language flag language flag

شرکت فاطر مشاور، طراح و مجری پروژه های فیبر نوری

ارائه کننده تجهیزات فیبر نوری، شبکه FTTH و تکنولوژی GPON

EPON-شبکه پسیو نوری اترنت

EPON نوعی از دسترسی اترنت مبتنی بر فیبر است که از زیرساخت نوری پسیو 1:N استفاده می کند. EPON برخلاف سایر تکنولوژی های PON که بر اساس استاندارد ATM کار می کنند، مبتنی بر استاندارد اترنت می باشد. این سیستم به شما اجازه می دهد مقیاس کوچکی از اترنت را بکار گرفته و یک ارتباط ساده با مدیریت آسان مبتنی بر اترنت، بین تجهیزات IP در دفتر مرکزی و محل مشتری ایجاد نمائید. مانند سایر رسانه های گیگابیت اترنت، این سیستم نیز برای حمل ترافیک بسته هایی که غالباً در لایه دسترسی قرار دارند- مانند ترافیک صدا و تصویر حساس به تأخیر- بسیار مناسب می باشد. EPON بر اساس حالت ارتباط دو طرفه (Full Duplex) در توپولوژی Point-to-Multipoint بر روی یک فیبر واحد، پیکربندی شده است و از استاندارد های P802.3ah استفاده می کند.
EPON همچنین تنها از یک ترانک فیبر و در نتیجه فیبر و فضای کمتر در CO استفاده کرده و علاوه بر این تنها از N+1 فرستنده-گیرنده استفاده می نماید. سیستم EPON به دلیل مزیت هایی نظیر هزینه مناسب و کارایی مطلوب که ناشی از ذات EPON که همان امکان اجرای شبکه با تجهیزات پسیو، معماری Point-to-Multipoint و پروتکل های بومی اترنت است، راهکار بسیار جذاب دسترسی بوده و بسیار مناسب برای استفاده در کاربردهای FTTH و FTTB می باشد.
مشخصات IEEE 802.3ah EPON، پروتکل کنترل ‎(MPCP)Multi-point‏، شبیه سازی ‎(P2PE)Point-to-point‏ و دو 1310/1490nm PMD برای مسافت 10K و 20K مورد نیاز برای سیستم EPON را تعریف می کند.
معمولاً سیستم های مبتنی بر EPON دارای ویژگی های بیش از استاندارد IEEE 802.3ah نظیر امنیت،اعتبار و تخصیص داینامیک پهنای باند می باشند.
EPON-OLT
EPON-ONT
EPON-ONU