language flag language flag

هلدینگ فاطر مشاور، طراح و مجری پروژه های فیبر نوری

ارائه کننده تجهیزات فیبر نوری، شبکه FTTH و تکنولوژی GPON

مقایسه سیستم PONmark

مقایسه شبکه های مبتنی بر مس و فیبر نوری

شبکه های سنتی بر بستر مس می باشند و از سوئیچ ها برای ارسال سیگنال ها به کامپیوتر ها استفاده می کنند. سیگنال ها از چندین سوئیچ به درون سوئیچ مرکزی و دستگاه های پردازشی در یک اتاق ارتباطات اصلی جمع آوری می شوند.
طراحی سوئیچ ها طبق مدل سلسله مراتبی در سه لایه Core، Distribution و Access صورت می گیرد.
سرعت انتقال داده در شبکه های مبتنی بر کابل مس معمولی 100 mbps است که با استفاده از سیستم های جدیدتر این سرعت تا 1000 mbps می رسد. در جدیدترین سیستم ها به 4 جفت سیم برای رسیدن به این سرعت بالا نیاز است. همچنین لازم است از فرایند های پیچیده برای از بین بردن نویز در این سیستم استفاده شود.
سیگنال ها قادر به عبور تا حداکثر 300 فوت از سوئیچ تا کامپیوتر می باشند و این نوع شبکه مصرف برق بالایی دارد.
برای ایجاد این شبکه ها نیاز است کابل های مسی در رایزرهایی که دارای تجهیزات مورد نیاز می باشند، قرار گیرند و به جهت ایزوله کردن کابل مس لوله گذاری صورت می گیرد. به همین دلیل اجرای این شبکه بسیار زمان بر و پر هزینه است.
طراحی زیرساخت شبکه های جدید و نوسازی شبکه های موجود نوعی سرمایه گذاری قابل توجه می باشد. در این شبکه ها از فیبر نوری به جای سیم مسی استفاده می شود و شبکه بر بستر فیبر نوری بنا می شود.
چالش های شبکه های سنتی سیم مسی از نظر ظرفیت، بازده، امنیت، مقیاس پذیری و سرمایه گذاری موجب تغییر رویکرد سازمان ها و موسسات و استفاده از شبکه های فیبر نوری شده است.از دلایل انتخاب شبکه های جدید می توان به موارد زیر اشاره نمود:

• عملکرد بهتر
• نیاز به تجهیزات کمتر
• پشتیبانی فاصله بزرگتر ( حداکثر 12 مایل )
• امنیت بی نظیر ( به طور قابل ملاحظه ای از مس نسبت به ضربه سخت تر است.)
• هزینه کمتر ( فیبر از مس ارزان تر است.)
• اشغال فضای کمتر ( فیبر قطر کابل بسیار کوچکتری دارد.)
• غیر قابل شنود
• مناسب برای محیط زیست
PON راه حلی برای ساختمان های یک یا چند سطحی یا محیط های بزرگی که مشتریان در حال نصب امکانات جدید یا ارتقای زیرساخت های LAN خود هستند، می باشد.
این شبکه به عنوان یک رسانه لایه 2 طراحی شده است که صوت، ویدئو و سرویس های اطلاعات را به صورت همگرا در سطوح گیگابیت در طول یک فیبر تا کاربر نهایی ارائه می دهد. در نتیجه زیرساخت کابل کشی و الکترونیک را کاهش می دهد.


این سیستم فیبر نوری را جایگزین مس در سیستم های سنتی می کند و سوئیچ های سنتی، پچ پنل ها و رک های قفسه های رایزر را حذف می کند که موجب کاهش فضای مورد نیاز تا 90 درصد می شود.

در زیر به تشریح برتری شبکه PON به شبکه مس از سه جنبه مختلف می پردازیم:

هزینه
با توجه به ساختار این دو شبکه و با مقایسه ی این دو مشخص می شود که شبکه فیبر نوری به دلیل جایگزینی drop cable ها به جای رایزر و عدم نیاز به رایزر و تجهیزات شبکه، با حذف هزینه های مربوط به طراحی رایزر و سرمایه گذاری مربوط به عناصر شبکه بسیار مقرون به صرفه می باشد.
همچنین هزینه های کابل کشی به دلیل قیمت پایین تر فیبر نوری single mode نسبت به فیبر مسی کمتر می باشد.
این سیستم به خنک کننده های اختصاصی نیاز ندارد و عدم نیاز آن به تجهیزات برقی متنوع مصرف برق را تا 45درصد کاهش داده در نتیجه هزینه ی کلی برق در این سیستم بسیار کمتر می باشد.
نصب و راه اندازی این سیستم بسیار اسان تر می باشد و در زمان کوتاهی اجرا می شود، در نتیجه هزینه های تعمیر و نگهداری مرتبط با اعزام پشتیبان فنی در آن بسیار کاهش یافته است. همچنین در این سیستم به دلیل یکپارچه بودن و ارائه ی تمام سرویس ها بر روی یک بستر فیبر نوری مشترک، نیاز به هزینه ی اجرای این سرویس ها از قبیل تلفن، دوربین، شبکه، صوت و BMS وجود ندارد.

بهره وری

شبکه های فیبر نوری سیگنال ها را به آسانی و با سرعت زیاد انتقال می دهند. در این شبکه ها به دلیل ساختار و معماری ساده امکان تغییر ساختار و اضافه کردن المان های جدید وجود دارد.
تمام تجهیزات شبکه PON کاملا پسیو می باشند و نیاز به تجهیزات اکتیو و تنظیمات آنها وجود ندارد. در نتیجه نیاز به پشتیبان جهت عیب یابی و تعمیر و نگهداری در این سیستم بسیار کم می باشد.
در این سیستم امکان افزایش فاصله بین دیتاسنتر تا کاربران به وجود آمده است.
قابل ذکر است که کابل های مسی بر اثر سرما و گرما دچار فرسایش و زنگ زدگی می شوند. همچنین میدان مغناطیسی و رطوبت بر روی مس تاثیر گذار می باشد. اما در PON با استفاده از کابل فیبر نوری، به دلیل ماهیت شیشه ای آن عمر طولانی تری نسبت به مس دارد و ساختار فیبر نوری به گونه ای می باشد که میدان مغناطیسی بر روی آن تاثیرگذار نمی باشد.

قابلیت ارتقا

در شبکه های سنتی امکان ارتقای تجهیزات بسیار کم و هزینه بر می باشد و گاهی نیاز به تعویض و جابه جایی کامل آن تجهیز می باشد. همچنین قابلیت های این شبکه ها بسیار کم و محدود می باشد.
یکی از مزایا و نقاط قوت شبکه PON، امکان ارتقا و به روزرسانی تجهیزات از قبیل ONT می باشد. که این کار بسیار ساده و فقط با بروزرسانی لایسنس آن تجهیز صورت می گیرد.
سیستم PON با فراهم کردن امکان ورود دو Uplink از دو مرکز مخابرات جهت ایجاد Redundancy و حفظ ارتباط در صورت قطع یک Uplink، دارای امنیت و قابلیت اطمینان بالایی می باشد. همچنین در طراحی این سیستم این امکان وجود دارد که از OLT با ظرفیت بیشتر استفاده شود و تعدادی از پورت های آن را به عنوان Redundancy برای پورت های دیگر در نظر گرفت. در تعیین و طراحی Splitter ها هم می توان از تعدادی اسپیلیتر برای افزایش Redundancy استفاده کرد.
با توجه به این توضیحات می توان این طور بیان کرد که طراحی سیستم PON به صورت Full Redundancy می باشدو این امر از ویژگی های منحصر به فرد این سیستم است.
جهت مشاهده مقایسه انواع سیستم PON بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید: