language flag language flag

هلدینگ فاطر مشاور، طراح و مجری پروژه های فیبر نوری

ارائه کننده تجهیزات فیبر نوری، شبکه FTTH و تکنولوژی GPON

مشکلات پیشروی پروژه اتصال فیبر نوری به منازل

در سال آینده ارائه دسترسی شرکت ها به فیبر نوری اجرایی خواهد شد و از 500 هزار شماره پورت موجود در برنامه اجرایی شرکت ها نیمی از آنها در سال آینده فعال خواهد شد.
یکی از سرمایه گذاران خارجی برای این اقدام بانک سایناشور چین می باشد که از طرف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت امور اقتصادی و دارایی مورد موافقت قرار گرفته و اجرایی شدن آن بستگی به توافق 2 دولت چین و ایران دارد.
با توجه به آخرین اخطار داده شده به شرکت ایرانیان نت از سوی وزارت ارتباطات داده به دلیل تاخیر در روند پیشرفت پروژه، دلیل آن مشکلات مالی این شرکت اعلام شده است.
باقری چناری، مدیر عامل اپراتور چهارم اعلام کرده پروژه اتصال فیبر نوری به منازل و سازمان ها حداقل به 5 میلیارد دلار سرمایه احتیاج دارد. وی بیان کرد که سرمایه سالانه مورد نیاز این شرکت به طور متوسط 3 هزار میلیارد تومان می باشد و یکی از منابع سرمایه گذاری این شرکت سهامداران آن می باشند. در بهمن ماه سال گذشته مجمع عمومی این سازمان با 2 هزار میلیارد افزایش سرمایه موافقت کرده است.
باقری چناری اظهار کرد: ظرفیت داخلی کشور برای ساخت فیبر نوری حدود 20 هزار کیلومتر در سال است که توسط تعداد محدودی کارخانه تولیدی شامل شهید قندی و مجتمع تعاونی رفسنجان تولید می شود.
وی اعلام کرد ساخت فیبر به 2 بخش تقسیم می شود. در بخش هسته و کابل اصلی از کابل های فیبر نوری تولید داخل کشور استفاده می شود ولی برای رساندن این کابل ها به در منازل از میکرو کابل ها استفاده می شود که کوچکتر بوده، مفصل کمتری دارند، تعداد بیشتری از آنها از داکت ها عبور می کند و هزینه و حفاری های لازم را کاهش می دهد. با استفاده از این میکروکابل ها فاصله حوضچه ها زیاد شده و باعث کاهش هزینه و افزایش سرعت انتقال می شود.
وی اعلام کرد اگر کارخانجات داخلی اقدام به تولید این میکرو کابل ها نکنند، ما شرکت های خارجی را ملزم به راه اندازی کارخانجات در داخل ایران می کنیم.
باقری تصریح کرد شهرداری ها اگر داکت و کانالی خالی دراختیار دارند مجوز استفاده از آنها را به ما بدهند تا هم حفاری ها کم شود و هم سرعت عمل بالا رود.


منبع خبر