language flag language flag

هلدینگ فاطر مشاور، طراح و مجری پروژه های فیبر نوری

ارائه کننده تجهیزات فیبر نوری، شبکه FTTH و تکنولوژی GPON

انواع جدید کابل و سخت افزار برای drop های مشترکان

چندین نوع از کابل های جدید برای استفاده در FTTH ایجاد شدند. در FTTH، بیشتر کابل های فیبر منفرد ساختار پیچیده ای با فیبر های tight buffer و اعضای مقاوم الیاف آرمید درون پوشش های پلاستیکی دارند که معمولا با قطر 3 میلی متر یا گاهی کوچکتر می باشند.
درحالی که این کابل ها برای ترمینال های کارخانه ای در داخل مجموعه های پیش ساخته مناسب می باشند، آنها برای ترمینال مجزا یا استفاده در داخل ساختمان ها ایده آل نیستند.
با ظهور فیبر های مقاوم در برابر خمش که حفاظت کمتری نیاز دارند، یک نوع جدید از کابل drop توسعه یافت که به شکل یک فیبر مقاوم در برابر خمش که درون یک ساختار پلاستیکی کوچک توسط فلز یا عضو مقاوم الیاف آرمید محصور شده است، توسعه یافت. این طراحی می تواند مانند کابل نمایش داده شده در زیر با یک پیام رسان برای پشتیبانی در نصب هوایی ساخته بشود. در اینجا چند عکس از انواع این کابل وجود دارد.

انواع جدید کابل و سخت افزار برای drop های مشترکان
کابل FTTH Drop، ‏1‎ فیبر، نمایش عضو مقاوم فولادی
انواع جدید کابل و سخت افزار برای drop های مشترکان
کابل FTTH Drop، ‏2‎ فیبر
انواع جدید کابل و سخت افزار برای drop های مشترکان
کابل FTTH Drop، ‏1‎ فیبر با پیامرسان برای پشتیبانی از نصب هوایی

برای کار کردن با این کابل ها، محفظه های کابل مخصوصی ایجاد شده اند که خیلی مناسب برای نصب و راه اندازی درست می باشند.

انواع جدید کابل و سخت افزار برای drop های مشترکان
این محفظه ورودی هایی برای کابل های توزیع دارد، شامل یک ورودی و یک ادامه دهنده به محفظه دیگر برای کابل های زنجیر شده. در اینجا خروجی هایی چند گانه برای کابل های drop که در کانکتور ها ترمینال شده اند، وجود دارد. تعدادی از دریچه ها مانند این یکی دارای مادگی برای اتصال به پیگتیل برای ترمینال کابل های توزیع می باشند، در حالی که بقیه برای ترمینال مستقیم با استفاده از کانکتور های اتصال صیقل داده شده ( prepolished – splice ) طراحی شده اند.

انواع جدید کابل و سخت افزار برای drop های مشترکان
ONT در بیرون خانه نصب می شود.

انواع جدید کابل و سخت افزار برای drop های مشترکان
خانه مدرن با کابینت درون خانه برای سرویس های توزیع در اتصالات FTTH

واحد های چند مسکونی
واحد های چند مسکونی ( MDU ها طبق تعدادی از عرضه کنندگان اصطلاحات ) گاهی به شکل FTTC به کار گرفته می شوند. جایی که فیبر به درون ساختمان آورده می شود و واحد های تکی از طریق کابل های مسی متصل می شوند. اما برای FTTH ایده آل هستند، به این دلیل که خیلی از کاربران در مکان های خیلی کوچک به طوری که طول فیبر کوتاه است قرار دارند. علاوه بر استفاده از فیبر کمتر، به طور کلی MDU ها به زمان کمتری برای نصب هر drop نیاز دارند. یک مشکل مهم در ساختمان های قدیمی پیدا کردن مکان هایی برای اجرای کابل ها می باشد، اما انواع جدید فیبر مقاوم در برابر خمش و کابل های drop کوچک مخصوص ( نمایش داده شده در بالا ) مسیریابی فیبر ها را در طول دیوارها یا مکانی در محل عبور سیم های برق روی دیوار آسان می کنند.
در اینجا یک مثال از چگونه زاویه دار کردن فیبر مقاوم در برابر خمش طوری که بدون مشکل رفتار کند وجود دارد. اما ما پیشنهاد می کنیم درباره ی مواد این فیبر ها احتیاط کنید که می تواند یک مشکل بلند مدت ایجاد کند.

انواع جدید کابل و سخت افزار برای drop های مشترکان
فیبر مقاوم در برابر خمش نصب شده در ساختمان قدیمی ( زاویه )

خلاصه
شبیه بیشتر شبکه های فیبر نوری، نصب FTTX منحصر به فرد می باشد و باید برای موقعیتی که بکار گرفته می شود طراحی شود. همچنین باید انتخاب اجزا و روش های نصب، برای نصب بهینه شده باشند. روش های نصب ممکن است شامل هر نوع نصب OSP شود. فراهم کنندگان آشنا با FTTX می توانند به مشتریان سیستم های دیگر اجرا شده را برای نصب آسانتر و ارزان تر توصیه کنند. بیشتر سیستم ها ترجیح می دهند از اجزای ساخت کارخانه استفاده کنند به طوری که نسبت به انجام کارهای یکسان در این زمینه گران نباشند و باید روش های نصب جدید به منظور کاهش هزینه در نظر گرفته شوند.