language flag language flag

شرکت فاطر مشاور، طراح و مجری پروژه های فیبر نوری

ارائه کننده تجهیزات فیبر نوری، شبکه FTTH و تکنولوژی GPON

آشنایی با مدیا کانورتور - قسمت 2

انواع مدیا کانورتور

انواع متنوعی از کانورتورهای مس به فیبر و فیبر به فیبر وجود دارند که از پروتکل های شبکه، سرعت داده، کابل کشی و اتصال دهنده های مختلفی پشتیبانی می کنند.

 • پشتیبانی از پروتکل های شبکه
  • ‎10, 100, 10/100, Gigabit, 10/100/1000 and 10 Gigabit Ethernet
  • Serial RS-232, RS-422, RS-485, RS-530 and X.21
  • T1/E1 and T3/E3 TDM Protocols
  • OC-3/STM1 and OC-12/STM4 SONET/SDH Protocols

 • پشتیبانی از انواع کانکتورها و کابلهای فیبر
  • کابل های فیبر نوریSingle Mode ، Multi Mode و کابلهای یک طرفه و دوطرفه
  • کانکتورهای SC، ST، LC، MT-RJ و FC
  • فرستنده و گیرنده SFP، SFP+ و XFP

 • پشتیبانی از انواع کابل مسی
  • Coax
  • UTP Category 4,5 and 6

یک مدیا کانورتور غیر مدیریتی دستگاهی که به شما اجازه می دهد به سادگی به آن متصل شده و ارتباط برقرار کنید اما سطوح پیکربندی، نظارت و عیب یابی همانند مدیا کانورتورهای مدیریتی را در اختیارتان قرار نخواهد داد.
هنگامی که دیوایسی به مدیا کانورتور غیر مدیریتی متصل می شود برقراری ارتباط معمولاً بصورت خودکار صورت می پذیرد. نصب و استفاده از مدیا کانورتورهای غیر مدیریتی بسیار ساده است و اکثر این مدیا کانورتورها به حداقل تنظیمات نیاز دارند.
یک مدیا کانورتور مدیریتی نسبت به نوع غیر مدیریتی آن، بسیار گران تر است، با اینحال یک مدیا کانورتور مدیریتی امکان مانیتورینگ شبکه، خطا یابی و پیکربندی از راه دور را که با استفاده از کانورتورهای غیر مدیریتی امکان پذیر نیست، فراهم می نماید.

مدیا کانورتورهای اترنت مس به فیبر

پشتیبانی از استاندارد IEEE 802.3 در مدیا کانورتورهای اترنت مس به فیبر، امکان اتصال دیوایس های Ethernet ، Fast Ethernet، Gigabit و 10 Gigabit Ethernet را فراهم می نماید. برخی از مدیا کانورتور ها با پشتیبانی از نرخ سوئیچینگ 10/100 و 10/100/1000، یکپارچه سازی و ادغام تجهیزات با نرخ داده و رابط های مختلف در یک شبکه واحد را میسر می نمایند. برخی از کاربرد های این مدیا کانورتور در ذیل آورده شده است:

- کاربرد Point-to-Point
یک جفت مدیا کانورتور می تواند برای اتصال نقطه به نقطه که دو سوئیچ (یا سرور، روتر، هاب و دیوایس دیگر) اترنت UTP را از طریق فیبر به هم متصل نماید و یا برای اتصال دستگاه های UTP به ایستگاه های کاری و فایل سرورها،استفاده شود.

مدیا کانورتور
- کاربرد فیبر در فضاهای باز
برای مثال این کاربرد، یک مدیا کانورتور 10/100 را می توان در شاسی پاور Redundant ،برای توزیع فیبر تراکم بالا از تجهیزات سوئیچ UTP (نقطه A) در هسته شبکه نصب کرد. سوئیچ UTP (نقطه B) به هسته شبکه از طریق فیبر نوری با استفاده از یک مدیا کانورتور 10/100 استندالون متصل شده است. یک مدیا کانورتور 10/100 دیگر ارتباط فیبر نوری با پورت UTP کامپیوتر برای کاربرد فیبر تا دسکتاپ را فراهم می نماید (نقطه C). یک سوئیچ اترنت (نقطهD) بصورت مستقیم از طریق فیبر نوری به ماژول مدیا کانورتور در هسته شبکه متصل شده است.

مدیا کانورتور
-کاربرد فیبر/مس افزونه(Redundant)
مدیا کانورتور Fast Ethernet افزونه(Redundant) امکان ایجاد یک لینک فیبر یا مس redundancy را فراهم می نماید. در صورتی که یکی از لینکها قطع شود، لینک پشتیبان شروع به کار می کند. ماژول کانورتور پشتیبان، بروز خطا را تشخیص داده و در کمتر از 100 میکرو ثانیه واکنش سریع با توجه به کاربرد حیاتی شبکه، نشان داده و به لینک دیگر سوئیچ می کند.
لینک های پشتیبان یا Redundant را می توان در مسیرهای موازی و یا مسیر های مختلف دیگر بکاربرد. در زیر مثالی از اجرای این لینک نشان داده شده است.

مدیا کانورتور
-مدیا کانورتور مس به فیبر TDM

T1/E1 و T3/E3
مدیا کانورتور مس به فیبر T1/E1 و T3/E3، روشی قابل اعتماد و مقرون به صرفه برای گسترش مدولاسیون سنتی TDM پروتکل های مخابراتی اتصالات مسی، با استفاده از کابل فیبر نوری، ارائه میدهد. کانورتور T1/E1 و T3/E3 با گسترش مسافت مدارTDM بر روی فیبر نوری، موجب بهبود نویزپذیری، کیفیت خدمات، امنیت بالا و جلوگیری از نفوذ می شود. این مدیا کانورتور اغلب در یک ساختمان و یا برای ایجاد ارتباط بین چند ساختمان در یک مجتمع و فضای باز کاربرد دارد.
کانورتورهای T1/E1 از استاندارد های ‎(1.544Mbps) T1‏ و ‎(2.048Mbps) E1‏ پشتیبانی می کند و می تواند با لاین کدهای AMI، B8ZS و HDB3 سازگار باشد. این مبدل ها اغلب دارای قابلیت های تشخیصی برای کمک به نصب و نگهداری اتصالات T1/E1 نیز هستند. برخی از این ویژگی های تشخیصی شامل local loopback، remote loopback و حالت تست که الگوهای هشدار و دیتا اطلاع رسانی مانند AIS را درج می کند، می باشد. این قابلیت ها تست و عیب یابی قسمت های مشخص مانند اتصالات E1/T1 را میسر می نماید. کانورتورهای T3/E3 از استاندارد های ‎(44.736Mbps) T3‏ و ‎coax (34.368Mbps) E3‏ به فیبر پشتیبانی می کند و می تواند برای اتصال دیوایس هایی مانند روتر، PBX، مالتی پلکسر و سرویس دهنده های ویدئویی از طریق فیبر استفاده شود.

کاربرد E3/T3
مدیا کانورتور E3/T3 همچنین یک راهکار به صرفه برای گسترش نقاط مخابراتی مشخص شده می باشد. برای مثال با یک جفت مبدل E3/T3 می توان حد فاصل میان دو ساختمان را با استفاده از فیبر نوری گسترش داد.

مدیا کانورتور

مدیا کانورتور سریال به فیبر

مدیا کانورتور سریال به فیبر فرمت فیبر برای اتصالات مسی پروتکل سریال را فراهم می نماید. این دستگاه می تواند بصورت خودکار baud rate سیگنال دیوایس سریال Full-Duplex متصل را تشخیص داده و از پیکربندی Point-to-point و multi-point پشتیبانی می نماید.

کاربرد RS-232
کانورتور فیبر RS-232 بعنوان دستگاه غیر هزمان عمل کرده و سرعت تا 921,600 baud را پشتیبانی می کند و با پشتیبانی از طیف گسترده ی از سیگنال های کنترل جریان سخت افزار ها، اتصال یکپارچه دیوایس های سریال را فراهم می نماید. برای مثال یک جفت کانورتور RS-232 اتصال سریال بین PC و سرور ترمینال، جهت دسترسی به داده های دیوایس های متعدد از طریق فیبر را فراهم می نماید.

مدیا کانورتور
کاربرد RS-485
به عنوان مثالی برای این کاربرد، یک جفت کانورتور RS-485 یک اتصال multi-drop بین تجهیزات هاست با دیوایس های multi-drop متصل شده از طریق فیبر را ایجاد می نماید.

مدیا کانورتور

مدیا کانورتور فیبر به فیبر

مدیا کانورتور فیبر به فیبر اتصال بین فیبر نوری ‎(MM) Multimode‏ و ‎(SM) Single Mode‏ ، منابع فیبر نوری مختلف و میان تک فیبر و فیبر دوگانه را فراهم می نماید. علاوه بر این می تواند یک طول موج را به طول موج دیگری تبدیل نماید. مدیا کانورتور فیبر به فیبر معمولاً دارای پروتکل مستقل برای اترنت و کاربرد های TDM می باشد.

تبدیل فیبر Multimode به Single Mode
شبکه های سازمانی اغلب نیازمند تبدیل فیبر Multimode به Single Mode هستند چرا که فیبر Single Mode از مسافت بیش تری نسبت به فیبر نوری Multimode پشتیبانی می نماید. تبدیل مد فیبر نوری معمولاً زمانی مورد نیاز است که:
 1- موقعی که تجهیزات با پورت MM ارزان تر بوده و ما نیازمند اتصال به تجهیزاتی با پورت SM هستیم.
 2- یک ساختمان دارای تجهیزات با پورت MM بوده در حالیکه اتصال به ارائه دهنده خدمات از طریق SM صورت می گیرد.
 3- تجهیزات ما ساختمانهای یک مجتمع MM بوده و برای اتصال ساختمان ها باید از فیبر SM استفاده نمائیم.

کاربرد مبدل فیبر Multimode به Single Mode

کانورتور فیبر به فیبر می تواند یک شبکه MM را از طریق فیبر نوری SM تا 140Km گسترش دهد. برای مثال دو سوئیچ Gigabit Ethernet تجهیز شده به پورت MM به کمک یک جفت مبدل Multimode به Single Mode می تواند در فاصله ی زیاد، به هم متصل شوند.

مدیا کانورتور
برای مطالعه قسمت اول این مقاله کلیک کنید