language flag language flag

هلدینگ فاطر مشاور، طراح و مجری پروژه های فیبر نوری

ارائه کننده تجهیزات فیبر نوری، شبکه FTTH و تکنولوژی GPON

آیا تا به حال کانکتورهای فیبر نوری را تمیز کرده‌اید؟

نیازی به گفتن نیست که تمیز نگه داشتن کانکتور فیبر نوری برای عملکرد بالای دستگاه‌های نوری ضروری است. اگر فِرول آسیب ببیند یا بشکند، کل کانکتور بلااستفاده می‌شود. از این رو، محافظت از فرولِ کانکتور در برابر آلودگی احتمالی بسیار ضروری است. شما باید تمیز کردن فیبر نوری را به عنوان یک کار روتین برای جلوگیری از افتِ اضافی جدی بگیرید.

انواع آلاینده‌ها
از تصویر زیر مشخص است که سطح انتهایی فیبر دارای سه ناحیه است: فِرول، پوشش محافظ و هسته. به محض این که این قسمت‌ها عاری از آلودگی شوند، تمیز کردن فیبر نوری کامل شده است. آلاینده‌های مختلف نیازمند راهکارهای مختلفِ تمیز کردن است. آیا می‌دانید چند نوع آلاینده روی کانکتورهای فیبر نوری وجود دارد؟

تمیز کردن کانکتورهای فیبر نوری
به طور کلی، سه نوع آلاینده وجود دارد. متدوال‌ترین این آلاینده‌ها گرد و غبار و روغن‌ها هستند. تمیز کردن این آلاینده‌ها به شرط استفاده از روش صحیح بسیار راحت است. هر چند مواردی نظیر خراشیدگی، بریدگی/شکستگی و فرورفتگی/سوراخ ممکن است موجب خرابی دائمی در سطح انتهایی فیبر شود؛ در نتیجه کانکتوری جدید برای تعویض مورد نیاز است. روغن روی انگشت‌هایتان موجب خرابی قابل‌توجهی در فیبر می‌شود که به راحتی با استفاده از فایبر اسکوپ دیده می‌شود. بعلاوه، هنگام نصب یا حذف یک فیبر، بار ساکن کوچک روی انتهای فیبر ذرات گرد و غبار در هوا را جذب می‌کند. از این رو، گذاشتن درپوش‌های فیبر در صورت عدم استفاده از کابل اقدام احتیاطی خوبی محسوب می‌شود.

تمیز کردن کانکتورهای فیبر نوری
روش‌های تمیز کردن کانکتور فیبر نوری
اگر کانکتور کثیف شده باشد، دیگر استفاده از درپوش کافی نیست. برای از بین بردن آلاینده‌ها روش‌های درست می‌بایست اعمال شود. در اینجا به برخی از روش‌های متدوال اشاره می‌کنیم:
• تمیز کردن به صورت خشک : هیچ حلالی در این روش استفاده نمی‌شود. کل فرایند در شرایطی خشک انجام می‌پذیرد.
• تمیز کردن به صورت مرطوب : برای این روش حلال مورد نیاز است. ایزوپروپیل الکل رایج‌ترین حلال است.
• تمیز کردن بدون ماده‌ی ساینده : در این روش از هیچ ماده‌ی ساینده برای تماس با سطح انتهایی کانکتور استفاده نمی‌شود.
• تمیز کردن با ماده‌ی ساینده : در این روش از ابزارهای ساینده مثل دستمال‌های بدون پُرز استفاده می‌شود.

راهکارهای تمیز کردن فیبر نوری
پس از انتخاب روش تمیز کردن، حالا می‌بایست محصولات مناسبی را برای این کار انتخاب کرد. در حال حاضر سه راهکار متداول در بازار برای این کار وجود دارد: پاک‌کننده‌ی قلمی، پاک‌کننده‌ی نواری و دستمال‌های پاک‌کننده.

پاک‌کننده‌ی قلمی (Pen Cleaner)
پاک‌کننده‌ی قلمی (که با نام one-click cleaner نیز شناخته می‌شود) با یک عمل فشار ساده عمل می‌کند و خیلی سریع سطح انتهایی کانکتورها را تمیز می‌کنند. این ابزار می‌تواند بین 600 تا 800 بار برای تمیز کردن استفاده شود.

تمیز کردن کانکتورهای فیبر نوری
پاک‌کننده‌ی نواری (Cassette Cleaner)
پاک‌کننده‌ی نواری یا حلقه‌ای برای لابراتوارها، خط مونتاژ و استفاده‌ی میدانی ایده‌آل هستند. این پاک‌کننده با عمل ساده فشار دادن یک دکمه تمیز کردن ساده و سریع را میسر می‌سازد. هر نوار می‌تواند بین 400 تا 500 بار برای تمیز کردن استفاده شود.

تمیز کردن کانکتورهای فیبر نوری
کارت/دستمال پاک‌کننده
این دستمال‌ها از پارچه میکرو فایبر درست شده‌اند که به طور موثر بار ساکن را به حداقل می‌رساند. دستمال‌ها با حداقل پُرز یا گرد و غبار تولید شده‌اند تا کمترین تأثیر را بر عملکرد نرمال تجهیزات داشته باشند.

تمیز کردن کانکتورهای فیبر نوری
شیوه‌ی متداول تمیز کردن
با انجام مراحل زیر می‌توانید به طور کامل فیبر نوری را تمیز کنید.
- مرحله‌ی 1: کانکتور فیبر را با استفاده از فایبر اسکوپ چک کنید.
- مرحله‌ی 2: اگر کانکتور کثیف باشد، با شیوه‌ی dry cleaning آن را تمیز کنید.
- مرحله‌ی 3: کانکتور را چک کنید.
- مرحله‌ی 4: اگر کانکتور همچنان کثیف است، شیوه‌ی dry cleaning را تکرار کنید.
- مرحله‌ی 5: کانکتور را چک کنید.
- مرحله‌ی 6: اگر کانکتور همچنان کثیف است، با یکی از شیوه‌های wet cleaning بلافاصله پس از روش dry cleaning آن را پاک کنید تا اطمینان حاصل کنید هیچ آلودگی‌ای در سطح انتهای فیبر باقی نمانده است.
- مرحله‌ی 7: کانکتور را مجدد چک کنید.
- مرحله‌ی 8: اگر آلاینده‌ها همچنان پاک نشده باشند، مراحل را تا زمان تمیز شدن سطح انتهای فیبر تکرار کنید.

نتیجه‌گیری
تمیز کردن کانکتورهای فیبر نوری به صورت مداوم می‌تواند تا حد زیادی خرابی‌های لینک و جابجایی غیرضروری کامپوننت را کاهش دهد. علاوه بر این، استفاده از ابزارهای حرفه‌ای بسیار امن‌تر و تمیزتر است.