language flag language flag

شرکت فاطر مشاور، طراح و مجری پروژه های فیبر نوری

ارائه کننده تجهیزات فیبر نوری، شبکه FTTH و تکنولوژی GPON

پچ کورد های خاص فیبر نوری جهت Mode Conditioning

همانطور که می دانیم، پچ کوردهای استاندارد فیبر نوری به دو دسته ی Single-Mode و Multimode تقسیم می شوند. انتقال داده ها بین پچ کوردهای فیبر با مد یا حالت مشابه بسیار با ثبات تر است. هنگامی که کابل های سینگل مد و مالتی مد بصورت مستقیم به هم متصل می شوند، اثری با نام تاخیر حالت دیفرانسیل (ناهمسان) یا ‎(differential mode delay) DMD‏ رخ می دهد. این تنوع در تاخیر انتشار به دلیل تفاوت در سرعت گروهی حالت خاص فیبر نوری (سینگل مد و مالتی مد) اتفاق می افتد. تحت تاثیر DMD، مسافت کابل تا حد زیادی محدود شده و پهنای باند شبکه نیز متناسب با بیش تر شدن مسافت، کاهش می یابد. با این حال در برخی مصارف خاص لازم است که از کابل های سینگل مد همراه با کابل های مالتی مد استفاده نمائیم. آیا راهکاری برای این مشکل وجود دارد؟ البته، پچ کوردهای mode conditioning برای همین منظور ساخته شده اند.

بررسی اجمالی پچ کوردهای mode conditioning
پچ کوردهای mode conditioning همیشه بصورت Duplex یا دو طرفه طراحی می شوند. این کابل شامل کانالی جهت همسان سازی همراه با آفست اتصال فیبر می شود. کانکتوری که در دو سر این پچ کورد قرار می گیرد می تواند بصورت دلخواه از نوع LC، SC، ST و انواع دیگر انتخاب شوند. بطور کلی پچ کوردهای mode conditioning زمانی مورد نیاز هستند که مسافت اتصال بیش از 300 متر می باشد. گرچه، پچ کوردهای mode conditioning متفاوت از پچ کوردهای استاندارد فیبر نوری به نظر می رسند اما عملکردی مشابه با آنها دارند.

پچ کوردهای mode conditioning
نحوه ی عملکرد پچ کوردهای mode conditioning
آفست کابل، بخش مرکزی پچ کوردهای mode conditioning را تشکیل می دهند. هسته یا کر یک فیبر سینگل مد و یک فیبر مالتی مد در داخل آفست با تراز و زاویه ی دقیق فیوژن می شوند. نور از فیبر سینگل مد با زاویه ی دقیق روانه ی فیبر مالتی مد می شود و کابلی با قابلیت همسان سازی مد را ارائه می دهد. در این روش، سیگنال نوری قادر است بصورت آزادانه و بدون مشکل DMD، از مدهای مختلف فیبر عبور کند.

پچ کوردهای mode conditioning
ویژگی ها و مزیت های پچ کوردهای mode conditioning
این نوع از میله ها برای کاربردهای منحصربفرد و یا نصب کابلها بصورت افقی و در ابعاد کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. هر دو سر میله فلت بوده و قطر آن 1.4 اینچ می باشد.

ویژگی ها
• مطابق با استاندارد IEEE-802.3z (Gigabit Ethernet)
• بست دائمی آفست
• میزان تلفات عبوری پائین
• متناسب با کابل کشی های موجود
• استفاده آسان
• نویز معین کاهش یافته

مزیت ها
• از بین بردن اثر DMD
• ظاهری زیبا
• استفاده از فرول سرامیکی بسیار دقیق
• عملکردی مطابق با پچ کردهای معمولی


کاربرد پچ کوردهای mode conditioning
پچ کوردهای mode conditioning برای مصارف با طول موج بلند 1000BASE-LX مانند سوئیچ، روتر و فرستنده گیرنده های 1000 BASE-LX مناسب هستند. به این دلیل 1000BASE-LX گیگا بیت اترنت که باید هم برای سینگل مد و هم برای مالتی مد قابل بهره برداری و اجرا می باشد.
هنگامی که یک سوئیچ Gigabit LX به کانکتورهای SC و LC مجهز شده باشد کبل زرد رنگ(سینگل مد) به سمت فرستنده و سمت نارنجی رنگ(مالتی مد OM2) به سمت گیرنده متصل شود. هر دو سر باید این پیکربندی را رعابت نمایند. تغییر سر فرستنده و گیرنده فقط از طیق کارخانه ی تولید کننده کابل امکان پذیر خواهد بود.
پچ کوردهای mode conditioning

علاوه بر این، پچ کوردهای mode conditioning می تواند تنها سیگنال های نوری را از سینگل مد به مالتی مد تبدیل کند برایی حالت عکس پیشنهاد می شود از مدیا کانورتور استفاده نمائید.