جهانی با امکان ارسال تمام ترافیک اینترنت روی یک فیبر نوری

فیبر چند هسته ای، چند حالته و طرح کلی دستگاه مورد استفاده برای ارسال اطلاعات از چنین فیبر هایی

سریعترین شبکه جهانی با امکان ارسال تمام ترافیک اینترنت روی یک فیبر نوری

تصویر دیگری از فیبر چند حالته 7 هسته ای

فیبر های چند هسته ای، در واقع یک رشته فیبر نوری با چندین هسته فعال در طول آن، برای کاربرد های چند حالته می باشند. ساخت فیبر چند حالته با کیفیت بالا کاری دشوار و پر هزینه می باشد اما در نهایت این موانع از بین خواهد رفت.
در این رابطه، محققان TU/e و CREOL از فیبر شیشه ای با 7 هسته منفرد مرتب شده در یک شش ضلعی استفاده کردند. آنها از یک مالتی پلکس خاص برای ارسال 5.1 ترابیت در ثانیه در هر ارسال استفاده کرده و سپس از WDM برای کل 255 Tbps جهت ارسال 50حامل در درون 7 هسته استفاده نموده اند.
توجه داشته باشید این فقط یک نسخه نمایشی آزمایشی در یک رنج کوتاه نبوده است و طول لینک فیبر چند حالته یک کیلومتر (0.62) بوده است.
( تصویر درج شده در بالای این مقاله نمایش فیبر چند حالته فوتونی band gap می باشد نه فیبر 7 هسته ای استفاده شده در این تحقیقات)
در نهایت به احتمال زیاد فیبر چند حالته جایگزین ستون فقرات single mode فعلی اینترنت خواهد شد. اما این ارتقا نیازمند میلیون ها کابل کشی جدید چند هسته ای و تعداد زیادی سخت افزار مسیریاب جدید برای مدیریت اتصالات چند حالته خواهد بود.
با این وجود، ادامه ی ترافیک اینترنت کنونی باعث افزایش نرخ هشدار به دلیل افزایش محبوبیت ویدئو های online، گوشی های هوشمند، تبلت ها و آنلاین شدن بیشتر مردم دنیا خواهد شد.