language flag language flag

شرکت فاطر مشاور، طراح و مجری پروژه های فیبر نوری

ارائه کننده تجهیزات فیبر نوری، شبکه FTTH و تکنولوژی GPON

سه نکته برای شناختن ماژول SFP

تعداد زیادی ماژول های نوری فرم کوچک pluggable و لوازم جانبی شبکه برای انتخاب در بازار وجود دارد. اکثر ماژول های نوری به طور معمول به هر دو روش انتشار و دریافت سیگنال های نوری الکترونیکی عمل می کنند. همه این ماژول های فرستنده و گیرنده (Form Factor) تحت توافقنامه چند منبع ایجاد شده اند. متخصصان صنعت، اطمینان حاصل می کنند که ماژول ها تحت این توافقنامه دقیق ساخته شوند. همه ی فرستنده ها و گیرنده های نوری، در قسمت ماژول، طبق نرخ سرعت ارتباطات قرار داده می شوند. هر ماژول pluggable از نرخ 1Gbps تا 10Gbps را پشتیبانی می کند. هر نرخ پشتیبانی به لوازم جانبی شبکه کمک خواهد کرد تا بهترین عملکرد را برای شبکه داشته باشد.
شناختن ماژول SFP
اصول کلی ماژول های نوری SFP
SFP ماژولهای فرستنده و گیرنده – ماژول های pluggable- بالاترین نرخ تا 10G را دارا می باشند، و از چند رابط LC استفاده می کنند. SFP (فرم pluggable کوچک) را می توان به سادگی به عنوان نسخه ارتقاء یافته GBIC حساب نمود. حجم ماژول SFP نسبت به ماژول GBIC به نصف کاهش یافته است، بنابراین همان پنل را می توان در پیکربندی پورت بیش از دو برابر استفاده نمود. از دیگر ویژگی های ماژول SFP این می باشد که به صورت اساسی GBIC هستند. اقلامی مانند ماژولSFP سیسکو (مینی GBIC سیسکو) معمولا کوچکتر هستند و تنها حدود نیمی از اندازه GBIC اپتیکی را دارا می باشند. سرعت ارسال این ماژول از 100Mbps تا حدود 4Gbps متغیر است. طول انتقال آن ها از حدود 500 متر آغاز می شود و تا 120 کیلومتر می رسد.

ترکیب ماژول های نوری SFP
SFP از سه جزء لیزر (شامل فرستنده TOSA با گیرنده Rossa) و صفحه بورد IC و قطعات خارجی تشکیل شده است. لوازم جانبی شامل بدنه خارجی ، پایه، PCBA، حلقه کششی، قفل، کلید قفل، درپوش لاستیکی می باشد. برای شناسایی آسان ، پارامترهای رنگی حلقه کششی به طور کلی نوع ماژول را شناسایی می کند.

راه طبقه بندی SFP
تقسیم با استفاده از نرخ: 155M/622M/1.25G/2.125G/4.25G/8G/10G,155M و 1.25G استفاده بیشتری دارد، تکنولوژی 10G در حال پیشرفت و استفاده آن روز به روز در حال افزایش می باشد.
تقسیم با توجه به طول موج: 850nm/1310nm/1550nm/1490nm/1530nm/1610nm ، طول موج 850nm برای SFP مالتی مود می باشد و و مسافت انتقال آن زیر 2Km است. طول موج 1310nm/1550nm برای SFP سینگل مود می باشد و مسافت انتقال آن بالای 2Km است. قیمت SFP850nm/1310nm/1550nm به نسبت ارزان تر از سه طول موج دیگر می باشد.
ماژول بدون پوشش در صورتی که بدون علامت باشد به آسانی شما را به اشتباه می اندازد، رنگ حلقه کششی تولید کنندگان باعث می شود که به طور کلی تشخیص SFP به آسانی انجام پذیرد. برای مثال: حلقه کشش سیاه و سفید مالتی مود است و برای طول موج 850nm طراحی شده است. آبی ماژول1310nm ،زرد ماژول 1550nm و بنفش ماژول 1490nm می باشد.